Vitaminas C iš tikrųjų mažina peršalimo riziką, jeigu…

vitamin CVitamino C vartojimas peršalimo ligų profilaktikai padeda, bet tik tuo atveju, jei reguliariai sportuojate, rodo tyrimas.

Suomijos mokslininkai nustatė, kad daug vitamino C turintys gėrimai, pavyzdžiui, apelsinų sultys, ant sofos drybsantiems asmenims neturi jokio poveikio. Tačiau sportuojantiems žmonėms vitaminas C gali sumažinti virusinių peršalimo ligų riziką ir net padėti išsivaduoti nuo slogos, rašo dailymail.co.uk.

Helsinkio universiteto mokslininkai atliko virtinę tyrimų, pakviesdami daugiau kaip 11 tūkst. žmonių išsiaiškinti vitamino C naudą. Šis vitaminas aptinkamas daugelyje daržovių ir vaisių – apelsinuose, braškėse, kiviuose ir kt.

Savanoriams, tarp kurių buvo šveicarų moksleivių, maratono bėgikų, paaugliško amžiaus plaukikų ir Kanados kareivių, jie duodavo vitamino C dozes ir tuomet vertindavo jo poveikį sveikatai.

Mokslininkai nustatė, kad šis vitaminas perpus sumažindavo peršalimo ligų riziką tiems žmonėms, kurie reguliariai patirdavo tokius trumpalaikius fizinius krūvius kaip fiziniai pratimai.

Tuo tarpu paaugliai plaukikai, kurie sirgo peršalimo ligomis ir buvo gydomi vitaminu C, pasveikdavo dvigubai greičiau negu vaikinai, nevartoję šio vitamino. Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad vaikai buvo imlesni vitamino C poveikiui negu suaugusieji: kasdienė 1 g dozė vidutinę ligos trukmę sutrumpindavo 18 proc., tuo tarpu suaugusiems – tik 8 proc.

Suaugusieji peršalimo ligomis per metus vidutiniškai serga tik du ar tris kartus, tuo tarpu vaikai kasmet gali sirgti vidutiniškai penkis kartus.

Tyrimo autoriai Harri Hemildas ir Elizabeth Chalker reziumavo: „Tai, kad plačiojoje visuomenėje papildai su vitaminu C nesumažina peršalimo ligų skaičiaus, rodo, jog kasdienis vitamino C vartojimas nepasiteisina. Nepaisant to, vitaminas C gali būti naudingas tiems žmonėms, kurie daro intensyvius fizinius pratimus“.

„Įprasti bandymai su papildais parodė, kad vitaminas C sutrumpina peršalimo ligų trukmę, tačiau per kelis terapinius tyrimus, kuriuos atlikome, tai nepasitvirtino“, – sakė jie. Praėjusią savaitę paskelbtas tyrimas parodė, jog kasdien vitaminą C vartojantiems vyrams dvigubai išauga inkstų akmenų rizika.

Šiuo metu ši liga yra padažnėjusi ir švedų mokslininkai tvirtina, kad dėl to reikia kaltinti šalutinį šio vitamino produktą.

Anot studijos, paskelbtos žurnale „JAMA Internal Medicine“, vyrams, kurie bent kartą per dieną gerdavo vitamino C papildus, inkstų akmenų rizika buvo pati didžiausia.