Vyrai gėrė, vyrai gers… prie mokyklos

alkoholio parduotuvėSu alaus pilnomis plastikinėmis stiklinėmis į centrinę miesto gatvę išeinančius ir čia pat gurkšnojančius svaigalų mėgėjus mūsų mieste priversti stebėti ir nepilnamečiai moksleiviai, – tokia padėtis susidarė priešais Turizmo ir paslaugų verslo mokyklą, kai pavasarį čia duris atvėrė nauja gėrimų parduotuvė.

Jau 2 kartus į Savivaldybę dėl tokio akibrokšto kreipęsi mokyklos vadovai nieko nepešė: parduotuvė ir toliau gyvuos.

Situaciją tyręs Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas konstatavo, kad šiuo metu nėra pagrindo drausti priešais mokyklą prekiauti alkoholiu, nes prekybos licencija išduota remiantis galiojančia tvarka.

Tačiau Savivaldybės administracija įpareigota kuo skubiau taisyti licencijų išdavimo tvarką, kad joje būtų numatyta, kaip tiksliai išmatuoti leistiną atstumą nuo alkoholio parduotuvių iki sveikatos ir ugdymo įstaigų. Be to, minimalų atstumą nuo parduotuvės iki minėtų įstaigų Savivaldybė gali patvirtinti tik suderinus su švietimo, sveikatos įstaigų ir religinių bendruomenių vadovais.

Patvirtinus naują licencijų išdavimo tvarką, atsiras juridinis pagrindas reikalauti iškelti alkoholio prekybą toliau nuo mokyklos.

Pirmojo prašymo neišgirdo

Parduotuvę, masinančiu pavadinimu „Gėrimai pigiau“, bendrovė „Interlita“ pavasarį įkūrė prie pat Turizmo ir paslaugų verslo mokyklos – kitoje gatvės pusėje.

Licenciją prekiauti svaigalais priešais mokyklos langus kauniečių „uabui“ suteikė Savivaldybės administracija, vadovaudamasi 2009 metais rajono Tarybos patvirtinta Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijų išdavimo tvarka. Joje numatyta, kad alkoholio parduotuvės negali veikti arčiau nei 50 m nuo ugdymo įstaigų įstaigų.

Mokyklos direktorius Pranas Avižinis mano, kad licencija prekiauti alkoholiu mokyklos pašonėje bendrovei suteikta pažeidžiant rajono Tarybos patvirtintą mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijų išdavimo tvarką, nes nuo mokyklos iki naujosios parduotuvės tėra 20 m atstumas.

Toje pačioje gatvėje, vos už kelių namų įsikūrusi ir parduotuvė „Urmas“, kurioje irgi jau bent metus prekiaujama alkoholiu.

Kovoja dėl mokyklos ir vaikų

Pernai kreipęsis į Savivaldybę Turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius P.Avižinis prašė surasti mechanizmą pažaboti greta mokyklos svaigalais prekiaujančius verslininkus. Prašymas nepadėjo – parduotuvės veikė toliau.

Šio rugsėjo pradžioje antras P.Avižinio kreipimąsis buvo išgirstas – mokykla gavo Savivaldybės administracijos direktorės Idos Vasiljevienės pasirašytą atsakymą.

Trumpinant galima pasakyti, jog Savivaldybė informuoja, kad minėtoje parduotuvėje uždrausta prekiauti pilstomu alumi, taigi ir išsinešti jo į gatvę bei viešai gerti klientai nebegalės.

Be to, mokyklos vadovas informuojamas, jog atstumą iki parduotuvės Savivaldybės atstovai matavo nuo… toliausiai nutolusio mokyklos kampo.

„Kuris tas mūsų kampas toliausias? Jei taip matuočiau, tai nuo kai kurių kampų ir 100, ir 200 metrų rasčiau“, – svarsto P.Avižinis.

Dar direktoriui pranešama, jog Šilutės r. policijos komisariatas įpareigotas sustiprinti budėjimą greta šios parduotuvės. Šios priemonės turėtų nuraminti pedagogus.

Bandydami kovoti su alkoholiu prie mokyklos prekiaujančia parduotuve, pedagogai sulaukė piktų atsiliepimų. „Ir ko tas Avižinis nerimsta, tegu mokykla moko, o ne rūpinasi kuo nereikia“; „Tegu Avižinis nutyla, nes jį patį gali greit iškelti galingi kaimynai“;

„Kas nori išgerti, tam ir 50, ir 100 metrų ne kliūtis“, – tokių ir panašių komentarų apsčiai prisiskaitė direktorius.

„Nebijau aš jokių galingųjų. Ne dėl savęs – dėl mokyklos ir vaikų nerimauju ir kovoju“, – sakė jis „Šilutės naujienoms“.

Tvarkoje stinga konkretumo

Prekyba alkoholiu Šilutėje ir licencijų išdavimo tvarka mūsų mieste Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas susidomėjo po to, kai sulaukė pranešimo apie specializuotą alkoholinių gėrimų parduotuvę, veikiančią prie mokyklos.

Departamentas nustatė, kad nuo 2009 metų vasario 26 d. mūsų rajone galiojanti Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijų išdavimo tvarka parengta netinkamai – su sveikatos priežiūros ir ugdymo įstaigų bei religinių bendruomenių vadovais nesuderintas minimalus atstumas iki galimų alkoholio prekybos vietų bei nėra nustatyta metodika, kaip matuoti tą atstumą nuo alkoholio parduotuvių iki ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigų bei religinių bendruomenių pastatų.

Tokio suderinimo reikalauja LR Alkoholio kontrolės įstatymas.

Konstatuota, kad Šilutės r. savivaldybės tarybos patvirtintas 50 metrų minimalus atstumas neturi jokios juridinės galios. Todėl Savivaldybei rekomenduota suderinti šį atstumą ir jo skaičiavimo metodiką su visais įstatyme minimais objektais.

Dabar nėra pagrindo panaikinti parduotuvei „Gėrimai pigiau“ licenciją pardavinėti alkoholį, nes stingant konkretumo Šilutės r. savivaldybės tarybos patvirtintoje svaigalų prekybos licencijų išdavimo tvarkoje, valdininkai gali laisvai interpretuoti minimalaus atstumo matavimo nuostatą.

Departamentas nurodė Savivaldybei pašalinti pažeidimus ir informuoti departamentą apie priimtas priemones.

Už licencijų prekiauti alkoholiu ir tabako gaminiais išdavimą atsakinga Savivaldybės Ūkio skyriaus vyr. specialistė Irma Augutienė sako, kad šiuo metu rengiami prekybos alkoholiu licencijų išdavimo tvarkos patikslinimai.{jcomments on}