Vydūno kultūros centras išliks autentiškas, bet bus modernesnis

© silutesnaujienos.ltDaugiau šviesos, erdvės ir vizualaus gaivumo, išlaikydamas autentiką, į pagrindinį muziejaus pastatą įnešė Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Šilutės rajono savivaldybės finansuojamas projektas „Kintų Vydūno kultūros centro rekonstrukcija“.

Preliminariai planuojama, jog gruodžio 1 d. rekonstruotas muziejus jau bus pristatytas visuomenei.

Reikėjo gamintis įrankius

Bendra projekto vertė – 3,852 mln. Lt. ES struktūrinių fondų dalis – 2,5 mln. Lt; apie 1,35 mln. litų – iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto.

Kintų Vydūno kultūros centro rekonstruotas ūkinis pastatas jau veikia, o pagrindiniame pastate atliekami paskutinieji kapitalinio remonto darbai.
© silutesnaujienos.lt
„Buvusios senosios Kintų pradinės mokyklos pastatas stovi jau 300 metų. Tad dabar pagrindinis darbininkų tikslas buvo jo nesugadinti, pataisyti, kas buvo padaryta blogai arba nepadaryta išvis atliekant renovaciją 1995-aisiais“, – kalbėjo Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė.

Pastatas įtrauktas į Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo sąrašą, todėl dideli remonto darbai atliekami pagal Paveldo apsaugos departamento nurodymus, išlaikant autentiškumą.

Visus pastato langus, palanges, išorės duris gamino ir įrengė rusniškiai iš UAB „Skatulė“. Pasak įmonės direktoriaus Silvo Kauliaus, kai kuriuos įrankius teko pasigaminti patiems, nes dėl paveldosaugos reikalavimų nebuvo galima naudoti įprastų. Vieną langą sudaro net 5 tiekėjų furnitūros, išsaugoti senieji metaliniai langų apkaustai. Naujieji mediniai langai yra su stiklo paketais, todėl padės išlaikyti šiluminę varžą.

Sutvarkytas ir apšiltintas stogas, įrengtos nuogrindos lietui nutekėti, todėl nebekils problemų dėl besisunkiančios drėgmės. Teko keisti visas pirmojo aukšto grindis, nes nuo tarybinių laikų likęs šildymas buvo įrengtas po grindimis. Iš vidaus apšiltintos sienos, pamatai, sutvarkyti santechnikos mazgai, telekomunikacijos.

Elektros instaliacija sename pastate buvo pasenusi, daug kur trūko elektros lizdų, neišlaikę įtampos įjungus kelis prietaisus išsijungdavo saugikliai. Mediniame pastate aliumininiai laidai buvo išvedžioti nesaugiai, todėl muziejaus darbuotojai nuolat būgštaudavo dėl gaisro pavojaus. Dabar įrengta ir priešgaisrinė signalizacija.

© silutesnaujienos.ltDaugiau natūralios šviesos

Kintų Vydūno kultūros centre įrengti lauko ir vidaus įėjimai ir pasikėlimai į antrąjį aukštą, pritaikyti neįgaliesiems, padarytos nuovažos. Specialiai neįgaliesiems praplatintos durys.

R.Tarvydienė prisipažino visą laiką prisiminsianti nemalonų atvejį, kai į muziejaus organizuotą renginį atvyko apie 15 Neįgaliųjų draugijos narių vežimėliuose. Neįgaliuosius teko laiptais įnešti į muziejų, o į renginį, vykusį antrojo aukšto palėpėje, jie patekti negalėjo – laukė apačioje…

„Kasmet į muziejų atvyksta bent po vieną grupę neįgaliųjų. Šiuo metu neįgalieji yra labai aktyvūs, domisi Vydūno filosofija, todėl džiugu ir šilta, kad juos priimti galėsime civilizuotai“, – kalbėjo R.Tarvydienė.

Praplėsta pagrindinio pastato palėpės erdvė. Joje vyksta parodos, kameriniai renginiai, susitikimai su kūrėjais, pažymimos svarbiausios kultūrinių įvykių datos. Vasaros metu palėpėje galima susipažinti su unikalia metalo emalio darbų ekspozicija. Nuo šiol parodos atrodys kitaip, mat įrengti 6 papildomi stoglangiai. Jie natūralia šviesa nušvies antrojo aukšto erdvę. Atlikus remontą, antrojo aukšto patalpos bus išnaudotos 100 procentų.

Muziejuje įstatytas rekuperatorius – priverstinė vėdinimo sistema, kuri ne tik ventiliuoja orą, bet ir taupo šilumą. R.Tarvydienė kalbėjo, jog anksčiau pastate labai trūkdavo oro, per renginius žmonės net alpdavo.

Pagal reikalavimus abiejuose aukštuose įrengta prožektorinė apšvietimo sistema ant bėgelių. Iki tol Vydūno kultūros centras ekspozicijai apšviesti turėjo vieną lempą palubėje.

Pirmajame aukšte vietos ekspozicija bus prplėsta vienu kambariu. Jame planuojama įrengti Kintų miestelio istorijos ir V.Berbomo ekspoziciją.

Kažkada šiame pastate veikė mokykla, buvo durys, kurios vėlesnių remontų metu užmūrytos. Dabar jos vėl atvertos ir lankytojai ekspoziciją galės apžiūrėti eidami ratu.

sanglaudos