Žalčių augintojas svajoja prisijaukinti drakoną

zalciu augintojas 3Įprasta sakyti, kad geriausias žmogaus draugas – šuo. Banalu? Su jumis sutinka ir šilutiškis Deividas KUSKYS, kurio augintinių sąrašuose greta šuns ir katės surasime kur kas egzotiškesnių gyvūnų – net du žalčius.

Prižiūrėdamas daugeliui siaubą keliančius šliaužiojančius gyvius, Deividas svajoja apie dar egzotiškesnius gyvūnus – iguaną, kurias šiemet pelnytai galima lyginti su visų metų simboliu – ugnimi spjaudančiu drakonu, nes labai dažnai šie gyvūnai yra vadinami mažaisiais namų drakoniukais.

Drakono metai pagal kinų kalendorių prasidės sausio 23 dieną, tad galbūt po pokalbio su Deividu drąsesni skaitytojai ant palangės namuose patupdys ne tik keramikinį drakoną, bet ja pažliaužioti leis ir tikrai iguanai, kuri, sakoma, yra puikus žmogaus draugas.

Iguanos – protingos ir meilios

„Apie iguanas žinau kone viską, nors kol kas nė vienos neauginu“, – sako septyniolikmetis roplių augintojas Deividas.

Deividas dažnas svečias egzotinių gyvūnų augintojų klubo puslapyje internete (www.egzotika.info). Skaito ne tik apie savo augintinius žalčius. Akys krypsta ir egzotiškesnių gyvūnų – iguanų – link.

„Iguanos – vieni iš protingiausių driežų. Skiria savo šeimininkus ir su kiekvienu šeimos nariu gali elgtis skirtingai. Vieną – mylėti, kito – privengti, bijoti ar netgi nemėgti, priklausomai nuo to, kaip su iguana jie elgiasi. Sakoma, kad iguanos turi šuns charakterį“, – pasakojo vaikinas.

Nors šie driežai auginami terariume, jo tipas būna atviras – kad iguana bet kada panorėjusi galėtų pasivaikščioti po namus, pasišildyti ant radiatoriaus ar paspoksoti pro langą.

Pasak Deivido, iguanos labai mėgsta būti glostomos, o su jomis kalbantis reikia žiūrėti į akis, nes būtent akių kontaktas ir švelnus glostymas iguanoms rodo šeimininko meilę ir dėmesį.

Šių driežų augintojai šneka, kad savo naminiais gyvūnėliais yra labai patenkinti, nes jie – be galo protingi, patiklūs ir švelnūs. Ir atrodo iguanos išties puikiai: jos būna visų žalių atspalvių su dėmelėmis, turi skiauterę, pagurklį, du ragiukus ant nosies ir labai gražią uodegą, kuria, reikalui esant, mėgsta muštis.zalciu augintojas 5
Tikri drakoniukai!

Dar įdomiau – šie gyvūnai turi trečią akį, kuri reaguoja į šviesą ir tamsą.

„Iguanoms labai svarbi temperatūra, todėl terariume reikia įtaisyti ultravioletinių spindulių lempą, kad šildydamasi prie jos, iguana įsivaizduotų, jog šildosi saulėje gimtojoje Pietų Amerikoje. Terariume temperatūra turėtų būti plius 30 dieną ir plius 20 naktį. Iguanoms žemesnė nei 15 laipsnių temperatūra netinka“, – driežų auginimo subtilybes dėstė Deividas.

Mėgsta vegetarišką maistą

Netinkamai prižiūrima iguana gali susirgti kaulų ligomis, todėl šiam gyvūnui itin svarbi ir mityba. Nors iguanas Pietų Amerikoje žmonės netgi valgo, patys gyvūnėliai, galima sakyti, yra vegetarai – ėda salotas, daržoves, vaisius, nors retkarčiais neatsisako ir vabzdžių bei kirmėlių.

„Rekomenduojama kartą per dvi savaites iguanai duoti po vieną naujagimį peliuką. Taip pat papildomai reikia duoti vitaminų“, – pasakojo šilutiškis, neatsisakantis svajonės auginti šį drakonišką driežą.

