Vis didėjančių maisto produktų kainų spaudžiami pirkėjai Lietuvoje inicijavo nematytą akciją – pakvietė visuomenę tris dienas – gegužės 10-12 d. – boikotuoti didžiuosius prekybos centrus. Vieni žmonės tai vertina kaip gerą idėją ir pilietinę akciją, kuri vienija pirkėjus pasipriešinti išaugusioms prekių kainoms, kitiems tai – tik juokas, esą, nieko gero iš to nebus. Dar kiti neslepia, jog pasinaudos šia akcija pigiau apsipirkti, nes prekybvietėse pasipylė akcijos, nuolaidos, kai kur net siekiančios iki 40 proc., o štai vienas didžiausių šalyje prekybos centrų lyg tyčia gegužės 14-ąją vilios pirkėjus įsigyti nemažai prekių po du vienetus už vieno pirkinio kainą. Kitaip tariant – atsigriebs po boikoto.
„Šilutės naujienos“ pirmąją boikoto dieną lankėsi prekybos centruose, kalbino pirkėjus. Įdomi šilutiškių diskusija užvirė ir socialiniuose tinkluose.
Antradienį jau iš ryto socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi vaizdais iš didžiųjų prekybos centrų – daugelyje miestų prekybos centrai atrodė tuštoki. O kaip buvo Šilutėje?
„Važiavau pro „Maximą“, žmonės maišais, vežimais tempiasi“, „Prie „Maximos“ pilna automobilių, pilna ir žmonių“, „10 val. specialiai užbėgau į mažąją „Maximą“ pasmalsauti, dvi kasos dirbo, o žmonių prie jų po 5-6″, „Tai ką dabar valgyti reikės, jei neisim į parduotuves?“, „Kepk lietinius blynus, tuštink rūsyje sukauptas žiemos atsargas – gera proga“, – tokie komentarai pasipylė uždaroje feisbuko grupėje, kurioje bendrauja „Šilutės šeimų klubo“ nariai.
Kas nuo to pasikeis?
Garbaus amžiaus šilutiškė Onutė, sutikta prie didžiosios „Maximos“, prisipažino net negirdėjusi apie tokią akciją.
„Dejuok nedejavęs, niekas nepasikeis. Prekybininkai naudojasi tuo, jog žmogui maisto reikia kasdien, todėl kainas kelia. Ir vargu ar kas nors juos sustabdys-“, – sakė senjora, kuri pokalbio metu nusprendė, jog vis dėlto 3 dienas iš didžiųjų prekybos centrų nieko nepirks.
Kita senjora Vida Kosta sakė, jog palaiko boikotą ir tomis dienomis pirks tik Šilutės halėje ar turguje. Bet, anot moters, ten kainos taip pat nemažos.
„Gerai, kad visuomenė rūpinasi, sąmoningėja. Bet ar bus iš to naudos?“, – svarstė moteris, pripažindama, kad įvedus eurą kainos labai išaugo, ypač pabrango daržovės, duona. Anot jos, šiandien jau sunku pasakyti, kiek iš viso pabrango prekės, nes jų vertė litais liko niekur neužfiksuota.
Pasak Vidos Kostos, kainos kyla dėl to, jog Lietuvoje klesti šešėlinė ekonomika. „Ne paslaptis, kad nemažai darbuotojų atlyginimus gauna vokeliuose. Kitus paremia užsienyje dirbantys artimieji. Tokie žmonės turi pinigų ir perka bet kokiomis kainomis, o prekybos centrai tuo naudojasi ir laiko aukštas kainas. O pensininkai? Jie patiria didžiausią kylančių kainų naštą“, – sakė pašnekovė.
Pasak senjoros, kainos nekrenta ir turguje, ir vaistinėse, ir vadinamuosiuose „labdarynuose“. Jei anksčiau dėvėtų rūbų parduotuvėje geresnį drabužį buvo galima nusipirkti už 5-8 litus, tai dabar toks kainuoja ne mažiau nei 5 eurai.
Iš prekybos centro su nemažu pirkinių maišeliu išskubėjęs šilutiškis Vaidotas neslėpė, kad jam tokie boikotai patinka.
„Labai gerai, iš karto prekybos centras padarė gerų nuolaidų“, – sakė vyras. Pasiteiravus, ar jis nenori prisijungti prie boikotą palaikančių gyventojų, Vaidotas atsakė skeptiškai. „Su kuo čia vienytis, ką palaikyti? Valgyti tai norisi, nesvarbu, ar yra akcija, ar ne“, – sakė jis. Anot jo, labiausiai kainos pakilo už įvairias paslaugas, o maisto prekių kainos priklauso nuo metų sezono.
„Pavyzdžiui, tokie kalafijorai rudenį kainuos centus. Ir kas čia bloga, kad dabar jie brangesni? Juolab kad žmogui ir rekomenduojama valgyti daržoves pagal sezoniškumą. O boikoto akcija šiomis dienomis man bus naudinga, nes prekybos centre įvairių prekių galima įsigyti gerokai pigiau“, – sakė šilutiškis.
Vaidotas prisipažino, jog antradienį jis už nemažą krepšelį pirkinių sumokėjo tik keliolika eurų, o įprastą dieną už juos būtų sumokėjęs gerokai daugiau.
Šilutiškis Andrius, sutiktas apytuštėje automobilių stovėjimo aikštelėje prie prekybos centro „Norfa“, sakė tokio boikoto visai nepalaikantis. „Už tos akcijos kyšo propagandininkų iš Rusijos ausys. Galbūt jie siekia mūsų valstybėje sukelti neramumus, gyventojų pasipiktinimą, sąmyšį. Jei kainos ir pakilo, tai, manau, tik prekybos centrų susitarimo reikalas. Nemanau, kad ši akcija duos kokios naudos, nes buvo galima ir boikoto dienų išvakarėse pamatyti, kaip žmonės tuose pačiuose prekybos centruose prisipirko produktų visoms trims dienoms. Šiandien atėjau apsipirkti, ir visai smagu, kai nereikia sukti galvos, kur pasistatyti automobilį, nes aikštelė – tuščia, kad nėra eilių parduotuvėje. Tiesiog puiku“, – sakė Andrius.
Nevilioja net akcijos
Antradienį prie vieno didžiųjų centrų sutikta linksmai nusiteikusi Minijos kaimo gyventojų šeimyna – Jurgis Gečas su žmona Onute ir būsima marčia Anastazija sakė, jog jie ir taip dažniausiai perka ne prekybos centruose, o Šilutės halėje. Ir tądien jie prie prekybos centro atvyko ne apsipirkti, bet tiesiog susitikti su iš užsienio grįžusiu giminaičiu.
„Jei jau kalbame apie akcijas prekėms, pasitaiko juokingų atvejų. Būna, kad prekybos centre akcijinė prekė kainuoja daugiau nei kitoje parduotuvėje be akcijos“, – pripažino Onutė.
Apie tai, jog vengia pirkti prekybos centruose net ir ne boikoto dienomis tvirtino ir katytiškis Viktoras. Vidurdienį sutiktas Šilutėje vyras sakė, jog dažniausiai valgo tai, ką pats su žmona užsiaugina.
Pilietinės akcijos „Neikim į parduotuves 3 dienas“ metu Šilutės prekybos centruose vis dėlto buvo mažiau pirkėjų. Viena prekybos centro „IKI“ pardavėja sakė, kad antradieniais parduotuvėje taikoma 10 proc. akcija visoms prekėms, kurias perka senjorai, ir įprastai antradieniais senjorų ateina labai daug. Tačiau praėjusį antradienį pirkėjų buvo gerokai mažiau. Tiesa, keletas jų, užsukę į „IKI“, sakė, jog dalyvauja boikoto akcijoje ir 3 dienas nieko nepirks „Maximoje“…
Mat senoliai buvo susidarę nuomonę, jog prekybos boikotas vykdomas tik prieš vieną prekybos centrą ir jo prekių kainas…
Rašyti atsakymą