Ypatinga Ventės rago ornitologijos stotis tapo dar ypatingesnė

ventes ornitologijos stotisPagaliau po daugiau nei pusantrų metų vykdytų rekonstrukcijos darbų, gamtos mylėtojams, turistams ir kitiems Pamario svečiams duris atvėrė naujai rekonstruota, moderni ir tokia vienintelė visoje Europoje Ventės rago ornitologijos stotis bei lankytojų centras.

Atidarymo diena, liepos 30-oji, naujojo pastato darbuotojams bei lankytojams – ypatinga diena, ypatingoje vietoje. Pro šią vietą praskrenda ne tik milijonai paukščių, bet ir pravažiuoja visa jaunoji karta. Tai – visos Lietuvos pasididžiavimas.

Esminiai pakeitimai – dėl paukščių žiedavimo

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Grigonis „Šilutės naujienoms“ papasakojo apie atnaujintos ornitologijos stoties pokyčius ir kodėl ši vieta turėtų pritraukti dar daugiau lankytojų.ventes ornitologijos stotis ekspozicija

Anot jo, pasinaudojus Europos Sąjungos (ES) 2007-2013 metų struktūrinių fondų parama, stotis pritaikyta pažintiniam turizmui, sukurta reikalinga infrastruktūra. Finansavimas skirtas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programą. Šios programos prioritetas – vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai.

„Ventės rago ornitologijos stotis oficialiai pastatyta 1929 m., o nuo 1979-ųjų joje nebuvo vykdoma jokios renovacijos. Savaime suprantama, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, įstojus į Europos Sąjungą, atsivėrė plačios galimybės mūsų krašte lankytis turistams. Dideli lankytojų srautai privertė daryti kardinalius pakeitimus“, – sakė pašnekovas.

Rekonstrukcijos metu ne tik atnaujintas buvęs stoties administracinis pastatas, suremontuota senojo švyturio apžvalgos aikštelė, bet ir pastatytas naujas Lankytojų centras ir naujas ūkinis pastatas, naujos paukščių gaudyklės, sutvarkyta aplinka, įrengti suoleliai, takai, poilsio, vaikų žaidimų ir automobilių stovėjimo aikštelės.

Lankytojų centre visomis dienomis, išskyrus pirmadieniais, bus teikiama informacija apie paukščius, jų žiedavimą Lietuvoje ir pasaulyje. Apsilankiusieji galės susipažinti su Ventės rago žiedavimo stoties istorija, o modernioje, naujoje salėje įrengtuose ekranuose stebėti transliuojamus vaizdus apie paukščių migraciją, ir, žinoma, žiedavimą.

Tačiau svarbiausia, kaip sakė R.Grigonis, Ventės rage lankytojų laukia ne tik naujos ekspozicijos, nauji takai, graži aplinka, bet ir virš informacinio centro įrengtas apžvalgos bokštas. Į jį be vargo gali patekti ir žmonės su negalia. Beje, iš apžvalgos aikštelės nuostabius vaizdus į Kuršių neriją, Kuršių marias, Nemuno deltą, lankytojai galės stebėti moderniais monokliais.

Vis dėlto pats svarbiausias renovacijos akcentas buvo sutelktas į pagrindinę stoties funkciją – paukščių žiedavimą. Ventės rago ornitologijos stotyje yra įrengtos naujos iki 25 metrų aukščio paukščių gaudyklės, kurių tinklai – iš atsparios medžiagos ir yra tokie vieninteliai Europoje.

Anksčiau, pakilus vėjui, reikėdavo nuleisti tinklus, kad jų nesudraskytų, o dabar to daryti nereikės. Naujosios gaudyklės gali funkcionuoti ir esant sudėtingoms oro sąlygoms.

R.Grigonis sakė, kad dar tebevykdant stoties renovavimo darbus, jau buvo nemažai užklausų iš kruizines keliones organizuojančių agentų. Tad, jei anksčiau per metus Ventės rago ornitologijos stotyje apsilankydavo apie 100-150 tūkstančių lankytojų, jau dabar šis skaičius turėtų gerokai pranokti buvusiuosius rekordus.

