Žaliąsias vestuves padiktavo noras gyventi ilgai ir laimingai

ekovestuves vestuvininkai„Papildysime jūsų straipsnį apie birželio vestuvių bumą – 28-tą šio mėnesio dieną Šilutėje įvyko žalios – eko vestuvės“, – suintrigavo jaunikis Tomas, „Šilutės naujienų“ redakcijai atsiuntęs nuotrauką, kurioje jis su nuotaka Simona užfiksuoti minantys tandemo (dviviečio dviračio) pedalus, o 15-kos dviračių palyda Lietuvininkų gatve rieda jiems iš paskos.

Tarp 49 birželį mūsų mieste įvykusių vestuvių šios buvo išskirtinės. Šilutiškiai, pamatę jaunuosius ant tandemo, šūkavo, švilpė, fotografavo. Tomas ir Simona vėliau netgi gavo nuotraukų iš žmonių, kurių nepažįsta.

„Džiugu matyti naują dviračių taką ir paskatinti šilutiškius sėsti ant eko transporto, turint galvoje, kad Šilutė tokia maža ir visus kampelius galima pasiekti per kelias minutes“, – rašė jaunikis.

Pokalbis apie eko vestuves peraugo į pokalbį apie Tomo ir Simonos ekologišką gyvenimo būdą, apie kurį jie sutiko papasakoti laikraščio skaitytojams.

Susipažino lenktyniaudamiekovestuves lenktynes

Grabupiškės Simonos Kainovaitytės ir šilutiškio Tomo Būdvyčio pažintis prieš daugiau nei 5 metus užsimezgė Kauno žirgyne, prie Kauno marių, kur Simona vaikiną su draugais mokė jodinėti. „Tąkart jodinėjimas pasirodė ne man, todėl kitą kartą sutarėme pabandyti kitaip: aš – su dviračiu, o Simona – su Lietuvos žemaituku“, – pažinties istoriją su būsima žmona atskleidžia Tomas.

Kauno marių regioniniame parke Simona pasiūlė palenktyniaut miško keliukais. „Man juos aplenkus, žemaitukas pats pasileido šuoliais paskui. Nebūtų užsispyręs žemaitukas, kad nusileistų kažkokiam dviratininkui. Matyt, tada tikrai ir pamatėme, kad su Simona tinkam ir patinkam vienas kitam“, – prisimena vyras.

Šiuo metu jauna šeima gyvena Stokholme, Švedijoje, tačiau prasitarė ten ilgai neužsibūsiantys, mat Šilutėje jau nusipirko žemės sklypą ir ruošiasi čia kurtis.

Sveikas maistas ir dviratis – kasdien

„Sveika gyvensena neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Žinoma, kartais trumpam nukrypstame į tą įprastą, mums tėvų diegtą gyvenimo būdą, bet tik labai trumpam“, – sako Tomas.

Ekologiškai Tomas ir Simona gyvena jau daugiau kaip 3 metus – sveikai maitinasi, sportuoja, rūšiuoja atliekas. Kosmetika, įvairios prausimosi priemonės, buitinės namų valymo priemonės – taip pat ekologiškos. „Blogųjų cheminių valiklių jau senai nebeturime, buityje naudojamos priemonės – iš aplinkai nepavojingų, suyrančių medžiagų“, – pasakoja T.Būdvytis.

Ypatingą dėmesį pora skiria maistui. Jie retai valgo restoranuose ar kavinėse, nes ten neretai į patiekalus būna pridėta įvairių maisto priedų, skonio stipriklių. Pasak Tomo, grįžus į Lietuvą iškyla problema nusipirkti ekologiško ar bent be prie-dų maisto, o Švedijoje nuėjus į parduotuvę nereikia net specialių skyrių ieškoti, ten 20-30 proc. įprastų maisto produktų yra ekologiški.
ekovestuves simona su arkliais
Lietuvoje didžiąją dalį sveiko maisto jie perka turguje, Tomo žodžiais tariant, pas bobutę. Simonos ir Tomo tėvai turi daržą, šiltnamį, kuriuose ekologiškai augina daržoves.

„Dviračiai ir aktyvi gyvensena neatsiejama mūsų kasdienybės dalis: ir į darbą, ir po darbo – visada dviratis. Automobilį naudojame tik kai reikia ką nors pervežti ar ilgesnėms kelionėms“, – sako jie, pridėdami, kad Stokholme į darbą dviračiais tenka važiuoti apie 15 kilometrų, tiek pat grįžti atgal.

