Yriai prieš Nemuno srovę – už onkologinėmis ligomis sergančius žmones

Vilties yriai„Žmonės, sergantys onkologinėmis ligomis, nuolat kovoja – tarsi plaukia prieš srovę. Norime palaikyti visus tuos žmones, netgi tuos, kurie yra praradę viltį nugalėti savo ligą“, – sako kraštietis, iš Rusnės kilęs Domantas Laukevičius.

Šią vasarą jis, kartu su dar trimis bendraminčiais Kęstučiu, Tomu ir Elena, baidarėmis plauks Nemunu… prieš srovę. Atkarpą nuo Klaipėdos iki Druskininkų, kurios ilgis apie 500 kilometrų, akcijos iniciatoriai ketina įveikti per 10 dienų. Žygio metu jie kasdien sustos įvairiuose Lietuvos miesteliuose, kur bendraus su žmonėmis, aiškins savo plaukimo svarbą, o tuo pačiu skatins aukoti.

Projekto „Vilties yriai Nemunu“ metu surinktos lėšos bus perduotos šv. Pranciškaus Onkologijos centrui Klaipėdoje.

Plaukė dėl kilnaus tikslo

Projektas startavo 2015 metais ir jo dalyviai nusprendė antrą kartą plaukti drauge vardan kilnaus tikslo. Šiemetinėje komandoje bus keturi dalyviai: Domantas Laukevičius – perplaukęs Baltijos jūrą baidare, taip pat parplaukęs iš Talino į Klaipėdą vienviete baidare Baltijos jūros pakrante, bei 2015 metais nuplaukęs distanciją Klaipėda – Druskininkai; Kęstutis Kvaraciejus ir Tomas Adomaitis 2015 metais plaukę Nemunu vienvietėmis baidarėmis Klaipėda – Druskininkai. Šiemet prie vaikinų prisijungs ir Elena Synanovič – Galinienė, ketinanti drauge įveikti 500 kilometrų prieš srovę.

Netgi du komandos nariai – Domantas ir Tomas yra mūsų kraštiečiai.

Šiuo metu Anglijoje gyvenantis Domantas pasakojo, kad idėja surengti paramos žygį kilo Kęstučiui. Prieš trejus metus jis Domantui parašė internetu ir pradėjo klausinėti apie Nemuną, apie jo srovę, nes rusniškis jau buvo patyręs baidarininkas. Tąkart Kęstutis jam atskleidė, kad nori plaukti prieš Nemuno srovę ir rinkti aukas Klaipėdos onkologiniam centrui, kuriam reikia daugiau dėmesio, o jo pacientams – pagalbos.
„Aš nenorėjau jam padėti tik kaip informatorius, aš norėjau pats sėsti į baidarę ir plaukti“, – prisimena Domantas.

Prie jų prisijungė dar vienas bendramintis Tomas ir vardan kilnaus tikslo susibūrusi trijulė per du mėnesius suplanavo visą žygį. Domantas neslepia, kad plaukti prieš Nemuno srovę buvo vienas sunkiausių jam tekusių išbandymų.

Po pirmojo plaukimo vaikinai negalvojo dar kartą plaukti. Šiemet juos ir vėl subūrė dar viena iniciatorė Elena, buvusi Domanto grupiokė. Dar rudenį ji pasakė, kad „vaikinai turime šiais metais padaryti tą patį“. Taigi, artėjant vasarai, projektas įgauna vis didesnį pagreitį.

Ieško rėmėjų

Akcijos iniciatoriai įsitikinę, kad plaukiant Nemunu pasroviui, atstumą būtų galima įveikti per 3-4 dienas, tačiau tai būtų tik lengvas turistinis žygis. Pasirinkę plaukti prieš srovę jie nori parodyti, kad palaiko visuos tuos, kurie kovoja su sunkia liga, kas taipogi reikalauja daug jėgų. Šiemet projektas bus platesnis, nes turės keturis atvirus etapus, prie kurių prisijungti galės visi norintys.vilties yriai_Domantas

Pirmasis plaukimo etapas startuos birželio 3 dieną, tad visi norintys galės registruotis plaukimui visam 500 km etapui. Tiesa, norinčius plaukti visą atstumą Domantas perspėja, kad tai yra labai ilgas ir fizinio pasirengimo reikalaujantis maršrutas. „Kuo arčiau finišo, tuo srovė stiprėja, tuo sunkiau darosi irkluoti“, – sako jis.

Antrasis etapas įvyks taip pat birželio 3 dieną. Tai bus mini maratonas Klaipėdoje, kurį sudarys apie 15 kilometrų. Trečiasis etapas įvyks Kaune birželio 8 dieną, jį sudarys 15 kilometrų. Ketvirtasis etapas įvyks Alytuje, birželio 10-ąją, jį taip pat sudarys 15 kilometrų.

Kol kas projektas „Vilties yriai Nemunu“ turi vienintelį rėmėją baidare.com, kurie jau antrą kartą skiria plaukimui reikalingą inventorių. Tačiau Domantas atvirauja, kad jiems reikalinga parama. Šį žygį jie organizuoja savo atostogų metų, kol kas – savo lėšomis.

„Mes vis dar ieškome autobusiuko kranto komandai ir savanoriams. Reikalingi pinigai ir kurui, maistui, kitoms reikmėms. Kol kas viską darome savomis lėšomis. Būtų nuostabu, jeigu atsirastų rėmėjų, kurie prisidėtų prie mūsų projekto“, – sako vaikinas.

Sustos Rusnėje

Plaukdami 2015 metais vaikinai sutiko labai daug gerų žmonių, kurie kartais jų laukdavo net ir po vidurnakčio. Kiekviena bendruomenė, kurioje jie sustodavo, pagal išgales leisdavo kur nors pernakvoti – ar mokyklos patalpoje, ar sodyboje.

„Gerumas iš Lietuvos žmonių širdžių nėra emigravęs, jį reikia tik uždegti“, – įsitikinęs rusniškis.

Kartu žygio dalyviai plukdysis aukų dėžutę, į kurią savo auką galės įdėti kiekvienas juos sutinkantis.

Kiekvienas susitikimas su prie Nemuno gyvenančiais žmonėmis juos džiugina. Birželio 3 dienos vakare arba naktį irkluotojai pasieks Rusnę, o susitikimas su gyventojais planuojamas birželio 4-osios ryte.

Jis prisimena, kad prieš 3 metus kilnią idėją plukdančius baidarininkus rusniškiai pasitiko itin šiltai. Prie senojo klevo esančią krantinę papuošę Rusnės salos ir Lietuvos vėliavomis atsiyrusius vaikinus sveikino ir negailėjo padėkos žodžių. Irkluotojams rusniškiai įteikė lauknešėlį, pririnko visko, ko gali prireikti kelias dienas užtruksiančioje sunkioje kelionėje: saloje išvirtos uogienės, užaugintų agurkų, rūkytos mėsos, duonos, naminio, dar šilto sūrio ir, žinoma, vaistų, kuriais kas vakarą jie galėjo pasitepti degančias nuo irklavimo rankas. Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė padovanojo tikro Rusnės punšo ir tyro vandens.

Kartu su savimi žygeiviai plukdys aukų dėžutę, kiekvienas surinktas euras bus skirtas onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Paaukoti bet kada galima ir internetu, sistemoje aukok.lt arba šv. Pranciškaus onkologijos centro internetinėje svetainėje onkocentras.lt.