Visus oficialius dokumentus galima siųsti ir gauti internetu

Document Finder with frame copyLietuvoje sukurta nacionalinė elektroninė sistema – e. pristatymas. Naudojantis e. pristatymo sistema, registruotąją valstybinių institucijų korespondenciją galima gauti ir siųsti internetu. Prie sistemos galima prisijungti interneto adresu www.epristatymas.lt

E. pristatymo sistemos kūrimas finansuotas 2007-20013 metų Europos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

E. pristatymo sistemos savininkas ir valdytojas yra LR Susisiekimo ministerija, kuri projektą įgyvendino kartu su partneriu – AB Lietuvos paštu. E. pristatymo sistemos projektavimo ir kūrimo darbams skirta per 7,4 mln. litų. 85 proc. sumos skirta iš Europos regioninės plėtros fondo, likusią dalį finansavo Lietuvos Respublika.

Lietuvai įgyvendinus šį svarbų projektą, elektroninius dokumentus ir pranešimus fiziniams bei juridiniams asmenims nacionaliniu mastu galima pristatyti „vieno langelio“ principu. Tai kuria pridėtinę vertę valstybei.

Svarbiausias e. pristatymo sistemos privalumas tas, kad fiziniai ir juridiniai asmenys gali realiu laiku pateiki ar gauti įvairius oficialius dokumentus ir pranešimus bendru elektroniniu kanalu, užtikrinančiu siunčiamų el. dokumentų ir el. pranešimų originalumą.

Kartais korespondencijos pristatymas tradiciniu paštu ne visada yra efektyvus laiko ir išteklių atžvilgiu. Šią problemą visiškai išsprendžia e. pristatymo sistema. Tai patogi alternatyva tradiciniam paštui, nes kokiu būdu gauti korespondenciją – tradiciniu ar elektroniniu – vartotojai gali rinktis savanoriškai ir pagal poreikį.

Naudojantis e. pristatymo sistema, siuntas galima siųsti ne tik į kitą elektroninio pristatymo dėžutę, bet ir tradiciniu pristatymo būdu – per paštą. Tokiu atveju e. pristatymo sistemoje parengta e. siunta, pasirinkus paštą kaip pristatymo būdą, bus atspausdinta, įdėta į voką ir fiziškai pristatyta gavėjui, kaip kad įprastai buvo daroma iki šiol.

Pasak AB Lietuvos paštas e. pristatymo projekto vadovės Aelitos Paulavičienės, e. pristatymo būdas yra teisiškai reglamentuotas – jis turi tokią pat teisinę ir įrodomąją galią, kaip ir registruotosios pašto siuntos.

„E. pristatymo sistemos saugumui skirtas ypatingas dėmesys. Priešingai nei el. pašto atveju, norint gauti ar išsiųsti e. siuntą, neužtenka žinoti tik prisijungimo slaptažodį. Prie elektroninio pristatymo dėžutės galima prisijungti tik per tapatybės nustatymo paslaugą elektroninių valdžios vartų aplinkoje. Sistemai keliami aukšti saugumo reikalavimai – dokumentų turinys neprieinamas trečiosioms šalims, nes siuntos šifruojamos“, – sakė A.Paulavičienė.

Specialistai pažymi, kad e. pristatymo sistema pasižymi ne tik aukštu saugumu ir patikimumu, bet ir kitomis naudingomis charakteristikomis. Pavyzdžiui, vidutinė siuntimo trukmė, siunčiant e. pristatymo sistema, – mažiau nei 1 sekundė; siunčiant įprastu registruotuoju paštu dokumentas iki adresato gali keliauti iki 3 darbo dienų.

Kitas e. pristatymo sistemos privalumas – galimybė sutaupyti. Per metus valstybės institucijos išsiunčia beveik 5 mln. registruotųjų pašto siuntų. Tam išleidžiama beveik 19 mln. Lt. Tuo tarpu e. pristatymo elektroninės dėžutės sukūrimas sistemoje ir jos naudojimas yra nemokamas. Taupomi ir gamtos resursai: sunaudojama mažiau popieriaus, išskiriama mažiau anglies dvideginio.

Panašios elektroninės sistemos jau veikia keliose Europos valstybėse. Kurdama savąją Lietuva rėmėsi tokių sistemų sėkmingo veikimo Čekijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje ir Ispanijoje patirtimi.