VRK atėmė karūnas rinkimų nugalėtojams Nauji rinkimai Šilutėje vyks birželio 21 d.

DSC 0202Šeštadienį Vyriausioji rinkimų komisija pripažino, kad Šilutėje mero ir savivaldybės tarybos rinkimų metu buvo padaryta grubių įstatymo pažeidimų, ir panaikino visus rinkimų rezultatus.

Tad – čiupt už vadžių ir vėl iš pradžių… Nauji savivaldos rinkimai Šilutėje vyks 2015 m. birželio 21 dieną.

Šilutiškiai švenčia demokratijos pergalę

2015 metų kovo 21 diena ilgam įstrigs atmintyje Šilutės rajono merui Vytautui Laurinaičiui, kuris kovo 15 dieną, suskaičiavus pakartotinų rinkimų rezultatus, jau triumfavo, kad yra išrinktas rajono meru dar ketveriems metams septintojo šaukimo Taryboje.
Pora savaičių anksčiau žmonių pasitikėjimu džiaugėsi ir 24 politikai, kurie buvoišsikovoję naujojo šaukimo savivaldybės Tarybos narių mandatus.

Tačiau ir mero rinkimų pagalbininkų, ir kitų politikų juodieji darbeliai šį kartą neliko neįvertinti – mandatai atimti iš visų išrinktųjų.

Rinkimų aferas viešumon kėlusi rajono bendruomenė švenčia pergalę, nes tai – pirmasis demokratijos vykdytojų antausis tiems politikams, kurie žmonių suteikiamus mandatus norėjo gauti klasta arba nusipirkti.

„Ačiū, kad visą laiką lukštenote tų rinkimų purvą. Tikiuosi, kad susitepę politikai nebepretenduos veržtis į valdžią, kad nauji rinkimai bus švarūs ir teisingi“, – skambino į „Šilutės naujienų“ redakciją ne vienas šilutiškis, džiaugdamasis VRK sprendimu.

„Šilutės naujienos“ stengėsi nušviesti visus savivaldos rinkimų nesklandumus. Tą liudija vien straipsnių pavadinimai: „Pirmieji valdžią rinkti puolė įtartini rinkėjai“, „Kažkur dingo rinkėjų balsai“, „Keturios partijos prašo patikrinti rinkimų rezultatus Šilutėje“, „Rinkimų apygardos komisijai gali tekti aiškintis prokuratūroje“, „VRK jau taršo savivaldos rinkimų apygardos darbą“, „Juodi debesys tvenkiasi virš A.Gorodecko galvos“, „Ar Šilutė rinks iš naujo savivaldos politikus?“, „Farso bastionas Šilutėje per rinkimus – nesugriaunamas?“, „Merui tinka balsų klastotojų nusikalstama kompanija…“.DSC 0184

Užfiksavo daugybę pažeidimų

Kovo 21 dieną VRK posėdyje komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas minėjo, kad dėl pažeidimų Šilutės savivaldos rinkimuose buvo gauti 9 skundai, kuriuos rašė pavieniai rinkimų dalyvių atstovai ir net kelių partijų grupės.

Komisijos narys Rokas Stungys vardijo Šilutės rinkimų apygardos komisijos darbo trūkumus: pradanginti 200 balsavimo kvitų, 459 hologramos, trūko balsavimo biuletenių, kelių šimtų išankstinio balsavimo vokų, jų hologramos galėjo būti pakeistos. VRK darbo grupė susidarė nuomonę, kad balsavimo biuleteniai buvo pakeičiami.

Komisijos narys Donatas Laurinavičius akcentavo, kad buvo rasta keliasdešimt išankstinio balsavimo biuletenių, kuriuose balsuota už vieną partiją ir vienodu braižu reitinguoti vieni ir tie patys asmenys.
D.Laurinavičius komisijai siūlė naikinti tik išankstinio balsavimo rezultatus, ir socialdemokratams skirtus balsus perskaičiuoti kitoms partijoms.

Komisijos narys Algis Urbonas pažymėjo, kad tikrindami rinkimų medžiagą nesulaukė geranoriškos apygardos komisijos pirmininko Arvydo Gorodecko pagalbos: tik stipriai prašomas, jis komisijai pateikė rinkimų medžiagą. A.Urboną stebino tai, kad dingusios rinkimų medžiagos kiekiai Šilutėje didesni nei Trakuose, kur rinkimų rezultatai buvo panaikinti iškart po pirmojo rinkimų turo. Todėl jis buvo už tai, jog Šilutėje reikėtų panaikinti visus rinkimų rezultatus.

