Visiems verta naudotis nemokama saulės energija

ENDZINAS SAULES_ENERGIJAUAB „Energetikos objektų statyba“ įžengė į saulės energijos panaudojimo laikmetį

Šilutėje įsikūrusi UAB „Energetikos objektų statyba“ paminėjo 25 metų veiklos jubiliejų. Bendrovės direktorius Audrius Endzinas didžiuojasi, kad jo įmonės jubiliejaus data bemaž sutapo su Lietuvos energetikos 125 metų jubiliejumi: prieš 125 metus balandžio 17 dieną kunigaikščių Oginskių dvare Rietave pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje elektros jėgainė, apšvietusi Oginskių dvarą ir Rietavo bažnyčią.

Pirmosios jėgainės galia, pasak A.Endzino, siekė tiek, kiek dabar saulės energijos jėgainių galios UAB „Energetikos objektų statyba“ sumontuoja klientų namuose bemaž kiekvieną darbo dieną.

Pasaulis sparčiai keičiasi

Pasak A.Endzino, per palyginti trumpą laiką žmonės Lietuvoje ir pasaulyje neįtikėtinai pasikeitė. Prieš 125 metus žmonės bijojo mokslo ir technikos naujienų, ir degančią lemputę, kaip „velnio išmanytą žvakę“, bandydavo užpūsti. Dabar žmonės džiaugiasi naujausiomis technologijomis: jėgainėmis, naudojančiomis nieko nekainuojančią saulės energiją, galima kaitinti vandenį, šildyti, apšviesti ir ventiliuoti namus.

Be kita ko, saulės jėgainių gaminama energija puikiai dera su kita nemokama energijos rūšimi – žemėje glūdinčia geotermine energija, kuri naudojama pastatams šildyti. Saulės jėgainė gali aprūpinti nemokama elektra, kuri yra būtina geoterminio šildymo sistemai veikti.

Pasak A.Endzino, energijos gavybos sritis sparčiai keičiasi. Iškastiniai energijos nešėjai – anglys, dujos, nafta, skalūnai – ne tik brangsta, bet ir į aplinką išskiria daug teršalų. Todėl žmonės vis dažniau renkasi naujausias technologijas, tausojančias aplinką.

Saulė duoda daugiau pelno nei bankas

„Energetikos objektų statybos“ vadovas A.Endzinas „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad bendrovė ilgą laiką daugiausia atliko  elektros tinklų instaliacijos darbus privačiuose namuose, komercinės paskirties pastatuose, sudėtingos elektros įrangos jungimo darbus. Šią veiklą bendrovė puoselės ir toliau.

O prieš ketverius metus bendrovė ėmėsi ir naujos darbo krypties: statyti saulės jėgaines namuose, gamybos ir viešosios paskirties pastatuose. Šios paslaugos pageidauja vis daugiau klientų, tad dabar jau susidarė eilutė užsakymams vykdyti.

Pasak A.Endzino, Šilutėje veikia ir daugiau bendrovių, kurios prekiauja ar stato saulės energiją naudojančias įrangas. UAB „Energetikos objektų statyba“ bendradarbiauja su visomis tokios veiklos įmonėmis.

Kyla natūralus klausimas, o kodėl tik dabar populiarėja saulės energija?

Pasak A.Endzino, dabar susiklostė palankiausios sąlygos saulės energijos jėgainių statybai: atpigo saulės energijos keitiklių segmentai, bankai sumažino taupomųjų indėlių palūkanas ir, svarbiausia, žmonėms atsirado poreikis taupyti vartojamą energiją.

A.Endzino duomenimis, jo bendrovės paslaugomis – statyti saulės jėgaines ant gyvenamųjų namų stogų ar šalia pastatų, ant specialių stovų, pradėjo ne tik pasiturintys žmonės, bet ir tie, kurių pajamos leidžia gauti banko kreditą.

Paskaičiuota, kad 1000 eurų, investuotų į saulės energijos jėgainę, žmogui duoda 100-120 eurų pelną. Taigi kiekvienam žmogui verta turimas santaupas investuoti į saulės energijos jėgainę, o ne laikyti namuose ar banke. Kuris gi bankas pranoksta saulę – už terminuotą indėlį moka 10-12 proc. metinių palūkanų?

Nemažą naudą gautų ir žmogus, paėmęs iš banko ilgalaikį kreditą už 5-6 proc. metinių palūkanų ir investavęs į saulės energijos jėgainę. Už skolintas lėšas pasistatęs saulės energijos kolektorius, jis gautų nemokamą elektros energiją ir dar 5-6 proc. pelno.

Pajamų duoda ir nepanaudota energija

Atsinaujinančios energijos gamintojams yra palankūs įstatymai, reglamentuojantys, ką daryti su saulės jėgainėje (ar kitokioje atsinaujinančios energijos jėgainėje) pagaminta pertekline elektros energija. Ši elektra atiduodama į bendruosius elektros tinklus.

Jei saulės jėgainę turintis vartotojas sunaudoja daugiau elektros nei pagamina jo jėgainė, jis moka tik už papildomai suvartotą elektrą. O jei saulės jėgainė pagamina daugiau elektros nei reikia jėgainės savininkui, už tą nepanaudotą elektrą, atiduotą į bendruosius tinklus, žmogus gauna papildomų pajamų.

Saulės jėgaines įrengianti UAB „Energetikos objektų statyba“ sutvarko ir suderina visus būtinus dokumentus, reikalingus elektros energijos mainams su didžiaisiais elektros energijos tiekėjais. Tad klientui lieka tik vienintelis rūpestis – apsispręsti, ar verta pasinaudoti nemokama saulės energija, ir susisiekti su saulės jėgainių statytojais.

A.Endzino nuomone, Šilutės rajone yra visiskai nearti dirvonai, kaip panaudoti saulės ir kitokią nemokamą energiją viešuosiuose pastatuose (mokyklose, kultūros ir kitose įstaigose), daugiabučiuose namuose. Pirmiausia, saulės jėgainės galėtų aprūpinti elektra vandens šildytuvus, ventiliacijos sistemas ir leistų sutaupyti bent dalį patalpų šildymo kaštų. Tačiau tokiems sprendimams, pasak A.Endzino, reikia politinės ir daugumos žmonių valios.