Vietoj žadėto „pyragėlio“ pedagogams – tik kelionių kompensavimo trupiniai

Neseniai rašėme apie rajono politikų tarpe kilusias diskusijas, jog keliaujantiems į tolimesnes darbo vietas pedagogams būtų skiriamos kelionių išlaidų kompensacijos. Šiuo klausimu išklausėme ir pačių pedagogų nuomones. Visi jie vienbalsiai pritarė, kad tokios kompensacijos yra būtinos, juolab, kad ir aplinkiniuose rajonuose jau senokai ši kompensacija skiriama.

Jau šią savaitę vyksiančiame Tarybos posėdyje ruošiamasi priimti galutinį sprendimą. Pastarasis jau aptartas darbo grupėse ir pateiktas susipažinti. Nuo pirminio varianto galutinis siūlymas, kaip būtų galima kompensuoti kelionių išlaidas ir kuriems pedagogams, gerokai skiriasi ir nesulaukia visų Tarybos narių palaikymo. Siūloma pedagogams vietoj 10 ct/km kompensuoti tik 5 ct/km, o ir ta kompensacija galėtų pasinaudoti tik gyvenantieji ne arčiau, kaip už 10 km nuo darbovietės.

Kompensaciją „apkarpė“ perpus

Sausio mėnesį buvo pateiktas pedagogų kelionių kompensavimo aprašas, kuriuo siūlytas Šilutės rajono savivaldybės mokyklų pedagogų kelionės išlaidų kompensavimo dydis – 0,10 euro už 1 km. Daugiausia diskusijų tąkart kilo dėl apsisprendimo, kuriems pedagogams reikėtų šias kompensacijas teikti: vykstantiems į darbą iš kaimo į miestą, ar iš miesto į kaimą, ir kokiu atstumu nuo darbovietės gyvenantiesiems.

Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje šį sprendimo projektą pristatė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė. Anot pranešėjos, klausimas buvo išsamiai aptartas bei atlikti skaičiavimai ir specialiai suburtoje darbo grupėje.

Galiausiai siūloma, jog švietimo įstaigoms kompensuojant važiuojančių į darbą pedagogų kelionės išlaidas, bus lengviau sprendžiama vis didėjanti pedagogų trūkumo problema. Anot D. Budvytienės, šiuo metu į Šilutės rajono bendrojo ugdymo mokyklas vyksta 114 pedagogų, neformaliojo ugdymo – 16 pedagogų, ikimokyklinio ugdymo įstaigas – 23. Iš kitų rajonų atvyksta 45 pedagogai. Per savaitę vidutiniškai pedagogai, pasiekdami darbo vietas, nuvažiuoja apie 26 000 km.

Galutiniame sprendime siūloma dalinai kompensuoti pedagogų vykimo į darbą išlaidas, mokant 5 ct/km. Tokia tvarka įsigaliotų tik šių metų rugsėjo 1 d., o papildomai atsieitų apie 52 000 Eur savarankiškų savivaldybės biudžeto asignavimų. Beje, kompensacija galėtų naudotis tik tie pedagogai, kurie dirba 10 ir daugiau kilometrų nuo savo namų.

Ne arčiau 10 km

Ekonomikos ir finansų komiteto nariai pirmiausia pasidomėjo, kokiu pagrindu buvo nuspręsta siūlomos kompensacijos dalį sumažinti nuo 10 ct/km iki 5 ct/km. Anot D. Butvydienės, šiai sumai nustatyti buvo atsižvelgta į savivaldybės biudžeto galimybes.

Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja sulaukė ir klausimo apie tai, ar buvo domėtasi, kokio dydžio kompensacija už kilometrą yra skiriama kituose šalies rajonuose dirbantiems pedagogams. Anot vedėjos, kituose rajonuose šios sumos skiriasi, pavyzdžiui, Šilalės ir Tauragės rajonuose skiriama 10 ct/km, Jurbarko, Šiaulių rajonuose – 7 ct/km.

Atsakymams antrino ir Administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Anot jo, jei politikai mato iš kur būtų galima paimti papildomų pinigų didesnei kompensacijos daliai, tegul jie ir pateikia konkrečius pasiūlymus.

Paaiškindama, kodėl kompensacija būtų pradėta skirti tik nuo rugsėjo 1 d., D. Butvydienė sakė, kad taip nuspręsta todėl, jog nuo naujų mokslo metų bus formuojami ir pedagogų kolektyvai. Šiuo metu jie jau suformuoti, tad sprendimas kompensuoti nuo, pavyzdžiui, šio pavasario, nelabai ką pakeistų siekiant spręsti didėjančią pedagogų trūkumo problemą.

Ar tokį sprendimo projektą teikti Tarybos narių balsavimui, suabejojo Ekonomikos ir finansų komiteto narė Daiva Plikšnienė. Anot jos, skaudu, jog kompensaciją siūloma taikyti tik ne arčiau kaip 10 km nuo darbovietės gyvenantiems pedagogams. Pasak rusniškės D. Plikšnienės, yra nemažai pedagogų, kurie iš Rusnės vyksta į darbą Šilutėje. Jie, gyvenantys 8 km atstumu nuo darbo, į kompensaciją kelionių išlaidoms negalės pretenduoti.

Alternatyva „atsimušė į sieną“

Dėl šio klausimo diskusijų kilo ir Socialinių reikalų komiteto posėdyje. Išklausę siūlymą, kokiu būdu būtų galima finansuoti pedagogų, važiuojančių į tolimesnes nuo gyvenamosios vietos darbovietes, kelionės išlaidas, naują alternatyvą TS-LKD frakcijos vardu pateikė komiteto narys Žygimantas Kurlianskas.

Alternatyvoje siūloma, kad pedagogų, gyvenančių toliau nei 5 km (į vieną pusę) kelionės į darbą išlaidų kompensavimo dydis būtų 10 ct/km. Anot politiko, svarstant šį klausimą ir keičiant naujesniu, jis neišgirdo jokių argumentų, kodėl buvo atmestas pradinis siūlymas kompensuoti keliones gyvenantiesiems už 5 km nuo darbovietės ir dengiant kelionės išlaidas 10 ct/km.

„Išlaikant konkurenciją su kitais rajonais, kompensavimo dalis turėtų būti didesnė“, – sakė Ž. Kurlianskas. Kaip pavyzdį jis paminėjo, kad kompensacijos pedagogams už keliones yra gerokai didesnės gretimuose rajonuose, pvz., Klaipėdos rajone pedagogams kompensuojama 12 ct/km. Daugiau nei 5 ct/km kompensuojama ir kituose rajonuose. „Nukentės labai nemažai pedagogų, kurie gyvena 5,5 – 8 km atstumu nuo darbovietės“, – sakė Ž. Kurlianskas.

Balsuojant, kurį variantą reikėtų teikti svarstyti Tarybai, komiteto nariai pasiskirstė po lygiai. Už aprašo variantą, kurį pristatė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja D. Butvydienė, balsavo Alina Urbonienė, Vladas Kainovaitis ir Vygantas Stoškus, o už alternatyvą – Sandra Tamašauskienė, Algirdas Gečas ir Žygimantas Kurlianskas. Nieko daugiau nekomentuodama komiteto pirmininkė A. Urbonienė pranešė, kad Tarybai nuspręsti bus teikiamas 5 ct/km ir gyvenantiems 10 km nuo darbovietės kompensavimo, įsigaliosiančio nuo rugsėjo 1 d., aprašo variantas.