Komisijos narė Živilė Verbylaitė pažymėjo, kad „Baltosios pirštinės“ kruopščiai pertikrino visus išankstinio balsavimo biuletenių vokus ir rado per 100 vokų, kurių hologramų numeriai neatitiko registruotoms hologramoms. Darytina išvada, kad klastotojai pakeitė balsavimo vokų turinį ir ant vokų lipdė naujas hologramas, o ne tas pačias, kaip tai daryta Trakuose. Todėl rinkimų apygardos komisijoje ir nustatytas hologramų trūkumas.

Komisijos narys Jonas Udris paneigė galimybę, kad galėtų būti panaikinti tik dalies rinkimų rezultatas – tik balsavimas specialiuoju paštu. Rinkimų įstatymas numato, kad jeigu yra nustatyti šiurkštūs įstatymo pažeidimai, yra tik viena išeitis – naikinti visus rinkimų rezultatus.

J.Udris pateikė iš prokuratūros gautą informaciją, jog yra du ikiteisminiai tyrimai, kuriuose užfiksuoti pažeidėjų parodymai, jog rinkėjus papirkinėjo abiejų kandidatų į merus atstovai.
Vasario 25 dieną buvo sulaikytas asmuo, kuris pasisamdė autobusą ir turguje rinko savo pažįstamus, kuriuos vežė balsuoti už Laisvės sąjungą ir merą Arvydą Jaką.

Pakartotiniuose mero rinkimuose, kovo 11 dieną, buvo sulaikyti 5 asmenys, kurie liudijo, jog į jų namus užėjęs žmogus siūlė po 5 eurus, kad jie balsuotų už merą Vytautą Laurinaitį. Liudininkai patvirtino, jog taip pabalsavę jie gavo žadėtus pinigus.
J.Udris apibendrino, kad Šilutėje buvo šiurkščiai pažeidinėjama rinkimų tvarka: rinkėjai neteisėtai buvo vežami ir agituojami balsuoti, buvo perkami rinkėjų balsai, apygardos komisijoje neteisingai dalinama ir klastojama rinkimų medžiaga. Todėl nėra kitos išeities, tik kaip panaikinti Šilutės savivaldos rinkimų rezultatus ir paskirti naują rinkimų datą.

Be to, VRK atstovas piktinosi Šilutės policijos požiūriu į rinkimų pažeidimus ir žadėjo apie keistą poziciją užėmusius pareigūnus pranešti policijos generaliniam komisarui.

Iš 16-os VRK narių 13 balsavo už tai, jog būtų panaikinti rinkimų rezultatai. 3 komisijos nariai balsavo prieš. Z.Vaigauskas stebėjosi, kad 3 komisijos nariai balsavo prieš tikėdamasis, kad jie taip balsavo nes tikėjosi pripažinti tik dalį rinkimų rezultatų, bet nemano, jog rinkimuose buvo viskas gerai. 

Komisija nusprendė, kad savivaldos rinkimai Šilutėje iš naujo turėtų būti surengti birželio 21 dieną. Visos partijos ir visuomeniniai rinkimų komitetai turi iš naujo registruotis, kad taptų rinkimų dalyviais.

Kokios politikų nuotaikos?

Vaidas PAVILONIS, partijos Tvarka ir teisingumas Šilutės skyriaus pirmininkas:

– VRK sprendimą panaikinti savivaldos rinkimų rezultatą skyrius planuoja apskųsti Vyriausiajam administraciniam teismui. Manome, kad dėl blogo apygardos komisijos pirmininko A.Gorodecko darbo negalėjo būti panaikinti visų rinkimų rezultatai. Juolab, kad apie pažeidimus buvo pranešta iškart po pirmojo rinkimų turo. Kodėl VRK neapsisprendė operatyviai?

Dabar partija Tvarka ir teisingumas svarsto teismo keliu išieškoti patirtus nuostolius iš asmens, dėl kurio kaltės rinkimų rezultatai buvo panaikinti.

Tik klausydamasis VRK posėdžio transliaciją sužinojau, kad tarp įtariamų balsų pirkėjų yra ir žmonių, kurie tarsi pirko balsus už merą V.Laurinaitį. Tai man naujiena, nes partija jokių pirkimų neorganizavo. Esu pasirašęs Garbės susitarimą ir susitarimo laikausi.

Daiva ŽEBELIENĖ, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ koordinatorė:

– Džiaugiuosi, kad teisingumas triumfavo, ir apginta žmonių teisė išsirinkti valdžią be pirkimų ir klastočių. Manau, kad dabar žmonės labiau pasitikės rinkimų tikrumu ir aktyviau ateis prie balsavimo urnų. Be jokios abejonės, partijos ir rinkimų komitetai turėsime atsakingiau atrinkti žmones į apygardos ir apylinkių komisijas.

