Viešumas ir geradariai pakeitė skurdo gniuždomos šeimos gyvenimą

vargse1 copyGyvenimo loterijos laimėjimu arba Kalėdų stebuklu Roma (vardas pakeistas) galėtų pavadinti praėjusį gruodį: jos apgriuvęs, tamsus kambarėlis virto šviesiu, naujai apstatytu būstu; valdininkai, iki tol neradę galimybių padėti moteriai, sutvarkė visas jai įstatymu priklausančias išmokas, trys moters sūnūs gavo drabužių, naujų daiktų, kitų dovanų ir… galimybę kasdien pavalgyti.

Toks stebuklas Romos gyvenime įvyko po „Šilutės naujienose“ Nr. 90 gruodžio pradžioje išspausdinto straipsnio apie atokiame rajono kampelyje gyvenančią, JOKIŲ pajamų neturinčią, dėl sužalotos kojos negalinčią vaikščioti moterį ir tris jos vaikus.

Stebuklą padarė „Šilutės šeimų klubo“ narė Evelina Levičeva, subūrusi daug gerų žmonių, kurie suaukojo pinigų,  buitinės technikos, baldų, drabužių, maisto produktų, iš pagrindų suremontavo kambarėlį, kuriame gyvena 4 asmenų šeima.

Šiandien Romos veidą kartais jau nušviečia šypsena, o galbūt ir šviesesnio gyvenimo viltis…
Gyveno be jokių pajamų

Trumpai priminsime, kad Roma, su sūnumis pabėgusi nuo smurtaujančio vyro, prisiglaudė apgriuvusiame kambarėlyje vienos seniūnijos atokiame kaime. Gavo menką darbelį ir uždirbdavo 159 eurus algos. Gegužę moteris pateko į avariją, po kurios iškentė ne vieną operaciją ir iki šiol dar nevaikšto. Jos koja sukaustyta, o judėti ji gali tik pasiremdama vaikštyne.
vargse3
Nuo 2016-ųjų gegužės iki  gruodžio Roma negavo ne tik skurdaus iki avarijos gauto atlyginimo, bet ir nedarbingumo pinigų, mat nelaimės metu buvo išgėrusi (bet apskritai ji nepiktnaudžiauja alkoholiu).

Ji negavo ir jokių socialinių išmokų, nes neturėjo pinigų išsiskirti su buvusiu sutuoktiniu. O pastarasis, niekuo nepadėdamas savo vaikams, dargi atėmė iš jų galimybę gauti pašalpas, nes nepasikeitė nebegaliojančio asmens dokumento.

Tiesa, socialinės darbuotojos bandė sutvarkyti dokumentus, kad šeima gautų socialinę pašalpą, tačiau sako, kad kelią pastojo biurokratiniai barjerai.

Taigi Roma gyveno absoliučiai be jokių pajamų su trimis sūnumis, kurių vyriausias – jau paauglys, o mažiausias – pirmokėlis. Laimė tik tai, kad trys jos berniukai mokykloje gavo nemokamą maitinimą.

„Šilutės naujienos“ aprašė, atrodytų, beviltišką Romos situaciją straipsnyje „Skurdo gniuždoma šeima – be pajamų, be sveikatos, be vilties“. Straipsnio nuotraukose užfiksuotas vaizdas šokiravo daugelį skaitytojų: mama ir trys jos berniukai gyveno tamsiame kambarėlyje, iš visų pakampių žvelgė skurdas, purvas ir tamsa…

Priekaištavo dėl straipsnio

vargse2Tenka paminėti, kad dėl šio straipsnio „Šilutės naujienos“ sulaukė daug priekaištų iš valdininkų: kam iškeliame tokias problemas, kam viešiname varganą tokių žmonių gyvenimą.

Bet tas viešumas išjudino ir pačius valdininkus, kažkodėl ligtol negalėjusius padėti išspręsti šios šeimos finansinių problemų.
Po straipsnio išspausdinimo seniūnijai bendradarbiaujant su kito rajono socialine darbuotoja, socialinėms darbuotojoms pavyko Romos šeimai parūpinti visas priklausančias išmokas: socialinę pašalpą šeimai, nemokamą maitinimą vaikams, finansinę paramą mokinio reikmėms įsigyti. Šeima pagaliau gavo ir paramą maisto produktais.

