Vieta, kurią tikrai reikia aplankyti būnant pamaryje

14 tulkiarages takasKrokų Lankos ežero pašonėje įsikūręs Tulkiaragės pažintinis takas, esantis Nemuno deltos regioniniame parke, žavi gamtos grožiu ir originalumu.

Baltijos aplinkos forumo iniciatyva įkurtas naujas turistinis objektas pasakoja vietovės istoriją, supažindina su čia klegančiais paukščiais, atkreipia dėmesį į ūkininko svarbą palaikant bendrą gyvybės sistemą. „Šis takas – simbolinė padėka ūkininkams, kurie savo veiklą vykdo gamtai palankiu būdu, nepabūgę tam tikrų sunkumų ir nepatogumų“, – teigia tako kūrimą koordinavusi Baltijos aplinkos forumo komunikacijos specialistė Rita Norvaišaitė.

Ji taip pat priduria: „Tulkiaragės istorija unikali. Nė viena kita teritorija taip gerai neatskleidžia žmogaus ir gamtos ryšio, jų santykių būtinybės“.

Jau kelis dešimtmečius neveikusi Tulkiaragės pumpavimo stotis virto nauju regiono traukos objektu. Gatvės meno stiliumi išpaišytas pastatas traukia akį, ant jo įkurtas paukščių stebėjimo bokštelis ir gyvoji gamtos mokykla ragina gamta gėrėtis iš aukščiau ir arčiau. Ant vienos pagrindinių siurblinės sienų pavaizduota meldinė nendrinukė – globaliai nykstanti rūšis, kuri vis dar peri Nemuno deltoje ir kuri, padedant ūkininkui, gali sugrįžti į Tulkiaragės pievas.

Tako kūrėjai juokauja, kad tai greičiausiai yra didžiausia meldinė nendrinukė pasaulyje. Nuo upės pusės pažintiniu taku grįžtančius arba upe atplaukiančius lankytojus pasitinka ūkininko paveikslas. Apsuptas paukščių, jis keliauja prižiūrimomis pievomis. Ant pietinės, šilčiausios atnaujintos siurblinės sienos naujų gyventojų laukia inkilai paukščiams, nameliai šikšnosparniams ir vabzdžiams.

Originali ne tik stotis, bet ir kiti tako statiniai. Lygiagrečiai pylimo rikiuojasi neįprastos formos stendai – sukami, papildyti judančiomis detalėmis ar eksponatais. Siūloma pasikalbėti su didžiuoju baubliu pučiant stiklinį butelį, apžiūrėti bebrų apgraužtą medį, pasimatuoti pelkininkų durpynuose naudotas lentas, batus arkliams. Pasigėrėti atsiveriančiu Krokų Lankos ežero kraštovaizdžiu galima ne tik užlipus ant apžvalgos bokštelio, bet ir įsitaisius ant suolelio neįprastai aukštomis kojomis. Jis pavadintas svajoklių suoleliu.

Vos už 8 km nuo Šilutės įsikūrusį taką patogu pasiekti vandeniu. Per Krokų Lanką, Kampupę čia nusidriekia pagrindiniai vandens keliai. „Jei būtų galimybė persikelti per Aukštumalos upę, idealu čia atvykti būtų dviračiais – pro Tulkiaragę tuomet suktų „Trijų vandenų“ dviračių trasa. Kol kas dviračiais, kaip ir automobiliais, reikia vykti iš Šilutės“, – sako Rita Norvaišaitė.

Tako kūrėjai ir vietos gyventojai svajoja, kad kada nors Tulkiaragės siurblinėje įsikurs vietos produkcija prekiaujanti parduotuvė ar kavinė. „Tik pagalvokite, lankytojai mėgautųsi vietoje gamintais ledais, kava ar ką tik išvirta žuviene. Jų išleisti pinigai prisidėtų prie regiono plėtros, skatintų vietos gyventojus juos supančią gamtą saugoti. O jei dar toje pačioje vietoje lankytojai galėtų ir įvairias turizmo paslaugas užsisakyti…“ – Tulkiaragės perspektyvas vardija Baltijos aplinkos forumo atstovai.