Vištų gaišenos pamiškėje: negi tai paukščių gripas?

vistos negyvos_miske_prie_traksedziuVaizdelis Traksėdžių pamiškėje – geltonas plastikinis maišelis ir šalia jo besivoliojančios penkios nugaišusios vištos – sukėlė įtarimą pastabiam šilutiškiui, ketvirtadienio popietę į pamiškės keliuką užsukusiam pasigrožėti rudenišku mišku.

„Kaip man reikėtų elgtis? O kas jeigu tai paukščių gripas?“, – paskambinęs į „Šilutės naujienų“ redakciją klausė vyriškis. Bandėm jį nuraminti sakydami, kad galbūt šitaip vištomis atsikratyti nusprendė koks nors netvarkingas ūkininkas.

Tačiau pastaruoju metu pasirodant vis naujiems pranešimams apie grėsmingą paukščių gripo plitimą naminių paukščių laikymo vietose Vokietijoje, Austrijoje, Vengrijoje toks radinys miškelyje išties gali sukelti nerimą ir įvaryti baimės.

Ieškodami nusiraminimo, paskambinome į Šilutės valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT). Šios tarnybos specialistai sureagavo nedelsdami – jau tą patį vakarą jie surinko negyvas vištas, o pirmadienį jas išsiuntė į Vilnių tolimesniems tyrimams dėl paukščių gripo.

Sureagavo nedelsiant, tačiau išvadų teks palaukti

Apžiūrėję negyvus paukščius išoriškai, VMVT specialistai nemano, kad jie nugaišo dėl paukščių gripo. Tačiau norint visiško tikrumo, vištos dar bus ištirtos laboratorijoje. Tiesa, taip greitai jų išsiųsti į Vilnių nepavyko, savaitgalį jos praleido šaldymo kameroje Šilutėje.

Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis „Šilutės naujienoms“ komentavo, kad jam apmaudu dėl tokio paukščių augintojo poelgio. Visų pirma, tai yra aplinkos teršimas, o paaiškėjus paukščių gripo atvejui, vištas miške išmetęs žmogus turėtų prisiimti atsakomybę už ligos platinimą.

„Juk mes nuolat kalbame, mokome žmones kaip elgtis tokiais atvejais“, – kalbėjo E.Ciparis.Vistos nugaisusi_gulbe_1

Anot jo, penkios nugaišusios vištos smulkiam paukščių augintojui (auginančiam iki 50 paukščių)  tai jau yra didelis nuostolis.

Jeigu paukščių laikytojas įtaria ligos atvejį, turi nedelsdamas pranešti atitinkamoms tarnyboms – apylinkės vet. gydytojui ar VMVT specialistams. Nepranešimas lygus ligos nuslėpimui.

Teisingai pasielgė ir apie vištų gaišenas pranešęs pastabus šilutiškis, nes tokiais atvejais reikia nedelsiant pranešti teritorinei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybos nemokamu telefonu 8 800 40 403.

Primename, kad kovo mėnesį baimę dėl paukščių gripo Šilutės rajone buvo pasėjusi negyva gulbė, plūduriuojanti apsemtose Šyšos kaimo pievose. Tąkart paukštis taipogi buvo išsiųstas tyrimams, tačiau, kaip paiškėjo vėliau, paukščių gripas jam nebuvo nustatytas.

Naminiai paukščiai ypač imlūs

VMVT informuoja, kad paukščių gripas neplinta oru. Ligą platina paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai gali užsikrėsti patekę į užkrėstą aplinką. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį.

Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių.

Oficialiai nustačius paukščių gripą ir siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui į kitas paukščių laikymo vietas, 3 km spinduliu būtų skerdžiami ir vėliau saugiai sunaikinami ne tik sergantys, bet ir visi kiti ligos židinyje esantys paukščiai. 10 km spinduliu būtų paskelbiama stebėjimo zona, kurioje ribojamas paukščių vežimas, žmonių judėjimas, statomi dezinfekciniai barjerai.

Žmonės paukščių gripu gali užsikrėsti tik tiesiogiai kontaktuodami su gyvais ar kritusiais sergančiais paukščiais.

Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, taip pat gali būti įkvėptas su dulkėmis. Įrodymų, kad žmogus nuo žmogaus gali užsikrėsti paukščių gripu, nėra.

Grėsmingai plinta Europoje

„Kaip praneša Europos Sąjungos valstybių atsakingos institucijos, aukšto patogeniškumo (H5N8) paukščių gripas jau skverbiasi ir į paukštininkystės ūkius. Šiais metais ES teritorijoje nustatyti 28 židiniai paukščių ūkiuose. 16 atvejų užfiksuota Prancūzijoje, 5 – Vengrijoje, 3 – Vokietijoje ir po 2 – Austrijoje ir Italijoje“, – rašoma lapkričio 15 dieną išplatintame VMVT pranešime.

Prieš kelias savaites gauta informacija apie naujus nustatytus šios pavojingos ligos atvejus Vokietijos, Vengrijos ir Austrijos naminių paukščių laikymo vietose.

Vokietijoje dėl užkrato bus sunaikinta daugiau kaip 20 tūkst. naminių paukščių.

10 paukščių gripo atvejų nustatyta laukinėje faunoje: 2 – Lenkijoje, 3 – Danijoje, po 1 – Vokietijoje, Šveicarijoje, Austrijoje, Olandijoje ir Kroatijoje.

„ES teritorijoje grėsmingai plintant paukščių gripui, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba griežčiau vykdys kontrolę paukštynuose, tikrins, kaip įgyvendinamos biologinio saugumo priemonės. Pavieniai ūkininkai, laikantys paukščius, taip pat privalo paisyti saugos reikalavimų – neleisti jų į lauką, vengti kontaktų su laukiniais“, – primena VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Dėl nustatytų paukščių gripo židinių paukštynuose Europos Komisija išleido specialų sprendimą, kuriame nustatyti apribojimai – neleidžiama išvežti paukštienos produktų iš vietovių, kuriose užregistruoti ligos protrūkiai.

Augintojai turi nuolat stebėti paukščių sveikatą, izoliuoti silpnus ir blogai augančius bei negaluojančius paukščius, o apie padėtį savo paukštyne informuoti ūkį prižiūrintį veterinarijos gydytoją.

Lietuvoje vykdoma tiek laukinės faunos, tiek naminių paukščių laikymo vietų stebėsena, tačiau duomenų, kad Lietuvoje kada nors paukščiai yra sirgę gripu, nėra.