Viliuosi, kad balsų pirkimais ir klastotėmis susitepusias partijas rinkėjai įvertins ir už jas nebebalsuos.

Planuoju dalyvauti naujuose rinkimuose ir tikiuosi žmonių palaikymo.

Sandra TAMAŠAUSKIENĖ, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų skyriaus pirmininkė:

– Akivaizdu, kad rinkimų rezultatų panaikinimas Šilutės rajone įvyko dėl įžūlaus rinkėjų valios klastojimo, naikinant išankstinio balsavimo biuletenius ar juos dideliais kiekiais keičiant vienos partijos naudai. Šie gėdingi veiksmai pamynė laisvų demokratiškų rinkimų idėją, pažeidė balsavimo slaptumą, išniekino rinkėjų valią, šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos įstatymus.

Tikimės, kad savivaldybės rinkimų komisijai vadovavusio socialdemokratų partijos atstovo A.Gorodecko veiksmai bus įvertinti teisės taikymo aspektu ir ateityje Socialdemokratų partijos vadovybė atsakingiau rinks savo atstovus į rajono savivaldybės rinkimų komisiją.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Šilutės skyrius smerkia šiuos gėdingus veiksmus. Mes ir dauguma mus palaikančių partijų skyrių mūsų rajone, visuomeninis rinkimų komitetas „Už žmonių valdžią“ darėme viską, kad galimi klastojimai būtų tiriami.

Suklastoti rinkimai pripažinti negaliojančiais. Dabar atėjo laikas įvardyti galimai nusikaltimo vykdytojus ir užsakovus. Tikimės kruopštaus, profesionalaus ir principingo teisėsaugos institucijų darbo.

Virgilijus POZINGIS, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas:

– Visiškai neabejoju VRK sprendimo teisingumu. Tačiau norėčiau, kad teisėsaugos institucijos tiksliai įvardintų ir partijas, ir žmones, kurie organizavo pirkimus bei klastojimus ir užkirstų kelią jiems vėl iš naujo būti renkamiems.
Valstiečiai – žalieji norėtų tiksliai žinoti, kam galėtų pareikšti patirtos žalos atlyginimo ieškinį.

Valstiečiai – žalieji būtinai dalyvaus rinkimuose ir tik po rinkimų spręs, su kuo rikiuotis į būsimą valdančiąją koaliciją.

Šarūnas LAUŽIKAS, visuomeninio rinkimų komiteto „Šilutės kraštas“ koordinatorius:

– Visiškai pritariu VRK sprendimui. Džiugu, kad pagaliau parodyta, jog kriminaliniu keliu negalima siekti politikų mandato. Tikiuosi, kad teisėsauga išsiaiškins pažeidimus padariusius asmenis. Ir ne tik juos, bet ir tuos, kurie užsakė tokį nusikaltimą.

„Šilutės kraštas“ dar neaptarė, kaip elgtis tolimesnėje rinkimų kovoje. Tačiau demokratijos ir teisingumo pergalė įkvepia naują viltį.

Arvydas JAKAS, Laisvės sąjungos (liberalų) Šilutės skyriaus pirmininkas:

– VRK sprendimas, be jokios abejonės, yra teisingas. Visiškas absurdas, kad apygardos komisija nesugebėjo kontroliuoti pirmininko veiksmų.

Atsiriboju nuo kaltinimų dėl balsų pirkimo ar neteisėto žmonių vežimo. Anaiptol. Jau nuo pat pirmojo rinkimų turo pradžios jutau kažkieno pastangas sukompromituoti mane įvairiais pažeidimais. Policijos komisariate turiu palikęs apie tai pranešimą, ir viešai raginau nesiimti neteisėtos veiklos. Tikiuosi, kad teisėsauga išsiaiškins visus pažeidimus iki galo, ir tikrieji kaltininkai bei pažeidimų organizatoriai bus nubausti.

Sigitas ŠEPUTIS, socialdemokratų Šilutės skyriaus pirmininkas:

– Blogai vertinu ir VRK sprendimą, ir įvykdytus rinkimų pažeidimus. Apie pažeidimus daugiausiai ir sužinojau tik iš VRK posėdžio medžiagos.

Manau, kad visoms partijoms tai bus pamoka. Tikiuosi, kad visi Šilutės rinkimų apygardos komisijos nariai bus pakeisti ir tokių pažeidimų nebekartos.