VRK „Už žmonių valdžią“ kryžkelė – būti ar nebūti?

ZMONIU VALDZIAAVisuomeninio rinkimų komiteto (VRK) „Už žmonių valdžią“ koordinatorė Daiva Žebelienė ir jos bendražygis Vladas Kainovaitis triumfuoja – jie tapo savivaldybės politikais – Tarybos nariais. Pasak D.Žebelienės, ši pergalė pasiekta viso komiteto – 57 narių, kurie įsteigė VRK „Už žmonių valdžią“ ir dar daugybės žmonių, rėmusių tokios politinės kovos idėją, milžiniškomis savanoriškomis pastangomis.

Iškovotos dvi savivaldybės Tarybos vietos (iš viso Taryboje yra 25 politikai), pasak D.Žebelienės, yra puikus rezultatas, nes tiek pat ar vienu politiku daugiau iškovojo parlamentinės ir netgi europarlamentinės partijos – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos liberalų sąjūdis, Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, kurie savo politinę veiklą vysto jau dešimtmečius.

Būti ar nebūti?

Pasak D.Žebelienės, ji su V.Kainovaičiu džiaugiasi visų komiteto narių bei bičiulių darbu ir tuo, kad rajono žmonės suteikė politikų mandatus. Šimtus pasitikėjimo balsų gavo ir nedaug trūko, kad gautų Tarybos mandatą, VRK „Už žmonių valdžią“ nariai Edvardas Jurjonas bei Kęstutis Andrijauskas. Todėl, pasak D.Žebelienės, jų bei kitų sąrašo žmonių nuomonė ir patarimai pravers savivaldybės Tarybos veikloje.

Bet susiformavusiam VRK „Už žmonių valdžią“ komitetui dabar kilo hamletiškas klausimas – „būti ar nebūti“. Pasak D.Žebelienės, pagal Savivaldos įstatymą, visuomeniniai rinkimų komitetai sudaromi rinkimų politinės kampanijos laikotarpiui: pradeda veiklą pasirašius steigimo sutartį ir privalo baigti, kai rinkimų kampanija pasibaigia ir per 40 dienų Vyriausioji rinkimų komisija patvirtina visas finansines ataskaitas.

Ką veikti toliau? Apie tai svarsto šio VRK valdybos nariai, kurioje yra 7 asmenys. Nemažai jų norėtų ir toliau dalyvauti visuomeninėje politinėje veikloje, nes į jį įsitraukė per dvi rinkimų kampanijas – pirmuosius savivaldos rinkimus pavasarį ir per pakartotinius rinkimus vasarą.

VRK valdybos nariai svarsto galimybę visuotinį judėjimą ar galbūt net visuomeninę politinę organizaciją registruoti Teisingumo ministerijoje, kad vėliau kaip politinė organizacija galėtų dalyvauti savivaldos ar netgi Seimo rinkimuose.

D.Žebelienė ir V.Kainovaitis sakė, kad visi VRK „Už žmonių valdžią“ steigėjai bei aktyviausi rėmėjai bus pakviesti į susirinkimą, kuriame bus išklausyta visų nuomonių bei pasiūlymų, ką veikti toliau. „Kartu spręsime, būti ar nebūti“, – sako VRK lyderiai.

Apie pirmuosius žingsnius valdžioje

Savivaldos mandatus iškovoję D.Žebelienė ir V.Kainovaitis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad mero rinkimams priartėjus prie finišo, jie pakluso daugelio VRK narių ir komiteto valdybos nuomonei, jog viso VRK vardu nereikia remti nė vieno iš savivaldybės mero rinkimų favoritų – nei Vytauto Laurinaičio, nei Arvydo Jako. Tačiau niekas neprieštaravo, kad atskiri komiteto nariai reikštų viešai savo individualią nuomonę.

Be to, VRK „Už žmonių valdžią“ valdybos nariai yra sutarę ir rekomendavo, kad savivaldybės Tarybos nariais tapę D.Žebelienė bei V.Kainovaitis neįstotų į kurią nors partiją. Abu minėti politikai sako, kad jie jau turėjo įvairių pasiūlymų ir geros karjeros pažadų, kad tik taptų daugiau mandatų iškovojusiųjų partijų nariais.

Bet D.Žebelienė ir V.Kainovaitis teigė, kad jau pakankamai prisiragavo narystės tradicinėse didžiosiose partijose ir įsitikino, kad tose partijose politinė visuomeninė veikla ir atstovavimas savivaldybės žmonių interesams tampa tik farsu. Jų abiejų nuomone, visi tradicinių politinių partijų nariai priversti tarnauti tik savo lyderių užgaidoms ir interesams. D.Žebelienė ir V.Kainovaitis „Šilutės naujienas“ tikino, kad jie pasiryžę dirbti tik savivaldybės bendruomenės naudai ir vengti viešųjų ir privačių interesų painiojimo.

Pasirinko valdančiąją daugumą

VRK „Už žmonių valdžią“ valdyboje, pasak politikų, virė nemažai aistrų ir diskusijų, su kuo jungtis savivaldybės Taryboje – su valdančiąja koalicija ar su  opozicija.

D.Žebelienės ir V.Kainovaičio nuomonė sutapo su daugumos VRK valdybos narių nuomone, kad reikia eiti su savivaldybės Tarybos dauguma – su V.Laurinaičio suburta valdančiąja koalicija. „Pasirinkę kitaip, būtume pasmerkę savo veiklą savivaldybės Taryboje apriboti tik statistiniu balsavimu, negauti rimtesnių pareigų ir neturėti galimybės realizuoti sumanymus ir įsipareigojimus savo rinkėjams“, – sakė D.Žebelienė ir V.Kainovaitis.

Savivaldos darbe jie jau turi pasiekimų. D.Žebelienė tapo Socialinių reikalų komiteto nare ir turi valdančiosios koalicijos pritarimą tapti šio komiteto pirmininke. V.Kainovaitį savivaldybės Taryba yra paskyrusi į Klaipėdos regiono tarybą.

VRK „Už žmonių valdžią“ politikai yra susibūrę į vieną frakciją su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovais. Pasak D.Žebelienės, taip atsitiko tik todėl, kad kiekvienos iš šių grupių politikų nepakanka suburti atskiras frakcijas.

Susitarta, kad kas pusmetį bus vykdoma frakcijos pirmininko rotacija.

A.Žebelienė ir V.Kainovaitis tikisi sulaukti rinkėjų pasiūlymų dėl savivaldos sprendimų ar netgi kritikos. Be abejonės, laukia nuomonių ir apie pagrindinį klausimą, iškilusį veiklą baigiančiam VRK „Už žmonių valdžią“, – būti ar nebūti?