Visus 7 metus Vydūno gimnazijos sporto salė veikia nelegaliai – kaltos siauros „lapkės“

Artėjant savivaldybių tarybų ir merų rinkimams, iš rajono vadovų darbų kraitės išlindo dar viena yla. Ir ši žinia šokiravo ne tik jaunuosius rajono politikus, bet ir nuogą tiesą apie situaciją išgirdusius gyventojus. Pasirodo, jog viena iš populiariausių šiuo metu sporto salių - Vydūno gimnazijos sporto salė ir visas pastatas (Atgimimo al. 3) – iki šiol veikia nelegaliai. Tai reiškia, kad jei šioje sporto salėje, kur gyventojai buvo vakcinuojami nuo Covid-19 viruso, kur vyksta kūno kultūros pamokos, sporto būreliai, NKL antros lygos krepšinio varžybos, koncertai ir kt. užsiėmimai, kas nors atsitiktų, kiltų gaisras ar kita nelaimė, - atsakymų reikėtų ieškoti nežinia kur.

Pastatu naudotis negalima

Kad skaitytojams būtų aiškiau, šią visą situaciją pradėsime aiškinti nuo įstatymo. Pagal LR Statybos užbaigimo ir LR Statybos įstatymus, kiekvienas pastatas turi būti patikrintas, įvertintas ir pripažintas tinkamu naudoti. Vertinama ar darbai atlikti pagal numatytą projektą: ar pastatai atitinka projekte numatytus sprendimus, ar nepažeidžia statybą ir projektavimą reglamentuojančių teisės aktų, ar atitinka sveikatos ir higienos normas bei saugumo reikalavimus.

Taip daroma tiek su naujai pastatytais pastatais, tiek su rekonstruotais, tiek su tais, kuriems atliktas kapitalinis remontas. Patikrinimus atlieka valstybinės priežiūros institucijos, priklausomai nuo pastato tipo tai gali būti kelios skirtingos institucijos. Galiausiai pastatas įregistruojamas Registrų centre. Visą šį procesą įprasta vadinti pastato ar namo pridavimu.

Pastato pridavimas ir statybos užbaigimas yra būtina procedūra, nes tik sutvarkius visus dokumentus yra įteisinamas statinys ir juo galima disponuoti.

Taigi, paskutinis sakinys ir duoda atsakymą – Vydūno gimnazijos sporto salės pastatu disponuoti negalima. Pasirodo, kad nuo 2016 m., kai pastatas buvo jau pastatytas, nebuvo atlikta būtiniausia procedūra – pridavimas. Tai reiškia, kad visus 7 metus čia rengiami įvairūs renginiai, kur daugiausia laiko praleidžia jaunimas, vyksta nelegaliai, pastatas neturi nei higienos paso, nei yra apdraustas.

Salė veikia nelegaliai

Visa tiesa lįsti iš maišo pradėjo maždaug prieš tris savaites, kai Šilutėje buvo surengti kandidatų į merus debatai. Čia klausimą apie Vydūno gimnazijos sporto salės pridavimą gyventojai uždavė rajono merui Vytautui Laurinaičiui. Beje, pastarasis tuomet atsakymo nežinojo, nes tai, esą, nėra jo kompetencijoje.

Dar kartą merui šį klausimą uždavė Tarybos narys Zigmantas Merliūnas praėjusį ketvirtadienį įvykusiame rajono Tarybos posėdyje. Patikindamas, jog toks klausimas nebuvo įtrauktas į posėdžio darbotvarkę, meras V. Laurinaitis prisipažino, jog atsakymui nepasiruošė ir tikslios informacijos nežino. Tačiau aiškumą įnešė posėdyje dalyvavusi savivaldybės Administracijos direktorė Daiva Žebelienė, kuri patvirtino, jog minėtoji salė tikrai dar nepriduota.

Dėl visko „kalta aplinka“

Situaciją posėdžio metu pakomentuoti ryžosi rajono mero bendrapartietis, Tarybos narys Steponas Kazlauskas, kuris yra statybų rangovo UAB „Žibai“ direktorius. Jo įmonė ir atliko minėtos sporto salės statybas bei yra atsakinga už pastato pridavimą.

Anot S. Kazlausko, visa istorija prasidėjo dar anksčiau, tai yra 2007-2008 m., kai įvyko konkursas dėl viso komplekso: Vydūno gimnazijos renovacijos ir naujos sporto salės statybų, projekto. Po atliktų gimnazijos renovavimo darbų, anot S. Kazlausko, pavyko atsakingoms institucijoms pastatą priduoti. Tačiau politikas ir rangovo UAB „Žibai“ direktorius neslėpė, jog ir tam reikėjo ieškoti supaprastintų būdų. Deja, strigti pradėjo naujai pastatytos sporto salės reikalai. Po minėtos procedūros, kai gimnazijos pastatą pavyko priduoti, naujai pastatytos sporto salės pastatas buvo atskirtas ir iki šios akimirkos vis dar laukia atsakingų institucijų palaiminimo.

Kaip pripažino S. Kazlauskas, baigus sporto salės statybas iškilo problemos su priešgaisrine gelbėjimo tarnyba, nes, esą ne viskas pagal projektą atitiko reikalavimus. O dėl visos šios situacijos, pasak rangovo direktoriaus, kalti besikeičiantys poįstatyminiai aktai. Kaip sakė S. Kazlauskas, priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai neįtiko apie 70 cm per siauras apvažiavimo apie pastatą takas. „Ale gaisrinė netelpa į „lapkes“,“ – paaiškino posėdžio dalyviams S. Kazlauskas.

Vertinant visą situaciją, paaiškėjo, kad net 7 metus Vydūno gimnazijos sporto salė veikia visiškai nelegaliai, neturi nei leidimo iš priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, nei iš Registrų centro, neturi ir higienos paso.

Neslėpdami, kad, išgirdę šią naujieną, iš pradžių ja net nenorėjo patikėti, o dabar patyrė šoką, Tarybos nariai Z. Merliūnas ir Žygimantas Kurlianskas klausė, kodėl visus šiuos metus nebuvo imtasi jokių veiksmų neatitikimams pašalinti. Juk praplatinti važiuojamosios dalies taką 70 cm tikrai buvo pakankamas laiko tarpas. Šiandien nuo to laiko praėjo jau 7 metai.

Bet nieko konkretaus į tai nebuvo pasakyta.

Panašu, kad neužilgo svečių sulauks priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai, nes, išlindus tokiai „ylai“ iš maišo, apie kurią tikrai žinojo visi aukščiausi rajono vadovai, bus imamasi skubių veiksmų priduoti kelerius metus nelegaliai veikiantį sporto salės pastatą. Kitaip čia artėjama link nemenko skandalo.

Įdomu, kaip tas S. Kazlausko įvardintas „lapkes“ pavyks praplatinti? O gal poįstatyminiai aktai jau pasikeitė rangovo naudai?