Išmokos vaikams paskaičiuotos nuo 2015 m. rugsėjo ir dabar bus mokamos kas mėnesį.

Klausimas, kodėl dokumentai, reikalingi gauti socialines pašalpas, buvo sutvarkyti tik po straipsnio pasirodymo laikraštyje, lieka neatsakytas…

Apsilankymas sukrėtė

Straipsnį perskaičiusią „Šilutės šeimų klubo“ narę Eveliną Levičevą šokiravo Romos šeimos situacija. Prireikė vos trijų savaičių, kad Evelinos ir daugybės geradarių dėka Romos gyvenimas iš pagrindų pasikeistų ir šiandien mes pamatytume jau visai kitokį vaizdą.

Kadangi Evelina dirba santechnika prekiaujančioje įmonėje, pirmiausia į akis jai krito iš Romos kambarėlio sienos išlindęs vamzdis – šalia turėjo būti kriauklė, bet jos nebuvo.

„Pagalvojau, kad galėčiau padėti įrengti kriauklę ir nuvežti maisto produktų“, – pasakojo „Šilutės naujienų“ kalbinama moteris, sukūrusi Romos šeimai kalėdinį stebuklą.

Nuvažiavus pas skurstančią šeimą, realus vaizdas Eveliną dar labiau sukrėtė. „Eidama į kambarį praskleidžiau ties durimis pakabintą juodą užtiesalą ir sustingau. Visur – purvas, tamsu (elektra neįjungta), mama guli ant lovos, o vyriausias sūnus prie išklibusios krosnies verda sriubą. Taip suspaudė širdį. Juk berniukai neturėtų gyventi tokioje aplinkoje“, – pirmąjį apsilankymą prisiminė E.Levičeva.

Ji pasiteiravo susigūžusios Romos, galbūt dar kažko reikėtų parūpinti, tačiau kambarėlio šeimininkė pakartojo jau „Šilutės naujienų“ žurnalistams sakytus žodžius: „Nieko nereikia. Nebent treninginių kelnių…“

„Jie visi buvo labai tylūs, uždari ir nereiškė jokių emocijų“, – naujuosius pažįstamus apibūdino Evelina.

Padėjo ne viena įmonė

Šilutiškė apžiūrėjo, kad Romos šeima jau buvo nusipirkusi tapetų, tad pasisiūlė jais ištapetuoti kambarėlį, kad jame taptų nors kiek šviesiau.

Reikėjo parūpinti tapetų klijų, tinko skylėms šalia langų užlopyti, dažų luboms perdažyti. Evelina nuėjo pas parduotuvės „Statyk pats“ direktorių Dževaldą Žemaitaitį ir papasakojo apie šeimos bėdas. Jis iškart sutiko padėti – dovanojo statybinių medžiagų.

Atlikti būsto remontą seniūnija paskyrė žmogų, atliekantį visuomenei naudingus darbus. Jis, anot Evelinos, labai stengėsi, padarė daugiau, negu priklausytų, net apmūrijo skylėtą krosnį, ją perdažė.

Prie šios gerumo akcijos prisijungė įmonės „Avižeda“, kurioje dirba Evelina, direktorius Teisutis Avižinis. Šios įmonės darbuotojai važiavo į atokų užkampį Romos namuose pakeisti visą elektros instaliaciją, pastatyti naują kriauklę su maišytuvu, pašildančiu vandenį.

Romos šeimos vardu Evelina taip pat dėkoja ir UAB „Valdvera“ direktoriui Valdui Mažučiui.

Aukojo „Šeimų klubas“ ir pavieniai žmonės

Situaciją Evelina paviešino ir „Šilutės šeimų klube“. Atsirado dar daugiau žmonių, norinčių padėti Romos šeimai. Moterys aukojo pinigų, drabužių, atidavė užuolaidas, kilimus, indus, perdavė maisto produktų.

