Virtualiuose video turuose po Lietuvą – Šilutės rajono kaimai ir miesteliai

juknaiciaiVieno žmogaus idėja – įamžinti visos Lietuvos miestus, miestelius bei kaimus. Informacinių technologijų specialistas Aurimas RAPEČKA mintį išgrynino iki realaus nekomercinio projekto. Jis vaizdo medžiagoje, filmuotų pasivažinėjimų po gyvenvietes pavidalu, užfiksavo Lietuvos gyvenamamąsias vietoves. Planuojama, kad jų bus apie 1500.

Specialiai projektui sukurtoje interneto svetainėje Vietoves.lt galima rasti ir 26 Šilutės rajono gyvenamasias vietas. A.Rapečka aplankė ir nufilmavo Gardamo, Juknaičių, Katyčių, Kintų, Rusnės, Saugų, Šilutės, Švėkšnos, Usėnų, Vainuto, Žemaičių Naumiesčio seniūnijas.

Nuo šiol silutesnaujienos.lt VIDEO skiltyje, kategorijoje „Virtualūs turai po Šilutės rajoną” rasite visus filmukus iš kelionių.

Kviečiame paskaityti interviu su projekto autoriumi A.Rapečka.

– Kaip gimė mintis kurti filmuotus pasivažinėjimus po Lietuvos gyvenvietes?

Mintis gimė gūdžiais 2010-aisiais, kai keliaudamas po Lietuvą pamaniau, kad būtų visai įdomu turėti prisiminimuose ne tik nuotraukas, bet ir filmuotą pasivažinėjimų vaizdo medžiagą. Be to, pabandžius paskelbti kelis pasivažinėjimų filmukus Youtube tinklalapyje, atsirado nemažai žiūrėtojų, kuriems šie filmukai patiko, nors ir vaizdo kokybė juose buvo apgailėtina.

2011 vasaros pradžioje kilo mintis sukaupti tokius filmukus ne tik Youtube kanale, bet ir patogesniu naršymui pavidalu – vietoves.lt tinklalapyje: juk kolekcija netenka didelės vertės, jei jos negali pamatyti kiti. Praėjusiais metais laisvalaikio metu buvo nufilmuota apie 400 įvairių vietovių Aukštaitijoje, Suvalkijoje ir Dzūkijoje.
 
Šių metų pradžioje visai atsitiktinai išbandžiau automobilinį video registratorių (jie šiuo metu vis populiarėja). Nors šių vaizdo kamerų paskirtis šiek tiek kitokia, jos labai gerai tiko vietovių filmavimams – buvo gauta iš esmės optimali, tačiau vaizdo medžiagoje užfiksuotų žmonių privatumą išsauganti vaizdo kokybė. Nors filmuoti viešose vietose galima be apribojimų, tačiau rizikuoti su labai aukšta vaizdo kokybe nenorėjau – visada gali atsirasti nepatenkintų žmonių.
 
– Kokia projekto idėja? Kaip daugelis paklaustų – kas jums iš to? Juk tai atima gausybę laiko ir pastangų.

Kaip jau minėjau, pirmiausia siekiau turėti savo kelionių prisiminimą – vaizdo įrašų kolekciją, kurią būtų įdomu pažiūrėti po kokių 10 metų, tačiau palaipsniui viskas išsiplėtė į atskirą interneto projektą. Iš tikro sulaukiu daug priekaištų dėl to, kad kažkuriame miestelyje „pamiršta” nufilmuoti kelios gatvės ir pan., tačiau filmukais nesiekta užfiksuoti visko. Juos galima laikyti subjektyviu vairuotojo žvilgsniu į vietovę, kuri dažnu atveju aplankyta pirmą kartą.

Šiais filmukai jokiu būdu nesiekiu reprezentuoti vietovių – tikrai gerą ir viską apimantį turą galėtų nufilmuoti ilgą laiką toje vietoje gyvenantis žmogus. Tačiau tikiuosi, kad po daug metų šie filmukai įgys ir istorinę vertę.

Į klausimą „kas man iš to?” atsakysiu trumpai – nieko. Tačiau niekada negalima pamiršti ir visuomeninės veiklos, kuria dalinai laikau ir šį projektą.

