Vilkyčių bendruomenė kelia karą dėl vėjo jėgainių

vejo jegaine mockiuose copyVilkyčių gyvenvietės žmonės įelektrinti. Gyventojai susitikime su įmonių grupės „4 Energia“, valdančios Čiūtelių (Saugų sen.) vėjo jėgainių parką, atstovais išsakė savo neigiamą nuomonę dėl tolesnių parko statybų.

Susirinkimo atmosfera buvo įkaitinta emocingų pasisakymų ir kategoriškų pareiškimų, esą vėjo jėgainės – invazija, kaimo genocidas ir ekologinė katastrofa.

Vilkyčių bendruomenės centras „Viltis“, gindamas viešąjį interesą, jėgainių statytojus padavė į teismą. Ieškinyje reikalaujama nutraukti galimai neteisėtas vėjų jėgainių parko statybas. Bendruomenės teigimu, poveikio aplinkai programoje (PAV) yra daug neatitikimų, keičiančių esmę.

Sklypų savininkai ir meras neatvyko

Susitikime dalyvavo „vėjininkų“ atstovai – Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos asociacijos (LAIEA) valdybos narys – direktorius Romualdas Patalavičius ir asociacijos valdybos narys, UAB „4 Energia“ direktorius Tadas Navickas.

Šilutės r. savivaldybės meras Virgilijus Pozingis, nors buvo kviestas, į susitikimą neatvyko.

Bendrovė „Naujoji energija“ priklauso skandinavų kapitalo įmonių grupei „4 Energia“. Ji šių metų birželį Mockių kaime (Kintų sen.), netoli būsimo Čiūtelių vėjo jėgainių parko, oficialiai atidarė pirmąjį Šilutės rajone vėjo elektrinių parką, sudarytą iš šešių 2 MW galios turbinų.

Nors triskart didesnis ir galingesnis vėjo jėgainių parkas Čiūtelių, Lankupių ir Grumblių kaimuose esančiuose 44-iuose žemės sklypuose pradėtas statyti dar praėjusių metų lapkritį, gyventojai teigia, jog apie statybas nieko išsamaus nežinojo.

Vilkytiškius piktina, kad „Naujoji energija“ neva neviešino savo sumanymo statyti vėjo jėgaines, neinformavo apie ekonominę naudą ir galimas žmonių sveikatos problemas.

T.Navickas prisipažino, jog tai pirmasis jo tiesioginis susitikimas su bendruomene. Jis susirinkusiesiems priminė, kad šiemet vasarį UAB „4 Energia“ pasirašė su Šilutės r. savivaldybe ketinimų protokolą steigti specialų paramos fondą, iš kurio bus finansuojami rajono bendruomenių, taip pat socialiniai ir aplinkosauginiai projektai. Už kiekvieną bendrovės vėjo jėgainėse Šilutės rajone pagamintą ir parduotą elektros energijos megavatvalandę į paramos fondą bus pervedama po 1,1 Lt.

Direktorius komentavo, kad finansinę naudą gauna tie gyventojai, kurių sklypuose statomos jėgainės, išnuomoję arba pardavę žemę jėgainių parko statytojams. Nė vienas iš šių gyventojų į susirinkimą pareikšti savo pozicijos neatvyko.

Jėgainių triukšmas trukdo miegoti

Vilkytiškis Remigijus Paškauskas aiškino išanalizavęs PAV programą ir joje atradęs labai daug neatitikimų su realybe. Daug pastebėjimų vėjo jėgainių klausimu turėjo Gedminų (Klaipėdos r.) bendruomenės pirmininkas Vytautas Švanys, perskaitęs pranešimą.

„Tai – parazitizmas, nes visuomenei neduos jokios naudos. Jūs pasmerkiate tuos žmones ir jų gyvenimo kokybę, gadinate jų sveikatą“, – vėjo jėgainių atstovams priekaištų negailėjo atvykėlis V.Švanys.

Pasak jo, vėjo jėgainių plėtra Lietuvoje tapo nevaldoma, neatsižvelgiama į gyventojų interesus. Pranešėjo teigimu, kuriami mitai, jog vėjo jėgainės neteršia aplinkos, puošia kraštovaizdį. V.Švanys aiškino, kad vėjo jėgainės ypatingai neigiamai veikia aplinką ir žmonių sveikatą. Kitose šalyse vėjo jėgainės neva jau įvardintos kaip ekologinė katastrofa.

Dar viena atvykusi viešnia – nuo jėgainių 800 m atstumu gyvenanti Vanda Grinkevičienė iš Lankupių kaimo (Klaipėdos r.) – pasakojo, kad triukšmą dieną pakęsti dar įmanoma, bet naktį – siaubinga. „Prieš statant niekas nieko neaiškino. Atėjo pas žmones, iš mūsų kaimo du pasirašė, davė 200 litų ir žiūrim – jau kelius tiesia…“ – jėgainių atsiradimą prisiminė moteris. Jos manymu, prie Vilkyčių pastačius vėjo jėgaines, žmonės taip pat kentės.

V.Grinkevičienė sakė, kad gyvendama šalia jėgainių jaučia nuolatinį, be perstojo dieną, naktį įkyriai erzinantį, dirginantį triukšmą, vibraciją, žmonėms sunku užmigti. Dėl to pašlijo sveikata: atsirado susierzinimas, nervinė įtampa, stresas.

Netoliese jėgainių taip pat gyvenanti Margarita Žadeikienė iš Kiošų kaimo pridūrė, kad pastačius elektrines nuolat dingsta telefono ryšys, o paukščiai nuo „malūnų“ suka į priešingą pusę.

