VRM siūlė baudas už necenzūrinius žodžius ir gestus ir… persigalvojo

Vidaus reikalų ministerija (VRM) visai neseniai paskalbė naują siūlymą - pasiūlė į Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK) įrašyti baudas už necenzūrinius žodžius ar gestus internete, taip pat griežčiau bausti už nederamą elgesį išgėrus viešose vietose. Visgi vos kelioms dienoms praėjus ministerija… persigalvojo

pixabay.com nuotr.

Nusižengimai daromi ir virtualioje erdvėje

Pagal dabartinio Administracinių teisės nusižengimų kodekso formuluotes, necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose ir kiti panašūs veiksmai, kuriais siekiama pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį, užtraukia 30–140 eurų baudą. Projekte buvo numatyta, kad bauda grėstų ir už išvardytus veiksmus internete.

Naujovės iniciatoriai skelbė, kad pastaruoju metu socialiniai tinklai įgauna vis didesnę reikšmę, o administraciniai nusižengimai daromi ir virtualioje erdvėje.

„Reaguojant į besikeičiančias aplinkybes būtina ir ANK nustatyti, kad nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas gali būti padaromas ne tik viešoje vietoje, bet ir socialiniuose tinkluose ar naudojant informacines ir ryšių technologijas“, – buvo teigiama pataisų aiškinamajame rašte.

Taip pat skelbta, kad vieša interneto erdvė ir yra prilyginama viešajai vietai ANK kontekste ir išreikšta prielaida, kad toks draudimas atgrasytų nuo tokio elgesio.

Visgi, pasak Teisingumo ministerijos, necenzūrinių žodžių ar gestų interneto erdvėje įtraukimas į straipsnį dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo ANK būtų tik mechaninis. Be to, ši ministerija nurodė, kad interneto erdvę reguliuoja ne viešąją tvarką nustatantys teisės aktai, o Visuomenės informavimo įstatymas.

Buvo pateiktas ir dar vienas siūlymas – į straipsnį dėl viešosios tvarkos pažeidimo perkelti neblaivaus asmens pasirodymą viešosiose vietose įžeidžiant žmogaus orumą ir dorovę. Tai užtrauktų 30–140 eurų baudą, kai šiuo metu šis pažeidimas yra įrašytas prie alkoholinių gėrimų gėrimo viešosiose vietose ir gresia 20–100 eurų bauda.

Siūlymo iniciatoriai aiškino, kad vien tik neblaivaus asmens pasirodymas viešojoje vietoje savaime neužtraukia administracinės atsakomybės, o tik kartu su nederamu elgesiu, todėl turi būti įrašytas prie viešosios tvarkos pažeidimo. Nes neblaivių asmenų šlitinėjimas, griuvinėjimas viešoje vietoje, nesiorientavimas aplinkoje, negalėjimas savarankiškai paeiti yra laikomas įžeidžiančiu elgesiu.

Greit persigalvojo

Visgi jau šią savaitę pranešta, kad VRM persigalvojo ir atsisako siūlymo bausti už necenzūrinius žodžius ar gestus internete.

Antradienį ministerija antradienį pranešė pagal institucijų pateiktas pastabas patikslinusi ANK pataisų projektą ir išbraukusi siūlymą dėl baudos už interneto erdvėje padarytus nedidelius viešosios tvarkos pažeidimus.

Išplatintame pranešime akcentuojama, kad atsižvelgus į kitų institucijų pastabas nutarta, jog minėtos nuostatos būtų perteklinės, o jų taikymas praktikoje gali būti komplikuotas.

Parengta pagal ministerijų pranešimus