– Kaip vyksta pats pasiruošimo, filmavimo procesas?

aurimas2012Na, filmavimo procesas jau nebevyksta. Filmuojama buvo laisvu laiku nuo balandžio 30 iki spalio 12. Per tą laiką nufilmuota apie 1450 gyvenamųjų vietovių visoje Lietuvoje, tokiu būdu įvykdytas ir metų pradžioje numatytas dviejų vasarų planas. Kadangi įpusėjus filmavimus pradėjo nervinti lietuviškos duobės, supratau, kad po žiemos miego, kitą vasarą galiu ir nebeprisiversti prie šio dalyko sugrįžti, nusprendžiau pabaigti viską per šiuos metus.

Šiandien tinklalapyje vis dar nepaskelbta apie 200 vietovių, tačiau tai planuoju padaryti artimiausiu metu.

Pasiruošimas filmavimui būdavo minimalus – išankstinis maršruto sudarymas pagal turimą gyvenviečių sąrašą tam, kad negaišti šviesaus dienos meto. Maršrutai po pačias gyvenvietes sudarinėjami nebuvo, važiuojama tiesiog ten, kur veda akys ir vairas sukasi.

Didžioji dalis vietovių nufilmuota pirmo bandymo metu, tik išskirtiniais atvejais, jei susivokdavau, kad vietoj miesto važiuoju į pievas, pakartodavau.

– Kokių nuotykių, įdomių atsitikimų, galbūt, patyrėte filmavimų metu?

Nuotykių buvo daug ir įvairių. Didžiąją dalį įdomesnių vaizdo iškarpų esu pateikęs ant Vietoves.Lt sienos Facebook’e, taip pat planuoju sukurti atsisveikinimo filmuką, kuriame bus pateikti įdomesni filmavimų epizodai. Todėl daug neminėsiu, tačiau galima pradėti nuo lendančių po ratais šunų, katinų, stirnų ir briedžių, o pabaigti, kad ir Via Baltica magistralės eismo ypatumais.

– Koks Šilutės krašto įspūdis? Kokie miesteliai ir kuo jums labiausiai įsiminė?

Šilutės kraštas gerokai skiriasi nuo didžiosios dalies Lietuvos. Man labai patiko senove alsuojantys vokiški pastatai dalyje miestelių, taip pat vis dar egzistuojančios senų medžių alėjos prie kelių. Lietuvoje nebe daug kur jų beliko. Dar įsiminė daugybė originalių tiltų, esančių ant kelių, įsiminė Katyčiai su didele ir sena aikšte, Švėkšna su įspūdinga bažnyčia, Rusnė su didžiuliu tiltu ir tuo metu pasitaikiusiu saulėlydžiu…

Kiekvienoje Šilutės rajono vietovėje galima rasti kažką įsimintino, jos nėra pilkos ir po jas važinėtis buvo tikrai įdomu.

– Po tiek kelionių po Lietuvą, kaip ją apibūdintumėte turistams?

Matomi didžiuliai skirtumai ir kontrastai ne tik tarp Lietuvos regionų, bet ir net tarp šalimais esančių rajonų. Kaip minėjau, Šilutės rajonas buvo vienas iš įdomesnių, tačiau pažvelgus kitur, pavyzdžiui į kai kuriuos šiaurinius rajonus, kur važinėjant tarp kaimų nematai nieko kito, tik greiderio senokai nemačiusius žvyrkelius, o kaimai pasitinka sprindžio dydžio duobėmis… O ten, kur gatvės suremontuotos, būtinai paguldytas “gulintis policininkas”, kad per daug malonu važinėti nebūtų.

Stebiuosi, kad visi gedimai, kurie „išlindo” mašinoje per 30 000 kilometrų lietuviškų kelių, nebuvo susiję su milijonu įveiktų duobių.

Taigi, bijau, kad turistai susidarytų gana dviprasmišką ir kontrastingą įvaizdį. Ir, deja, jei norėčiau gerų atsiliepimų, 3/4 Lietuvos jiems nerodyčiau…

– Trumpai apie jus patį.

Laisvai prieinamą informaciją apie mane galima rasti http://aurimo.svajos.com tinklalapyje. O trumpai – esu interneto tinklalapių kūrėjas ir administratorius, studijuoju Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto doktorantūroje bei esu vienas iš kuriamos visuotinės Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui (http://lietuvai.lt) iniciatyvinės grupės narių.