Derybų dėl valstybinių miškų reformos siekianti Lietuvos miško ir miško pramonės darbuotojų profesinių sąjungų federacija (LMPF) ketvirtadienį surengė mitingą sostinėje. Jame dalyvavo ir 44 Šilutės urėdijos miškininkai – visų girininkijų ir medelyno darbuotojai, apsiginklavę plakatais, raginančiais „neleisti politinio buldozerio į miškus„. Šilutės Urėdas Vaidas Bendaravičius į mitingą nevyko.
Mitingas surengtas miškininkų įspėjamojo streiko išvakarėse – dviejų valandų streikas visose urėdijose, kaip ir buvo žadėta, vyksta šiandien, birželio 30-ąją.
Profsąjungų nesiklauso
LMPF planavo, kad vakarykščiame mitinge dalyvaus daugiau nei 2000 žmonių. Iš anksto spėta, kad tai bus didžiausias mitingas šalies profesinių sąjungų istorijoje.
„Su valdančiaisiais bandėme kalbėtis gražiuoju, prašėme informacijos oficialiais raštais, kartojome, kad nesame prieš pokyčius.
Tačiau ir toliau vyksta aklas tinkamai neparengtos urėdijų reformos stūmimas į priekį, kuris žalingas urėdijoms ir visai valstybei.
Kad atkreiptų politikų dėmesį, miškininkai ėmėsi piketų ir net paskelbė įspėjamąjį streiką. Deja, matome, kad politikų tinguliui išmušti to neužteko, tad bandysime juos pabudinti, surengę didžiausią mitingą šalies profesinių sąjungų istorijoje“, – sakė LMPF pirmininkė Inga Ruginienė.
Mitingas prieš valstybinių miškų valdymo reformą ketvirtadienį prasidėjo 9.30 val. prie Seimo, o nuo 12 val. jis tęsėsi prie Prezidentūros. Šilutės urėdijos profsąjungos pirmininkas Arimantas Jurjonas iš įvykio vietos „Šilutės naujienoms“ pranešė, kad prie mitinguotojų prisijungė 44 šilutiškiai ir kitų urėdijos padalinių miškininkai. Iš viso Šilutės urėdijoje dirba apie 120 žmonių.
Miškininkai mitingavo kaip tik tuo metu, kai sostinę prausė išties rekordinė liūtis. Bet A.Jurjonas sakė, kad mitinguotojų tai neišgąsdino: „Mes, miškininkai, pripratę visokiu oru po miškus vaikščioti, tad lietus mums – nė motais“, – sakė pašnekovas.
Anot A.Jurjono, susitikti su mitinguotojais buvo išėję apie 10 Seimo narių: Jurgis Razma, Kazimieras Starkevičius, Linas Balsys ir kiti. Jie išreiškė savo solidarumą su miškininkais, sakė manantys, jog reforma negali būti slepiama ir jokiu būdu negali būti „stumiama tarsi buldozeriu“.
Beje, vienas Šilutės miškininkų plakatas kaip tik ir ragino: „Neleiskit politinio buldozerio į miškus“. Kiti šilutiškių plakatai skelbė: „Miškų žinybos valdymui – ne revoliuciją, o evoliuciją“, „Skurdui NE“.
Šiandien, penktadienį, įspėjamasis miškininkų streikas vyks tiesiog darbo vietose nuo 8 iki 10 valandos. Jo metu urėdijos atliks tik būtiniausias funkcijas, o medienos gamyba ir pardavimas bus sustabdyti.
Profsąjungos situaciją vadina absurdiška
Pranešama, kad iki liepos 10 dienos ketinama surengti neeilinius Seimo posėdžius ir urėdijų reformą patvirtinti. Kaip BNS sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovas Kęstutis Mažeika, komitetas reformą svarstys jau šį penktadienį. Jis tikisi, kad reforma bus sėkmingai patvirtinta. Urėdijų pertvarkos planas numato, kad vietoj 42 urėdijų bus įsteigta viena valstybės įmonė „Lietuvos valstybiniai miškai“.
Socialdemokratai Seime užregistravo įstatymo pataisas, pagal kurias urėdijos būtų pertvarkytos taip, kad kiekvienoje jų būtų ne mažiau 25 – 30 tūkstančių hektarų ir ne daugiau 60 tūkstančių hektarų miško; kad urėdijos būtų ekonomiškai rentabilios, kirtimų apimtys – ne mažesnės kaip 100 tūkst. kietmetrių per metus. Pagal socialdemokratų siūlymus, pertvarkant turėtų išlikti apie 25 urėdijos.
I.Ruginienė dabartinę situaciją pavadino absurdiška todėl, kad derybų tenka reikalauti mitingais ir streikais. Pasak jos, pats laikas mūsų politikams prisiminti, jog gyvename ne autoritarinėje, o demokratinėje santvarkoje, kur valdžia turi tam tikrų įsipareigojimų, o „toks atviras cinizmas ir nesiskaitymas su žmonėmis gėdingas ir netoleruotinas“.
Pasak LMPF pirmininkės, streiku tenka kovoti dėl to, ką ir šiaip garantuoja teisės aktai, o kad reformos iniciatoriai nuolat nusižengia teisei, niekam nerūpi.
Rašyti atsakymą