Bandys užkrėsti kitus

„Mes norim gyventi ilgai ir laimingai“, – paklaustas, kodėl nusprendė keisti savo gyvenimo įpročius, atsako Tomas. Dažnas lietuvis, sulaukęs 50-ties ir daugiau metų, pradeda kalbėti apie subyrėjusią sveikatą ir jau galvoja apie pensiją. Anot Tomo, taip nutinka dėl netinkamos gyvensenos ir mitybos.

„O aš galvoju sulaukęs 70-ties metų triatlonuose dalyvauti, kaip ir dabar dalyvauju“, – išrėžia jis ir prisimena, kad prieš 4 metus turėjo viršsvorio (svėrė 84 kg), problemų dėl nugaros. Dabar Tomas sportuoja 2 kartus per dieną, sveria 67 kg ir teigia, kad geriau nei dabar nėra jautęsis per visą savo gyvenimą. „Dabar ilgas distancijas važiuoti dviračiu ar bėgti maratonuose nesudaro jokių problemų, nors man 31-eri metai“, – sako jis.

Ekologišku gyvenimo būdu Tomas ir Simona bando užkrėsti ir kitus žmones, artimuosius, todėl planuoja Šilutėje atidaryti sveikatos ir sveiko gyvenimo būdo centrą, kuriame vykdytų švietėjišką veiklą apie mitybą, mankštas, sporto svarbą.

„Greitai pradės funkcionuoti www.livliv.lt, kur žmonės galės rasti daug informacijos apie teisingą gyvenimo būdą ir mūsų būsimą veiklą Šilutės – Klaipėdos krašte“, – sako Būdvyčiai.

„Nors esu projektuotojas, bet apie sveiką gyvenseną jau žinau labai daug, perskaičiau begalę knygų, bendravau su begale tokio gyvenimo propoguotojų“, – pasakoja Tomas.

Simona yra veterinarė ir myli žirgus. Turi ir savo žirgų, kuriuos laiko Grabupių kaime, pas tėvus. Jos planuose – hipoterapijos centras, darbas su žirgais, pagalba vaikams ir žmonėms su negalia.

„Simona palaiko tokį gyvenimo būdą ir pati jį kuria“, – teigia Tomas, gimtadieniui iš žmonos gavęs nekeptą (RAW) tortą, kuris, anot jo, buvo nepaprastai skanus.

Vestuvinis tortas – beveik be cukraus
ekovestuves tortas
Žaliąsias vestuves jaunieji planavo gerą pusmetį, nes iš užsienio ne taip paprasta buvo viską suorganizuoti. Jauna šeima ypač dėkinga savo Tėvams ir, žinoma, draugams, kurie suvažiavo iš Austrijos, Slovėnijos, Norvegijos, Škotijos ir visos Lietuvos,  padėjusiems ruoštis šioms vestuvėms.

Tomas ir Simona santuokos įžadus vienas kitam davė Šilutės katalikų bažnyčioje. Jaunikis pasakojo, kad vaikinai rinkosi uoste, o merginos – kitoje miesto vietoje ir dviračiais važiavo į bažnyčią. Po ceremonijos vyrukai savo antrąsias puses pasisodino ant dviračių bagažinių, o Tomas jaunąją – ant tandemo, ir visi važiavo iki geltonojo tilto.

„Vieną dviratį buvau parsivežęs iš Švedijos, kurį su uošviu rekonstravome ir perdažėme žaliai – tai buvo dovana vestuvių svečiui“, – išskirtinį šventės akcentą atskleidė jaunikis.

Ekologišką šventės temą išpildė žalios dekoracijos, paparčiai, ant stalų raudonavo žemuogės.

Maistą vestuvėms jaunieji rinkosi iš kelių firmų – kovojo, kad nebūtų pridėta jokių natrio gliutomatų, skonio stipriklių. Tomas ir Simona valgė patiekalus be mėsos, o visi kiti – mėsą su bulvėmis, nes taip norėjo jaunųjų tėvai – su jais nesiginčijo.

„Cukraus namuose neturime, jį keičiame džiovintais vaisiais ir medumi, tad ir į vestuvių tortą jo pageidavome absoliučiai minimaliai, kad svečiai labai nesiraukytų ir nepyktų, kad koks čia keistas tortas“, – sakė Tomas.