Žaibuojantį spalį pakeis lietumi merkiantis lapkritis

orai sigitas leibisNeįprastai šiltas įpusėjęs ruduo stebina savo temperatūra, kuri dar ir lapkritį nežada nukristi žemiau 0 laipsnių.

Tačiau peržvelgus hidrometeorologijos tarnybos sukauptus duomenis, supranti, kad stebėtis šiųmečiu rudeniu nėra ko – mat prieš 28 metus spalio 5-ąją lietuviai dar vasarinius marškinėlius vilkėjo – tądien juos lepino daugiau nei 20 laipsnių šiluma…

Anot senolių, žiema šalta nebus

Sekmadienio naktį iš miegų prabudusius šilutiškius galėjo nustebinti žaibų nutvieksta padangė. „Gal gamta visai metų laikuose susimaišė?“, –  ryte prie kavos puodelio šnekėjosi bendradarbiai.

Šilutės hidrometeorologijos tarnybos budinčios specialistės Nijolės Rauktienės teigimu, žaibai šiltą spalio mėnesį – nėra neįprastas reiškinys. Juo labiau kad ir senoliai sakydavo: „Jeigu spalį griaudžia perkūnija, reiškia, žiema stipriai nesikandžios šalčiu“.

Nuo marškinėlių iki kailinių

Ne vienas kraštietis pamena, kad ankstesniais metais spalį ir sniego būdavę. Šįmet mėgaujamės pliusine temperatūra, taip ir nepersiritančia žemiau 0 laipsnių.

Bet šiųmetis spalis nėra teigiamos temperatūros rekordininkas.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, Lietuvoje aukščiausia spalio oro temperatūra buvo 1985 m. spalio 5 d. Kybartuose – lietuviai mėgavosi 26 laipsnių šiluma.

O 1956 m. spalio 31 d. buvo atvirkščiai – varėniškiai tuomet suskubo ir kailinius iš spintų traukti – kandžiojosi 19,5 laipsnių šaltis.

Medžius vartė uraganinis vėjas

Nors šaltis šįmet ir negąsdina, tačiau pastarosiomis dienomis vėjas, rodos, net įkvėpti oro einant prieš jį neleidžia. Trečiadienio naktį ir dieną Pamaryje vėjo gūsiai siekė 21 m/s greitį. Tačiau N.Rauktienė ramina, kad tai – ne stichinis vėjas, o priskiriamas stiprių vėjų kategorijai.

O 1970 spalio 30 d. vėjas Klaipėdoje tiesiogine prasme žmones iš kojų vertė uraganinis vėjas, pasiekęs net 40 m/s greitį, pakeliui plėšė ir daužė viską.

Dėmesio, lietaus mėgėjai

„Gismeteo“ orų prognozė numato, kad lapkritis Šilutėje patiks tik tiems, kurie mėgsta lietų – mat lietus tik dvi dienas per mėnesį –  lapkričio 3 ir 9 dienomis – leis paukščių plunksnelėms nudžiūti.

Bet šalta neturėtų būti – dabar nenumatoma, kad lapkritį termometro stulpelis nukris žemiau 0 laipsnio.

Beje, drėgnas lapkritis dažnai draugauja su rūku. Štai 1966 m. lapkričio 12-ąją Nida be pertraukos skendėjo rūke net 16 valandų.

1998 m. lapkričio 21, 22 d. Varėnoje buvo užfiksuota žemiausia lapkričio oro temperatūra – čia buvo 23 laipsniai šalčio. O 1968 m. lapkričio 1 dieną kybartiškius pasitiko 18,5 laipsnių šiluma.