Visų Katyčių babytė šventė 90-metį

katyciu 90mete sirtautienePilni namai vaikų, o tuose namuose juos pasitinkanti plati babytės šypsena. Tokį vaizdą iš vaikystės mena daugybė katytiškių, kuriems teko laimė aplankyti Onos SIRTAUTIENĖS namus.

Visi 8 savi vaikai, būrys vaikaičių ir provaikaičių, kaimynai ir jų atžalos, net vaikų mokslo draugai kovo pradžioje dar kartą skubėjo į Gluosnių gatvę, kur stovi viso kaimo babyte vadinamos O.Sirtautienės namelis. Skubėjo nešini dovanomis ir sveikinimais, mat babytė kovo 2-ąją šventė 90-ąjį jubiliejų.

„Tikrina“ vaikai ir kaimynai

Žengiant į O.Sirtautienės kiemą, iš tolo šviečia prie namo sienos prikalta lenta, bylojanti, kad 2010-aisiais ši sodyba pripažinta gražiausia seniūnijoje.

Švara ir tvarka ir dabar žvelgia iš kiekvieno sodybos kampo, todėl pakeleivis nustemba pamatęs, kad šeimininkė vaikšto tik su vaikštyne.

Su šypsena svečius pasitikusi šeimininkė kviečia užeiti ir pasakoja, jog dabar jos sodybos tvarkymo idėjas jau įgyvendina vyriausioji dukra Onutė, atvažiuojanti iš Šilutės.

Ir kiti daugiavaikės motinos vaikai gyvena netoli: Jonas, Alfonsas ir Nijolė – Katyčiuose, Liudas – Natkiškiuose, Elytė, Kristina ir Elvyra – Klaipėdoje.

Senolė pasakoja, jog susilaukė ji 10-ties vaikų, bet vieną dukrytę palaidojo vos kelių mėnesių sulaukusią, o kitą, visoje plačioje apylinkėje gerai žinomą ir visų mylimą medikę Zitą Rutienę likimas iš gyvenimo išplėšė beveik prieš 8 metus.

Sunku patikėti, bet devyniasdešimtmetė ir dabar savo sodyboje gyvena viena. Tiesa, vaikai lanko dažnai, o dar dažniau kaimynai, jos pačios žodžiais tariant, ateina ją patikrinti.

Visą gyvenimą grūdinosi

Klausiama, ar tikėjosi tokio garbaus jubiliejaus sulaukti, O.Sirtautienė pagalvoja, bet taip ir neprisimena tokių savo svarstymų. Anot jos, niekada nesukusi sau galvos, kiek tų metų gyventi norėtų, ir dabar nesukanti. Sveikata nesiskundė, dukros Nijolės žodžiais tariant, į ligoninę važiuodavo tik gimdyti, tad ir apie gyvenimo pabaigą nesvarstė.

Tačiau katytiškė pati sveikata visada rūpinosi ir daugeliui katytiškių dėl to visada buvo pavyzdys. Prieš kelis dešimtmečius dalyvavusi Palangos D.Kepenio sveikatos mokykloje, O.Sirtautienė išmoko vietiniams visai neįprastų sveikatinimosi įgūdžių. Kiekvieną rytą aplinkiniai matydavo, kaip moteris ant savęs šliūkšteli kibirą ką tik iš šulinio pasemto vandens. Ne tik vasarą, bet ir vėlų rudenį, ir net žiemą…

Daug metų garbaus amžiaus katytiškė daro ir rytinę mankštą.

Tik prieš kelerius metus ją pargriovė infarktas, po kurio ir dabar dar sunkiai atgauna jėgas, tad ir mankštelė pastaraisiais metais pavyksta tik lengvesnė.

Visas kaimas vadina babyte

Į Katyčius Sirtautų šeima atsikėlė apie 1965-uosius iš Vainuto seniūnijos Lolytės kaimo. Kėlėsi todėl, kad gausiam atžalų būriui reikėjo eiti mokyklon, o Katyčiuose tuomet buvo vidurinė mokykla.

Šiandien nei pati jubiliatė, nei jos dukros nebegali pasakyti, kada mamai prilipo tas viso kaimo babytės vardas. Gal kad savų vaikų ir anūkų visada pilni buvo jos su vyru Alfonsu namai, o gal todėl, kad ir kaimynai ne kartą belsdavosi, prašydami savąsias atžalas pasaugoti.

Lyg to jai dar būtų negana, moteris užaugino ir vieną tėvų meilės netekusią mergaitę. Šiandien Aurelija pati turi savo šeimą, gyvena užsienyje.

O.Sirtautienė jau daugiau nei du dešimtmečius našlauja, o klausiama apie vedybinę laimę prisipažįsta, jog buvę visko. Dukros prisimena, jog namų vairas visada buvęs mamos rankose.

„Griežtoka ji buvo, visiems vaikams darbai buvo paskirstyti, o jei kuris savųjų nepadarėm, nepatingėdavo ir iš lovos pakelti. Mes nė vienas iš kiemo neidavome jos nepasiklausę“, – pasakoja dukra Nijolė Juškevičienė.

Balso mama nekeldavusi ir bausmės jos buvusios nebaisios, pavyzdžiui, bulves nuskusti ar kokį kitą darbą atlikti. Bet ir tokiomis bausmėmis tvarką namuose ir vaikų paklusnumą jai pavykdavę išlaikyti. Ne tik saviškius, bet ir kaimynų vaikus Onutė paauklėdavusi.

Jubiliatė, jos vaikų tvirtinimu, išsiskiria ypač linksmu charakteriu. „Jai visada ir viskas yra gerai, nė su vienu kaimynu nėra susipykusi“, – vėl pasakoja Nijolė.

Atžalų – kelios dešimtys

Mirtis jau seniai išsivedė abi Onos seseris ir brolį, užtat likimas jai dovanojo 16 anūkų, tiek pat proanūkių ir vieną proproanūkę, visi jie ir skubėjo sveikinti mamą.

O.Sirtautienę aplankė ir Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė, socialinio darbo organizatorė Kristina Aužbikavičienė bei Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Pastarasis sako tiesiog negalėjęs nepasveikinti šios moters, su kurios dukra Nijole kažkada Katyčiuose mokėsi vienoje klasėje ir kurios namuose tekdavo lankytis.

„50 plius 50“, – tokio amžiaus sulaukti padedančių vitaminų, gėlių ir kitokių dovanų vežė svečiai jubiliatei. O ji prisipažino, kad ir vaikai, ir kiti svečiai „labai įtaikę“, mat daug gėlių atvežę. „Turtų man jau nebereik, svarbu, kad gėlėmis galėsiu pasidžiaugti“, – kalbėjo linksmai svečius priėmusi garbaus amžiaus katytiškė.