Ornitologų svajonė išsipildė

ventes ornitologijos stotis jusys2Apie naujas erdves, patogesnes darbo sąlygas ir geresnes galimybes kalbėjomės ir su stoties vadovu, ornitologu Vytautu Jusiu.

„Be abejonės, nuo šiol keisis pats darbas ir jo metodika. Renovavus stotį, atsirado daugiau įvairių veiklų. Ir visa tai, savaime suprantama, – dėl žmonių. Dar atsimenu, kaip prieš keliolika metų kalbėjau, kad ateityje Ventės ragas turi atrodyti ne prasčiau nei Juodkrantė ir Pervalka. Pasirodo, kad ši svajonė išsipildė netgi greičiau. Bus tikrai gerokai patogiau ir mums, darbuotojams, ir atvykstantiesiems“, – sakė ornitologas ir paukščių žieduotojas.

Anot jo, svarbiausia, kad stotyje yra nauji, modernūs tinklai. Nuo ornitologijos stoties atidarymo iki pernai joje sužieduota apie 2,5 mln. paukščių, tad jau šiemet, naudojant naujas gaudykles, šis skaičius turėtų gerokai šoktelti į viršų. Kaip sakė V.Jusys, dabar paukščius galima žieduoti tiesiog lauke, prie pačių gaudyklių. Tam netrukdys ir gausus lankytojų srautas, kuris bus nukreiptas keliauti ir procesą stebėti specialiaisiais apžvalgos takais.

Ekspozicijų kūrėjai gavo naujos patirties

Naujajame Lankytojų centre pirmiausia dėmesį patraukia modernių technologijų ekspozicijos, pritaikytos atspindėti būtent paukščių žiedavimo procesus ir jų migraciją.

Patrauklią ekspoziciją įrengusios UAB „Mart Pro“ direktorius Martynas Kolodzeiskis su kolega Jauniumi Kaubriu pripažino, kad turėjo nelengvą užduotį – įdomiai žmonėms pristatyti, kas yra paukščių migravimas ir žiedavimas. Tad, rengiant ekspozicijas, teko keletui dienų apsigyventi Ventėje bei kartu su stoties darbuotojais žieduoti paukščius, stebėti sparnuočius, juos filmuoti, fotografuoti bei įrašinėti jų balsus“, – pasakojo M.Kolodzeiskis.

Pasak pašnekovo, šis darbas buvo ne tik neįprastas, bet ir labai įdomus, nes suteikė unikalią galimybę iš arti pažinti paukščius, juos liesti, jausti kūnelių šilumą, stebėti visas žiedavimo subtilybes.

Vėliau visa užfiksuota medžiaga buvo montuojama ir perkeliama į vaizdo instaliacijas, kurios savo stulbinančiomis spalvomis, skoningu kūrėjų žvilgsniu, subtilia išmone stebino pirmuosius Lankytojų centro svečius. Salėse eksponuojamos ir įvairios Pamario paukščių iškamšos, sparnuočių istorijos, migracijos kelių aprašymai.

O lipant į apžvalgos bokštelį visus smalsuolius turėtų sužavėti ir keliolika kabančių milžiniškų plunksnų, kurios atkartoja per  Ventės ragą skrendančių paukščių plunksnas, nes yra padarytos pagal tikrąsias, tik keliolika kartų išdidintos.

Palinkėjo naujų milijonų

Stoties atidarymo metu Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus direktorė Nijolė Gulbinienė dėkojo visiems, prisidėjusiems prie šio Ventės rago ornitologijos stoties renovacijos projekto, ir ypač – stoties darbuotojų kolektyvui. Atidarytame renovuotos Ventės rago ornitologijos stoties komplekse iš viso šiuo metu dirba aštuoni asmenys. Iš jų – trys ornitologai, žieduojantys paukščius. Įsteigtas papildomas valytojo etatas muziejaus patalpoms valyti.

Sveikindama kolektyvą su nauja darbų pradžia, ji perdavė simbolinį raktą šių ypatingų patalpų vadovui V.Jusiui ir linkėjo, kad būtų sulaukta ne tik daugiau pro Pamarį migruojančių paukščių, bet ir lankytojų.

Dar V.Jusiui direktorė palinkėjo apžieduoti ne tik 2,5 milijono paukščių, kaip buvo iki pernai metų, bet jau visus 5 milijonus.
alt
Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume!