Vienai iš Saulėtekio mokslo centro laboratorijų vadovaus šilutiškis Žilvinas Ežerinskis

Ezerinskis111 mln. eurų – tiek kainavo Saulėtekio alėjoje Vilniuje neseniai baigti statyti Jungtinis gyvybės bei Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centrai. Kai kurios čia esančios įrangos nerasime ir tūkstančio kilometrų spinduliu, tad lietuvių mokslininkai turės galimybę atlikti unikalius tyrimus Rytų, Vidurio Europos ar net Skandinavijos regionuose.

Vienoje Nacionalinio fizinių ir technologijos mokslų centro laboratorijoje (kuriai vadovaus šilutiškis) įrengtas itin brangus ir unikalius tyrimus regione leidžiantis atlikti prietaisas – greitintuvinis masės spektrometras. Šis tokio tipo spektrometras  pagamintas  16-as pasaulyje, o Europoje jų, anot dr. Žilvino Ežerinskio, yra vos keturi. Įrenginys  kainavo 1,7 mln. eurų.

„Su šita įranga galime matuoti kažkada buvusius gyvus organizmus, kurie kvėpavo anglies dioksidą ir, pagal radioaktyviosios  anglies santykį,  nustatyti organizmo amžių“, – sakė Ž.Ežerinskis.

Oficialiai Jungtinis gyvybės mokslų centras (JGMC) ir Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras (NFTMC) bus atidaryti kovo 15 d., tačiau juose darbas vyksta jau mėnesį. Likus kiek daugiau nei savaitei iki oficialaus atidarymo mokslininkai su modernia centrų įranga supažindino žiniasklaidos atstovus.

Daugiau apie tai skaitykite 15min.lt straipsnyje „Ekskursija po naujus Saulėtekio mokslo centrus: į ką investuota daugiau kaip 100 mln. eurų?“.