Įdomu tai, kad iguanas, kaip ir kates ar šunis, galima išmokyti gamtinius reikalus atlikti vienoje vietoje, tačiau auklėti augintinį reikia nuo pat mažumės.

„Jei iguana sugalvos, kad jai patinka šlapintis ant sofos, ko, gero, neatpratinsit“, – patirtimi dalijosi vienas driežo augintojas.
Tačiau pravartu žinoti, kad iguanos mėgsta vandenį, todėl galima į terariumą įdėti indelį su vandeniu, kur iguana ir atliks visus gamtinius reikalus.

iguana3Pavasarį pirks pitoną

Kol kas iguana Deividui – tolimesnės ateities svajonė, nes pirma vaikinas nori namuose apgyvendinti jo mamai siaubą keliantį kitą augintinį – pitoną.

Mama nebandė atkalbėti Deivido auginti kukurūzinio ir Taivano laibauodegio žalčių – jie gyvena vaikino miegamajame. Rūpinimasis jais – vien Deivido reikalas. Žalčius vaikinas pagal kilmę pavadino Kukurūzu ir Taivanu.

Kai paštu gavo savo pirmąjį augintinį, kurį po pusmečio brolis netyčia pradangino, Deividas prisimena kokią valandą bijojęs atidaryti dėžę. Tačiau kai ryžosi, visos baimės dingo.

Kukurūzas ir Taivanas jau pripratę prie šeimininko rankų. Deividui kol kas mielesnis 1,30 m ilgio Kukurūzas, nes šis žaltys yra ramesnio charakterio ir meilesnis. O štai dar tik pusę metų teturintis ir iki 70 cm ilgio išaugęs Taivanas – kietas riešutėlis.

„Taivanas – ūmesnio charakterio, kartais ir iš pasalų gali griebti į ranką, nors manęs dar nė karto „nepakrikštijo“. Iš kitų augintojų pasakojimų žinau, kad šių žalčių įkandimas nėra skausmingas ir primena bitės įgėlimą“, – pasakojo Deividas.

Kukurūzas šilutiškio namuose atsirado iš Dituvos, kai pastarojo šeimininkui prireikė emigruoti. Taivaną Deividas pirko iš veisėjų Kaune. Kai visiškai suaugs, šis „mažylis“ bus didesnis ir už Kukurūzą – jo ilgis sieks net 1,80 m.

„Kol kas Taivanui užtenka mažesnio terariumo, kurį pasidariau pats, tačiau vėliau teks konstruoti naują“, – į ateitį žvelgė šilutiškis.

Jei vaikinui pavyks nuraminti mamos baimes, pavasarį jis konstruos arba pirks trečią terariumą – pitonui, kuris per 20 metų užauga net iki 8 m ilgio.932510 49683160

Žalčiai maitinasi pelėmis

Prieš pirkdamas pirmąjį žaltį, Deividas kokią savaitę nesitraukė nuo kompiuterio – internetiniame forume skaitė apie šiuos augintinius tol, kol įsitikino, kad jie ramūs ir jaukūs gyvūnai. Nors miške sutikęs gyvatę ar žaltį, sako, ko gero, išsigąstų.

Vaikino augintinių iš pradžių bijojo ir draugai. Kai kurie jų net buvo pareiškę, kad pas Deividą į namus kojos nebekels, tačiau daugelis jų dabar mielai žaidžia su Kukurūzu ir Taivanu.

Prižiūrėti žalčius, pasak Deivido, visai nesudėtinga ir nebrangu. Kukurūzas užkandžiauja vos kartą per dvi savaites, Taivanas – kartą per savaitę. Žalčių vaišės – po vieną specialiai gyvatėms šerti auginamą pelytę, kurias Deividas užsisako internetu.

Viena pelė Kukurūzui kainuoja 3 litus, o Taivanui – 60 centų, tad didelių išlaidų vaikinas nepatiria.

„Gyvačių ir žalčių negalima šerti iš rankos, reikia peliuką įdėti į atskirą indą. Jeigu šersi rankomis, o paskui ranką kiši į terariumą, gyvūnai gali galvoti, kad tai yra grobis, ir pulti“, – atsisveikindamas dar pamokė Deividas.