Išsiuntė skundus

Vilkyčių bendruomenės narys, įmonės UAB „Aisytė” vadovas Saulius Budrys įsitikinęs, jog jau dabar, dar neatidarius naujojo vėjo jėgainių parko, nuvertėjo turtas Vilkyčių gyvenvietėje.

„Ar jūs norėtumėte gyventi šalia vėjo jėgainių?” – klausė S.Budrys, nuo kurio namo iki artimiausio vėjo jėgainių „malūno”, jo matavimu, maždaug kilometras. Jis nori išsikelti iš Vilkyčių, kuriuose gyveno ir kūrė verslą daugiau nei 20 metų.

Verslininkas „Šilutės naujienoms” komentavo, jau anksčiau pradėjęs pardavinėti savo namą, o dabar tą darys dar aktyviau, nes abejoja, ar išvis atsiras norinčių gyventi šioje vietovėje, kai jėgainės pradės veikti.

Bendruomenės pirmininkas Kęstutis Sadauskas informavo, kad Vilkyčių bendruomenės centras „Viltis”, atstovaudamas gyventojų viešuosius interesus, yra išsiuntęs skundus įvairioms Lietuvos institucijoms – Prezidentei, Seimo Pirmininkei, Aplinkos, Sveikatos apsaugos, Teisingumo ministerijoms ir kt. – su prašymu apginti gyventojų viešąjį interesą.

Taip pat yra paduotas ieškinys teismui dėl galimai neteisėtų statybų sustabdymo. Lietuvos Aukščiausiasis teismas bylą parsiuntė nagrinėti Šilutės rajono apylinkės teismui.

K.Sadausko žiniomis, penkios šeimos gyvens maždaug 300 m atstumu nuo jėgainių, o nuo pirmojo namo Vilkyčių miestelyje iki „malūnų” atstumas – apie 800 m.

Bendruomenės pirmininko nuomone, visiems būtų geriausia, kad būtų ištirtas jau pastatytų jėgainių poveikis žmogaus sveikatai. Tyrimas padėtų išsklaidyti žmonių nežinomybę ir iš to kylančius būgštavimus.

Paklaustas, kiek realu, kad bendruomene iš dalies gali būti manipuliuojama, K.Sadauskas neatmetė tokios prielaidos. Jis atkreipęs dėmesį, jog pusė susirinkimo dalyvių buvo ne vietiniai, o aktyviausiai reiškėsi taip pat ne vilkytiškiai.

Labiau kenkia automobilių išmetamosios dujos?

LAIEA valdybos narys R.Patalavičius aiškino, kad gyventojai turėjo galimybę dalyvauti rengiant projektą ankstyvojoje stadijoje. „Matyt, neskaitote rajoninių laikraščių”, – komentavo R.Patalavičius, aiškindamas, jog ten buvo paviešintas PAV programos svarstymas. Tuomet jokių pastabų ar pasiūlymų nesulaukta.

Pasak „vėjininkų”, viskas daroma pagal įstatymus, projektas iš principo parengtas gerai, gauti visi reikiami statybos leidimai, todėl parkas pradės veikti, nepaisant gyventojų pasipriešinimo.

Planuojama, kad nuo 2012 metų sausio Čiūtelių vėjo jėgainių parke elektros energiją turėtų pradėti gaminti 17 vėjo turbinų, kurių kiekvienos pajėgumas sieks 2,3 megavato. Pranešama, kad šis parkas per metus pagamins 105 GWh elektros energijos ir bus didžiausias Baltijos šalyse. Bendra įgyvendinamo projekto investicijų vertė – beveik 194 mln. litų (56 mln. eurų).

UAB „4 Energia” direktorius T.Navickas „Šilutės naujienoms” sakė, jog klausantis gyventojų susirinkime, atrodo, kad jėgainių parke montuojamas ginklas, kuris sunaikins visą kaimą. „Mano asmeninės žinios, industrijos, visų institucijų, kurios įstatyme surašytos, žinios to nerodo”, – komentavo bendrovės vadovas.

Pasak jo, pasitaikantys atvejai, kuomet gyventojai gyvena arti jėgainių ir patiria kokius nors nusiskundimus, yra sprendžiami, kompensuojami nemalonumai. Pavyzdžiui, įstatomi nauji langai, nuperkami nauji televizoriai ir pan. Jėgaines taip pat stengiamasi kaip įmanoma toliau atitraukti nuo gyvenamųjų namų.

„Paprastai tokie pasipriešinimai patys nekyla, jie yra inspiruojami tų, kurie siekia kažkokios naudos, nesvarbu – finansinės, politinės. Tada kyla pakankamai nekonstruktyvus, riksmo bendravimas”, – kalbėjo bendrovės direktorius, Vilkyčių bendruomenei siūlydamas visų pirma nusiraminti. Jis vienareikšmiškai mano, kad gyventojai yra specialiai kiršinami suinteresuotų grupių ar asmenų.

Pareiškimą, kad PAV yra parengta galimai pažeidžiant įstatymus, T.Navickas vadina absurdu. Pasak jo, nėra jokio pavojaus Vilkyčių žmonių sveikatai.

„Su kaimo žmonių sveikata vėjo jėgainių parkas neturi nieko bendra”, – pabrėžė T.Navickas, pastebėdamas, kad kaimas yra prie kelio Šilutė – Klaipėda ir kur kas kenksmingesni žmonių sveikatai yra automobilių išmetamosiose dujose esantys kancerogenai.

Silutes naujienu LOGO