Viena šilutiškė sesuo į Švediją pabėgo nuo vyro, kita – nuo skolų

seserys is silutes emigrantaiJau ketverius metus Indrės ir Rūtos Gailiučių namai ne gimtojoje Šilutėje, o Stokholmo pakraštyje. Viena jų emigracijoje rado prieglobstį nuo grasinančio, terorizuojančio buvusio širdies draugo, sūnaus tėvo, kuris neleido vaikui gyventi su mama. O antroji sesuo bėgo nuo Lietuvoje ją gramzdinančių skolų.

Šiandien abi moterys džiaugiasi kardinaliais gyvenimo pokyčiais. Rūta yra lietuvių bendruomenės Švedijoje pirmininkė, gyvena gražiuose namuose ir sėkmingai dirba vaikų darželyje. Lietuvoje po skyrybų vienišai mamai būsto paskola tapo nepakeliama. Moteris, dirbusi kultūros srityje, kone dvejus metus gyveno skurde, mat du trečdalius algos atiduodavo bankui, o iš likusių 300 litų dar reikėjo du vaikus išlaikyti.

Indrės istorija primena kriminalinio filmo siužetą. Iširus pirmai santuokai, likusi su dukra Indrė susirado vyrą, su kuriuo susilaukė sūnaus. Deja, šeiminė idilė greitai baigėsi – vyras ėmė smurtauti prieš Indrę ir prieš jos dukrą. Smurtaujančio vyro nesustabdė nei skyrybos, nei policija – jis moterį persekiodavo: sėdėdavo po langais, skambindavo, grasindavo užmušti. Galiausiai jis atėmė jųdviejų sūnų iš motinos bei draudė jai su vaiku bendrauti. Pagalbos moteris nesulaukė nei iš policijos, nei iš socialinių darbuotojų.

Tai tęsėsi dvejus metus, per tą laiką Indrei pavykdavo susitikti su vaiku, sumokėjus skriaudikui nemenkas pinigų sumas. Indrė, jos sesuo ir mama žinojo, kad vienintelė išeitis – pagrobti sūnų ir bėgti į užsienį. Moterys kruopščiai sukūrė pabėgimo planą ir jį įgyvendino. Indrė su vaikais pabėgo į Švediją. Ten ji dar sulaukė grasinančių laiškų, tačiau Švedijos apsauga įslaptino moters ir jos vaikų asmens duomenis. Šis košmaras jau praeityje. Šiandien Indrė sėkmingai ištekėjo, visa šeima kartu, pinigų netrūksta, o svarbiausia – jaučiasi saugi.

Kita istorija – iš saulėtojo Izraelio. Čia gyvena gražuolė lietuvė Simona Reuveni su vyru žydu Alonu anesteziologijos specialistu, su kuriuo susipažino Kaune, kai vyras pagal mainų programą mokėsi medicinos. Moteris Izraelyje gyvena jau trejus metus. Lietuvoje ji nesiskundė, turėjo gerą darbą privačioje plastikos chirurgijos įmonėje, gerai uždirbo. „Esu meilės emigrantė“, – sako lietuvė, besidžiaugianti šiltu Izraelio klimatu. Didžiausias sukrėtimas, kurį per trejus metus Izraelyje net du kartus patyrė Simona, privalomas vyro šaukimas į karo frontą.

„Emigrantai“ – ŠIANDIEN (antradienį) 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Reportažus rengia Orijus Gasanovas ir Akvilė Kavaliauskaitė.