Vis daugiau šalies gyventojų rūpi biologinės įvairovės išsaugojimas

 

552 6c0a756af7629b40515bd72ce6b16924Gegužės 22 dieną Lietuva, kaip ir dar 192 pasaulio valstybės, pasirašiusios Jungtinių Tautų biologinės įvairovės konvenciją, minėjo Tarptautinę biologinės įvairovės dieną. Mūsų šalis gali didžiuotis savo gamtos įvairove. Jos apsaugai užtikrinti yra skirti Saugomų teritorijų, Laukinės augalijos, Laukinės gyvūnijos ir Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymai. Juos įgyvendinant sudaroma Lietuvos raudonoji knyga, steigiamos saugomos teritorijos, vykdomos įvairios apsaugos programos.

Aplinkosaugininkus džiugina, kad vis daugiau šalies gyventojų supranta biologinės įvairovės išsaugojimo svarbą. Naujausio, praėjusį gruodį „Eurobarometro“ atlikto europiečių požiūrio į biologinę įvairovę tyrimo duomenimis, daugiau nei pusė apklaustų Lietuvos žmonių mano, kad vertingiausioms augalų bei gyvūnų rūšims ir natūralioms buveinėms išsaugoti kai kuriose šalies vietose gali ir turi būti ribojama ūkinė veikla. Net 41 proc. respondentų teigė, kad europinio ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijose ūkinė veikla turėtų būti draudžiama, nes jose saugomi svarbiausi mūsų gamtos turtai.

Palyginti su tokia pat ankstesne – 2015 m. – „Eurobarometro“ apklausa, šalies gyventojų supratimas apie biologinės įvairovės išsaugojimo svarbą padidėjo. Net 99 proc. respondentų požiūriu, saugoti gamtą yra mūsų pareiga, 98 proc. neabejoja, kad gamta ir biologinė įvairovė – visuomenės sveikatos ir gerovės pagrindas. Beveik pusė apklaustųjų pasisakė už tai, kad reikia plėsti saugomas teritorijas, 40 proc. sutinka, kad gamtos apsaugai reikia didinti finansavimą.

Didėjantis Lietuvos gyventojų gamtosauginis sąmoningumas, pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyr. patarėjo Algirdo Klimavičiaus, yra didelė parama valstybės institucijoms rengiant ribojimus numatančius sprendimus, kurių reikia, siekiant reikšmingų pokyčių saugant mūsų gamtą.