Visą naktį mitingavę Šilutės ūkininkai pavargo, bet viliasi sulaukti didesnės paramos

pienininkai mitinge 1Antradienio rytą grupė Šilutės rajono ūkininkų – pieno gamintojų ir vėl pasuko į Vilniaus pusę – čia, prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), jie tęsė prieš dvi savaites pradėtą pieno gamintojų protesto mitingą. Ūkininkai protestuoja prieš nuolat mažinamas pieno supirkimo kainas, jie reikalauja didesnių išmokų bei kompensacijų už praėjusiais metais patirtus nuostolius.

Šilutiškiams visos Lietuvos savivaldybių sąraše teko 12-asis budėjimo eilės numeris, kovo 13-osios rytą juos pakeitė 13-ieji eilėje buvę Šilalės rajono ūkininkai.

Kalbinami ūkininkai neslėpė, kad per naktį sėdėti ant kėdutės palapinėje – tai ne tas pats, kas miegoti savoje lovelėje – ryte nuovargį jautė visi. Juo labiau kad dauguma delegacijos narių – vyresnio amžiaus žmonės. Tačiau, anot jų, energijos teikė ilgos diskusijos tarpusavyje ir su juos lankančiais žurnalistais, Seimo nariais bei ŽŪ ministerijos atstovais apie skaudžiausias šiandienos Lietuvos problemas.

 Išvyko ir jauni, ir vyresni

Po kovo 30-ąją vykusio visos Lietuvos pieno gamintojų mitingo prie ŽŪM, šalies pieno ūkių savininkai ryžosi dar bent porą savaičių sėdėti valdžiai ant akių. Taip jie tikisi pasiekti, kad ši priims sprendimus, kurie padėtų pieno ūkiams ištverti sunkmetį.

Ūkininkai iš įvairių šalies savivaldybių keičia vieni kitus pagal iš anksto sudarytą grafiką.

Vilniuje protesto mitingą tęsė įvairių mūsų rajono seniūnijų ūkininkai: Virginija Macijauskienė iš Kintų seniūnijos., Vladas Maraula iš Žemaičių Naumiesčio, gardamiškis Vytautas Buivydas, Švėkšnos seniūnijoje ūkininkaujantis Viktoras Kungys, Juknaičių seniūnijos ūkininkai Saulius Jasas ir Zosė Vaitiekienė, Kęstutis Kleinauskas iš Rusnės seniūnijos. Delegacijai vadovavo Juknaičių seniūnijos Gurgždžių kaime ūkininkaujanti rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė.

Anot pirmininkės, delegacijoje yra ir jaunų, tėvų ūkius dar tik perimti besiruošiančių žmonių, ir jau gana garbaus amžiaus atstovų. „Džiaugiamės, kad visi jie nepatingėjo vykti į tolimą kelionę ir pakovoti už savo ir vaikų ateitį, už mūsų visų verslą“, – sakė J.Tamavičienė.

13-ąją dieną estafetę perėmė 13-ieji budėtojai

Palapinėje sėdinčius piketuotojus aplankė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis, Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas, net du kartus lankėsi ŽŪM viceministras Saulius Cironka, Seimo nariai, televizijų reporteriai.
Žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės piketuotojai nesulaukė.

Pasak J.Tamavičienės, naktį ir su visais svečiais, ir tarpusavyje vyko įdomios, vertingos ir daug žinių apie šiandienos situaciją teikiančios diskusijos, tad miegas nemarino. Tačiau nuovargis po ilgos kelionės, sėdėjimas ant kėdučių, ir palapinėje jaučiama nakties vėsa darė savo – lengva nebuvo, juo labiau – vyresniems.

„Bet gyvename viltimi, o ji suteikia jėgų“, – kaip visada linksmai telefonu iš Vilniaus pasakojo J.Tamavičienė. Visgi ji neslėpė, kad trečiadienį, 11 valandą budėjimo estafetę šilališkiams mūsų rajono ūkininkai perduos ir atgal į namus išdundės „su džiaugsmu“.

Šilutės rajono pienininkai sako jau nebesantys tokie naivūs, kad ir toliau tikėtų valdžios pažadais ir pažadėta „maža sėkme“. „Norime, kad valdžia išjudintų penkis didžiuosius šalies pieno perdirbėjus, kad būtų priimti įstatymai, leidžiantys patikrinti jų veiklą iš esmės. Mes netikime, kad jie tokie jau nekalti, „balti ir pūkuoti“, kokiais save deklaruoja. Va, jei bus atlikti patikrinimai ir paskelbti rezultatai, tada gal ir patikėsime“, – kalbėjo šilutiškiai ūkininkai.

Menkų poslinkių yra

Tačiau ūkininkai sako pastebintys ir menkus poslinkius į gerąją pusę.

Štai prieš savaitę paskelbta, kad įsigalioja nauja paramos tvarka pieno gamintojams – atkeliauja 18 mln. eurų. Ši ŽŪM atstovų nacionaline pagalba pavadinta parama bus pradėta mokėti nuo gegužės 5 d.

Todėl J.Tamavičienė ragina visus mūsų rajono pieno gamintojus nesnausti ir suskubti į seniūnijas pildyti paraiškų. Jas pateikti galima iki balandžio 22 dienos, pavėlavę pieno gamintojai jas galės pateikti iki birželio 6 d. Tad laiko liko visai nedaug.

„Tikimės, kad ši valstybės parama padės mūsų ūkininkams atsilaikyti šiuo ypač sunkiu laikotarpiu. O kooperatyvų nariai sulauks 10 proc. didesnės paramos negu kiti pieno gamintojai“, – sakė žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė.

NMA nacionalinė pagalba pieno gamintojams bus mokama už laikomas pienines karves, o jos dydis yra 78,23 Eur už karvę. Kooperatinių bendrovių, superkančių iš savo narių daugiau kaip 50 proc. viso superkamo pieno, nariams pagalbos dydis padidintas 10 proc. – jiems bus mokama po 86,05 Eur už pieninę karvę.

Paramos sulauks tie pieno gamintojai, kurie 2015 m. gruodžio – 2016 m. sausio – vasario mėnesiais VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre registruotiems pieno supirkėjams pardavė žalią pieną ir savo vardu Ūkinių gyvūnų registre 2016 m. kovo 1 d. turėjo registruotų pieninių karvių. Be to, jie turi būti ne vėliau kaip iki 2016 m. kovo 1 d. registruoti Žemės ūkio ir kaimo verslo registre kaip valdos valdytojai arba partneriai.

Paramą išmokės Nacionalinė mokėjimo agentūra prie ŽŪM.

O šalies ūkininkai savo budėjimus prie ŽŪM žada tęsti visą balandį.