Visa informacija apie gyvenamąją aplinką – vienoje vietoje

kurgyvenuLietuvos gyventojai kviečiami pasinaudoti galimybe daugiau sužinoti apie savo gyvenamąją aplinką. Iš įvairių valstybės ir savivaldybių įstaigų bei institucijų surinkti atvirieji duomenys nuo šiol telkiami vienoje vietoje – internetiniame projekte www.kurgyvenu.lt.

Įvedus konkretų dominantį adresą svetainė pateiks visą surinktą ir išanalizuotą informaciją: nuo nusikalstamumo lygio iki demografinės informacijos ar artimiausių mokyklų reitingo.

„Tai, kaip gyvename, lemia ne tik mūsų šeimos ar darbo erdvė, bet ir žinios apie mus supančią aplinką. Kiemo, gatvės, rajono ar net miesto problemas būsime pajėgūs spręsti tik tada, kai turėsime apie jas konkrečios informacijos.

Pastarųjų metų tyrimai rodo, jog draugiškus santykius su kaimynais palaiko vos trečdalis lietuvių. Toks atotrūkis lemia ir mažesnį domėjimąsi supančia aplinka, kiemu, gatvės problemomis, o ilgainiui – leidžia šioms problemoms įsisenėti“, – sako Andrius Gintalas, projekto KurGyvenu.lt sumanytojas.

Pasak jo, projektas KurGyvenu.lt skirtas būtent tam, jog žmonės lengvai ir paprastai galėtų gauti kuo daugiau juos dominančios informacijos apie savo gyvenamąją aplinką, aiškiai galėtų įsivertinti gyvenimo kokybę.

Šiuo metu Lietuvoje jau teikiami tokie duomenys kaip nusikalstamumo lygis 500 m atstumu aplink konkretų pastatą, šildymo kainos, triukšmo bei nusikalstamumo lygis, artimiausių mokyklų reitingas, atstumai iki centro, lankytinų vietų, policijos, gydymo įstaigų ir pan.

„Tiesa, dar ne visuose miestuose esame surinkę visus būtinus duomenis, tačiau juos nuolat pildome ir stengiamės platformą padaryti kuo išsamesnę. Savo vartotojus labai kviečiame ir pačius suteikti kuo daugiau žinių, padėti pastebėti problemas, o jas pastebėjus – keisti. Tai galima daryti tiek pranešus tam tikrą informaciją, pavyzdžiui, ar daugiabučio kieme yra saugi vaikų žaidimo aikštelė, tinklalapio administratoriams, tiek rašant komentarus“, – teigia A. Gintalas.

Visi KurGyvenu.lt turimi duomenys – surinkti iš skirtingų valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų. Projekto tikslas – suteikti galimybę gyventojams vienoje vietoje, patogiai ir paprastai gauti visą būtiną informaciją apie savo gyvenamąją aplinką ir jos kokybę. Beje, tinklalapyje galima ne tik peržiūrėti informaciją apie konkretų adresą, bet ir palyginti du skirtingus namus. Tai galima padaryti www.kurgyvenu.lt/palyginimas.

Beje, sausio mėn. vykdyta KurGyvenu.lt vartotojų apklausa atskleidė, jog net 17 proc. visų apklaustųjų teigia stokojantys informacijos, susijusios su miestų plėtra (planuojami nauji statiniai, miesto augimo perspektyvos ir pan.). Viso buvo apklausta 1009 respondentai.

Tinklapyje teikiami atvirieji duomenys – pirminiai viešųjų institucijų kaupiami duomenys. Kurgyvenu.lt informacijos šaltiniai yra valstybės, savivaldybių įstaigos ir privačios organizacijos. Pavyzdžiui, duomenis apie šilumos kainas pateikia energiją teikiančios įmonės iš visos Lietuvos, duomenis apie nusikalstamumą – Informatikos ir ryšių departamentas prie LR Vidaus reikalų ministerijos, demografinę informaciją – Lietuvos statistikos departamentas, informaciją apie oro taršą ir valstybinių brandos egzaminų rezultatus – atitinkamai Aplinkos apsaugos agentūra ir Nacionalinis egzaminų centras bei kiti.