Visa savaitė Pamario bibliotekose skirta patyčių prevencijai

5 biblioteka_be_patyciu_traksdiaiKovo 20-26 d. visoje Lietuvoje vyko „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, kurios tikslas – skatinti vaikus ir suaugusiuosius pastebėti patyčias, pranešti apie jas ir taip jas stabdyti.

Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka ir jos filialai, prisidėdami prie šios akcijos ir skatindami atsakingai elgtis, visą savaitę įdomiai ir turiningai rengė šiai iniciatyvai skirtas veiklas.

Viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai kovo 23 d. pasikvietė žaismingoje viktorinoje dalyvauti Šilutės M.Jankaus pagrindinės mokyklos 2c klasės moksleivius (mokyt. Vida Giedrienė). Visi klausimai moksleiviams buvo susiję su patyčiomis, vykstančiomis internete ar kitokioje virtualioje erdvėje. Vaikams svarbu atpažinti situacijas, kuomet tyčiojamasi elektroniniais laiškais, žinutėmis, pokalbių svetainėse, socialiniuose tinkluose, naudojant mobiliuosius telefonus. Elektroninių patyčių padariniai dažnai būna sunkesni nei vykstančių realiame gyvenime, nes virtualios patyčios greitai plinta, jų plitimas sunkiai kontroliuojamas.

Moksleiviai tarpusavyje rungėsi, kas geriau žino, kaip elgtis probleminėse situacijose, kur kreiptis pagalbos, kai tyčiojamasi, kaip padėti draugui įveikti patyčias.

Antrokai pasižymėjo geromis žiniomis elektroninių patyčių klausimais. Išeidami moksleiviai pasižadėjo bibliotekininkams nepamiršti šių žinių bei taikyti jas gyvenime.4 biblioteka_be_patyciu_yliai

Kovo 22 d. bibliotekos Inkaklių filialo bibliotekininkė  Inkaklių vaikams surengė popietę „Elektroninės patyčios: kaip apsaugoti save ir padėti kitiems“. Bibliotekininkė, pateikdama vaizdinę medžiagą, papasakojo vaikams, ką jaučia vaikai, iš kurių tyčiojamasi, kaip reikėtų padėti tokiems žmonėms, kaip elgtis interneto platybėse, kad iš pačių nebūtų tyčiojamasi. Bibliotekininkė pristatė svetaines www.draugiskasinternetas.lt , www.vaikulinija.lt , kuriose galima rasti patarimų ir pagalbos sau.

Kintuose „Savaitės be patyčių“ metu organizuota neformalaus tėvų švietimo paskaita „Patyčios mokykloje: kaip pastebėti, atpažinti ir padėti vaikui“. Paskaitos medžiagą paruošė VšĮ „Vaikų linija“ specialistai. Su tėvais buvo diskutuojama apie tai, ką daryti ir ko nedaryti trimis atvejais: kai vaikas patiria patyčias, kai vaikas pats tyčiojasi ir kai vaikas stebi patyčias.

Tėvai ne tik klausėsi paskaitos, bet dalijosi patirtimi ir įžvalgomis, buvo aptartos Kintų pagrindinėje mokykloje vyraujančios tendencijos, aplinka. Džiugu, kad šioje mokykloje vaikai jaučiasi saugiai, o tėvai nelieka abejingi patyčių temai.

Patyčių tema kalbėta ir Šylių bibliotekoje kartu su Žemaičių Naumiesčio mokyklos – darželio Šylių skyriaus mokiniais ir jų mokytojomis Simona Miklovyte bei Aldona Jonikaitiene. Mokiniai darė popierines gėles, ant jų rašė žodžius apie tai, ko nedera kalbėti, kaip netinka elgtis, kad neįžeistum kito asmens. Vyko mokamųjų filmukų apie patyčias peržiūra.

Traksėdžių filiale šeštokės Rugilė, Inga ir Emilija papasakojo teatralizuotą istoriją „Mūsų rankos ir žodžiai skirti ne patyčioms“. Tai istorija apie berniuką Simą, kuris mokykloje buvo skriaudžiamas, kaip jos jam padėjo ir nebeleido kitiems vaikams šaipytis iš jo. Vaikai aptarė šį pamokantį siužetą, kalbėjo apie draugystę, mandagų ir paslaugų elgesį, mokėsi suvaldyti pyktį. Jie išbandė naujus žaidimus, pratimus, padedančius pagerinti nuotaiką ir tarpusavio santykius.

Filmuką apie patyčias žiūrėjo Degučių bibliotekoje besilankantys vaikai. Vėliau diskutuota, kaip elgtis, jeigu patyčios paliečia tave patį, kokie turėtume būti, kad nebūtume skriaudžiami, kaip padėti nuskriaustiesiems, o, svarbiausia, nelikti abejingiems ir netylėti.