Vingiuotas ilgaamžės gyvenimo kelias vedė ir į kalėjimą, ir į susitikimą su karaliene

Ilgaamze Zinaida Jakaviciene„Visi tie metai linksmai praėjo“, – šypsosi sausio 31 dieną 90 metų jubiliejų pasitikusi rusniškė Zinaida Jakavičienė.

Tąkart jubiliatę sveikinęs Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis džiaugėsi, kad Pamaryje galima sutikti tokių guvių devyniasdešimtmečių – pamačius Zinaidą iš jos metų sąskaitos drąsiai galėtum išbraukti ne vieną dešimtmetį.

„Smagu, kad šiandien galime ateiti pas jus išgerti kavos, žinodami kad turim šviesią moterį, kuri yra užauginusi gražius vaikus ir visą gyvenimą yra rusniškė. Ne skraidanti, ne lakstanti, ne ieškanti geresnio gyvenimo, bet gyvena mūsų saloje. Tokias šviesias akis ir gražią šypseną mes norime matyti ir po dešimt, ir po dvidešimt metų. Būkit sveika, straina ir tokia graži kaip šiandien“, – gražių žodžių jubiliatei negailėjo Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė ir socialinio darbo organizatorė Sandra Leliungienė.

Už grotų praleido 4 mėnesius

Svečius pasitikusi ponia Zinaida juos vaišino pačios gamintu pyragu, kurį vadino „pensininku“, čiobrelių arbata ir garsiuoju savo pienių vynu.
Leisdamasi į gyvenimo prisiminimų kelionę, ilgus metus mokytoja dirbusi moteris šypsojosi. Patirčių jai tekę įvairių – ir jaunystėje kalėjime pabuvoti, ir 80 metų sulaukus dalyvauti susitikime su Didžiosios Britanijos karaliene Elžbieta II.

Z.Jakavičienė gimė Veiviržėnų miestelyje, darbininkės ir statybininko šeimoje. Zinaida turi seserį Genovaitę Valasinavičienę, kuri gyvena Kaune ir taip pat yra stiprios sveikatos ilgaamžė – eina 92-uosius metus, bet dar sukus apsukus atvažiuoja pas seserį į Rusnę pasisvečiuoti.

Mokslus Zinaida krimto Švėkšnos gimnazijoje, paskutinius metus mokėsi Šilutėje, tačiau mokyklos nebaigė, nes nežinia kieno įskųsta buvo uždaryta į kalėjimą. Keturis mėnesius mergina praleido pastate, kur šiuo metu įsikūrusi Šilutės turizmo ir verslo paslaugų mokykla. Senolė sako, kad kalėjime nebuvo baisu, mat iš gimnazijos buvo paimti 6 jaunuoliai. „Morzės abėcėlę duodavome per grotas“, – prisimena. Dėl krečiamų eibių merginai teko ir karceryje pabuvoti.

Vėliau ją išteisino ir išleido namo. „Aš nieko neprisipažinau, nes nieko nepadariau“, – prisimena senolė. Iš kalėjimo Šilutėje į gimtuosius Veiviržėnus mergina parėjo pėsčiomis.

Visą gyvenimą dirbo mokytoja

Neakivaizdiniu būdu baigusi mokyklą, o vėliau – ir Klaipėdos mokytojų seminariją, Zinaida pradėjo mokytojauti gimtuosiuose Veiviržėnuose. Kadangi nestokojo kūrybinių sumanymų, statydavo spektaklius, kurdavo kostiumus, dekoracijas, pati ir vaidindavo.

Vėliau mokytojos duonos ragavo Girininkuose, Antkoptyje, Girbžiniuose. Po didžiojo potvynio, 1961 metais, atvažiavo į Rusnę, kur pradėjo dirbti tuometinėje vidurinėje, vėliau – internatinėje mokykloje.

Su specialiųjų poreikių vaikais Z.Jakavičienė dirbo iki pat pensijos – daugiau nei 24 metus. Ji pamena, kad kiekvienai pamokai ir kiekvienam mokiniui reikėdavo sukurti mokymo priemones, sugalvoti, kaip įtaigiau perteikti žinias. Klasėse tuomet būdavo po 20 – 22 vaikus. Internatinėje mokykloje buvo ir gabių, tik socialiai apleistų vaikų.

Šioje mokykloje Z.Jakavičienė praleisdavo didžiąją savo laiko dalį. Jos dukra, juknaitiškė mokytoja Rasa Gailiuvienė prisimena, kad vėlyvais vakarais eidavo mamos iš darbo pasitikti.

Z.Jakavičienė su būsimu vyru Antanu susipažino šokiuose Gribžiniuose. Gyvenimo partnerį rinkosi ilgai, o ištekėjo būdama 35 metų. Pripažįsta, kad išranki buvusi. „Mama sakydavo: rinkis, rinkis, o iš mėsos bliūdo veršio uodega beliks…“, – juokiasi Zinaida.

Antanas Šilutės rajono valdžioje dirbo revizoriumi. Kartu jie užaugino sūnų Remigijų ir dukrą Rasą. Jaunėlės dukters Zinaida susilaukė būdama 42 metų ir šiandien džiaugiasi jos dėmesiu. Ilgaamžė turi ir du anūkus – Guodą ir Dominyką, neseniai sulaukė ir proanūkio Leonardo.

Susitiko su Didžiosios Britanijos karaliene

2006 metais Lietuvoje lankėsi Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II. Vilniaus Rotušėje garsiausia pasaulio monarchė dalyvavo jos garbei ambasadoriaus Kolino Robertso (Colin Roberts) surengtame priėmime, susitiko su savo bendraamžiais 80-mečiais iš visų Lietuvos apskričių.

Iš kiekvienos apskrities buvo išrinkta po vieną veiklų ilgaamžį, iš Klaipėdos apskrities į susitikimą su karaliene išvažiavo Zinaida. Rusniškė labai didžiuojasi šiuo susitikimu. Vėliau ji netgi yra gavusi sveikinimo atviruką nuo Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II.