E.Levičeva sako, kad tuomet jai nebebuvo kur trauktis – ji tapo pagalbos šeimai organizatore. Per tas tris paramos savaites ji skambino, rašė žinutes, derino, kaip nuvežti aukojamus daiktus ir atlikti darbus, kelias dienas ir pati praleido tuose namuose.

Visą atliktą veiklą Evelina viešino „Šilutės šeimų klubo“ Facebook paskyroje. „Man buvo labai svarbu, kad visi Romos šeimą parėmę žmonės matytų, kas yra atlikta ir kur jų daiktai nukeliavo“, – sakė Romos šeimos reikalų tvarkytoja tapusi šilutiškė.

„Dabar jūs matote naują Romos buitį. Prie šio vaizdo po dalelę prisidėjo daugybė žmonių. Pavyzdžiui, lentynų, kurios kainavo 180 eurų, nupirko pinigus susidėjusios penkios ar šešios moterys“, – pasakoja E.Levičeva.
Ji dėkoja Romą su berniukais parėmusioms visoms „Šeimų klubo“ narėms ir šios organizacijos įkūrėjai Vilijai Liatukienei.

Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyrius kartu su šokių kolektyvais „Žvaigždūnė“, „Atėnė“, „Lūgnė“ organizavo labdaros koncertą, kurio metu suaukotos lėšos buvo skirtos vaikams, kuriems reikalinga pagalba. Romos šeimai buvo padovanota taip reikalinga dviaukštė lova.

Dar iki Evelinos žygių Romą ir jos vaikus aplankė Žemaičių Naumiestyje gyvenanti šeima, kuri atidavė naudotą šaldytuvą, nupirko maisto prekių, įdėjo konservuotų daržovių, patalynės. Kelis maišus daiktų į atokų kaimelį gabeno Gardame gyvenantys Genutė ir Arvydas, Šilutėje gyvenančios Ona ir Zita, Rasa iš Klaipėdos taip pat perdavė drabužių, maisto, pinigų. Visų geradarių ir nesuminėtume.

Daugybę kartų tarė AČIŪ

„Pirmą kartą atvažiavusi pas Romos šeimą aš supratau, kad naujo namo nepastatysiu, buto nenupirksiu, bet galbūt galiu kažką padaryti, kad tai šeimai būtų šviesiau gyventi. Iš pradžių maniau, kad bent naują kriauklę įrengsiu, tačiau su visų pagalba pavyko padaryti daug daugiau. Džiugiausia, kad vaikams atsivėrė langas į šviesesnį gyvenimą“, – atvirauja Evelina.

Ji sako, kad per tą laikotarpį, kuris sutapo su švenčių laukimu, ji pati daugybę kartų pasakė AČIŪ, ne vieną kartą nubraukė ir džiaugsmo ašarą, kai pavykdavo gauti Romos šeimai reikalingą daiktą.

Neseniai Roma po kojos operacijos iš ligoninės grįžo į neįtikėtinai pasikeitusius savo namus. Evelina prasitaria, kad jeigu ne vyriausio sūnaus prašymas, mamą po operacijos būtų paguldę į slaugos skyrių. Bet dabar mama – namie. Berniukai labai ją myli, ji jiems reikalinga net ir sunkiai pakylanti nuo lovos.

Gruodžio 28-ąją Evelina šeimą aplankė paskutinį kartą – dar nuvežė daiktų, prisuko lentynas.

Geradarė pripažįsta, kad Romai šiek tiek stinga socialinių įgūdžių, bet daugybės žmonių parama, gerumas, rūpestis šiai likimo sugniuždytai moteriai suteikė jėgų ir džiaugsmo. Matosi, kad ji ėmė norėti kabintis į gyvenimą, gyventi šviesiau, švariau, jaukiau.

Evelinai Roma prasitarė, kad dabar jau jaučiasi geriau, koja tvirtėja. Jeigu anksčiau ji galėdavo tik nueiti pakūrenti krosnį, tai dabar jau nueina prie kriauklės išplauti indus.

„Išlydėdama mane, Roma apsikabino, pasakė ačiū ir netgi nusišypsojo. Tikiu, kad jai ir jos sūnums seksis. Kasdien po žingsnelį į priekį“, – viltį išsakė Evelina.