Vilkyčiuose kūryba svaiginosi šiaudinių skulptūrų kūrėjai

Jau septintus metus iš eilės Vilkyčiuose, Saugų seniūnijoje, vyksta šiaudinių skulptūrų gaminimo plenerai, menantys norą ir idėjas – burtis ir kurti kartu, tiesti kūrybinius tiltus tarp menininkų ir bendruomenės, pabudinti tautiškumą, skleidžiant krašto kultūros bruožus.

Šis projektas kilo iš vietinio entuziasto, Vilkyčių seniūnaičio, kalvio Dariaus Viliaus ir pačių bendruomenės narių iniciatyvos, iš noro pabudinti baltiškąja dvasia kalbančius simbolius.

Pasak organizatorių, pleneru siekiama visuomenei pristatyti baltiškuosius ženklus, priminti apie šiaudų vaidmenį etninėje kultūroje, formuoti estetinės raiškos sąsajas bei supažindinti su šiaudų rišimo ir pynimo technika.

D. Vilius prisimena, kad prieš keletą metų pradėjęs organizuoti plenerą, skulptūroms kurti panaudojo tik pusę rulono šiaudų. Kasmet darbų apimtims augant, didėjo ir sunaudojamų medžiagų kiekis. Šiemet sunaudoti beveik 8 rulonai šiaudų, kuriuos dovanojo vietos ūkininkai. Medienos atraižos, reikalingos karkasams, taip pat vietos verslininkų dovana. Visomis kitomis medžiagomis rūpinosi organizatoriai. Pleneras vyko keturias dienas. Nors orai dalyvių nelepino, pirmąsias dienas negailestingai prausęs vasariškas lietus į plenero pabaigą nurimo, o saulė teikė ne tik jėgų, bet ir pakilią nuotaiką. Pasigesta tik vieno – pagalbininkų rankų, nors daugiau kaip 30 entuziastų atvyko iš Vilniaus, Kauno, Gargždų, Šilutės, Saugų ir kt., be abejo dalyvavo ir vilkytiškiai. Darbas su įnoringa gamtos dovana – šiaudu nėra lengvas, juolab, priklausomas nuo gamtos sąlygų – dirbama po atviru dangumi.

Po dienos darbų vyko dainų vakarai, pasisėdint prie laužo, pasikaitinant pirtyje, o dienos metu, atokvėpio valandėlę vyko paskaita.

Būta ypatingo plenero uždarymo vakaro – koncertavę folkloro ansambliai iš Neringos, Juodkrantės, Šilutės ir Klaipėdos priminė įvairius ritualus, o vakaro žvaigždė, pasaulinį pripažinimą pelniusi folkloro ir džiazo atlikėja, turinti unikalų balsą ir žavinti klausytojus įvairaus stiliaus kūrinių interpretacijomis Rasa Serra, užburiančiai koncertavusi, pabaigoje uždainavo giesmę Gabijai – ugnies globėjai ir saugotojai. Šventė vainikuota vietoj tradicinių fejerverkų, dviejų šiaudinių skulptūrų – pernykštės Saulutės ir šiuometinės Vartų ugnimi, kad rištų dangų su žeme, kad skleistų darną šiam regionui.

Šiaudu užkopusi boružė pakilo, dangun nunešdama žinią… Dalgiu pakirstas šiaudas iš naujo pabudo, sukurdamas erdvėje grįžtančios boružės laukimą. Važiuodami pro šalį, stabtelėkite ir pasigėrėkite senaisiais baltiškaisiais ženklais Vilkyčių parke. Tegu dangus sergi plenero sielą Darių, jam talkinusį Vilkyčių bendruomenės „Viltis“ pirmininką Ričardą Valutį ir jo šauniąją komandą, kurie būrė visus kurti baltišką dvasią budinančius šiaudinius simbolius, kad Žemė gyvastimi alsuotų, kad žinia iš dausų į mūsų kraštą sugrįžtų…

Džiugina, kad renginio metu buvo netoleruojami jokie svaigalai, dalyviai ir žiūrovai svaiginosi tiesiog kūryba.

Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano priemonei „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinti Saugų seniūnijai buvo skirta 2140 eurų. Saugų seniūnaičių sueigos dalyviai vienbalsiai pritarė bendruomenės „Viltis“ pateiktam „Šiaudinių skulptūrų pleneras“ projektui ir šis sprendimas pateisino ir viršijo lūkesčius.