Su stipriu lietumi penktadienio vakarą po rajoną trankęsi žaibai ramiai nepraslinko – į pastatus smogė mažiausiai du kartus.
Vienas žaibo išlydis pasikėsino į Pašyšių medicinos punktą, kitas trenkė į gyvenamąjį namą Degučiuose.
Pasak Šilutės hidrometeorologų, tokie žaibai, ateinantys su smarkiu lietumi ir perkūnija – įprastas kiekvienos vasaros reiškinys.
Patyrė nuostolių
Vakarop išvažiavęs melžti karvių degutiškis Zenonas Skurdelis, grįžęs iš pievų, gavo gelbėti savo turtą – kad būtų galima patekti į namo vidų, jam traktoriumi teko išlaužti garažo vartus.
Prisiminęs penktadienio vakarą vyras dėkojo Dievui, kad jiedviem su žmona išvažiavus melžti karvių, namuose liko ne tik serganti jo mama, bet ir sūnus Tomas.
„Jeigu ne jis, mama pati nebūtų iškvietusi ugniagesių, nežinau, kaip viskas būtų pasibaigę“, – neslėpė degutiškis.
Zenonas pasakojo, kad prieš išvažiuodamas į ganyklas, vos tik pamatęs atslenkančius juodus debesis, namuose atjungė elektrą. Tačiau nuo nelaimės tai neapsaugojo – žaibas vis dėlto trenkė į pirmajame namo aukšte įtaisytą elektros instaliacijos dėžę. Ši užsidegė.
Namuose likusi garbaus amžiaus močiutė ir jos anūkas iš pradžių net nesuprato, kad atsitiko kažkas negera. Žmonės sunerimo, kai pajuto besismelkiantį dūmų kvapą, o atidarę virtuvės duris, išvydo besiskverbiančius tirštus dūmų debesis.
Nieko nelaukdamas T.Skurdelis su močiute išskubėjo laukan ir iškvietė pagalbą.
Labai greitai į Plaškuoto gatvę atskubėjo net kelios ugniagesių gelbėtojų komandos iš Vainuto ir Žemaičių Naumiesčio. Tačiau, kaip pasakojo į namus jau spėjęs grįžti Z.Skurdelis, nei viena komanda nebuvo pasiėmusi dujokaukių, tad prasibrauti į namus pro pagrindines duris ir dūmų pilnas erdves, negalėjo. Vėliau prie vainutiškių ir Žemaičių Naumiesčio komandos prisijungė Šilutės ugniagesiai.
Nelaimės ištiktam degutiškiui teko kurti traktorių – juo buvo išlaužtos automatinės garažo durys, kad ugniagesiai gelbėtojai prie gaisro židinio galėtų prieiti pro kitur.
„Dabar jau pradėjome po truputį tvarkytis. Aprūko lubos, sienos, į antrą namo aukštą vedančioje laiptinėje šiek tiek apdegė laiptai. Reikės iš naujo tapetuoti ir dažyti sienas beveik visuose kambariuose“, – pasakojo degutiškis.
Vyras apgailestavo, kad šiemet lyg tyčia neturėjo finansų namą nuo panašių nelaimių apdrausti, nors iki tol tai darydavo kasmet. Kodėl žaibas trenkė į išjungtą elektros skydinę, bus galima atsakyti tik atlikus tyrimą.
Nusitaikė į medicinos punktą
Tą patį vakarą žaibas trinktelėjo ir į Pašyšių medicinos punkte sumontuotą priešgaisrinės apsaugos sistemą, tačiau nuostolių nepridarė. Medicinos kabinete, prilipdytame priestatėlyje prie mokyklos, neturinčiame atskiro žaibolaidžio, tuo metu nieko nebuvo. Po žaibo smūgio suveikus signalizacijai, į medicinos punktą atskubėjo netoliese gyvenanti darbuotoja. Tačiau kadangi žaibo smūgis didelių nuostolių nepridarė ir ugnis nekilo, ugniagesiai kviečiami nebuvo.
Kaip elgtis perkūnijos metu?
Geriausiai nuo tokių nelaimių, pasak ugniagesių gelbėtojų, apsaugo tinkamai įrengti, gerai įžeminti ir tvarkingi žaibolaidžiai.
Žaibuojant ir griaudžiant patartina pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus, atjungti antenas.
Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai. Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.
Jeigu audra užklupo lauke, patariama nesislėpti po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškoti prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkti aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.
Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, reikia nedelsiant skubėti į krantą. Griaudžiant nebėgioti, nevažiuoti motociklu ar dviračiu, nelaikyti rankose metalinių daiktų.
Pamačius kamuolinį žaibą, elkitės ramiai, nejudėkite ir prie jo nesiartinkite, nebandykite paliesti jo kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Taip pat nebandykite nuo jo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti prie jūsų.
Rašyti atsakymą