„Žaliųjų muškietininkų“ istoriniai kadrai liudija

Copy of atmintis aldona 1987 metai zygis per lietuvaKauno ir Vilniaus žiūrovai laukia filmo „Žalieji muškietininkai“, kurį sukūrė ir Kauno ekologinio klubo „Atgaja“(1988-1989 m.) vardą įamžino lietuviškai kalbantis karys iš profesijos, vertėjas ir kino režisierius iš pašaukimo švedas Jonas Ohmanas.

Filmo anonso kadruose pastebėjau žygyje užfiksuotą save, o už nugaros – tada dar paauglės dukros Astos siluetą. Tūkstantiniame žygyje per karines TSRS armijos bazes, Kėdainių oro uostą rusų armijos karininkas mūsų tylųjį protestą prieš vadavietę tada bandė išblaškyti, o mes reiškėm pasipriešinimą – kad Lietuvos gamtos ir tautos dvasios žaizdų ši armija neaitrintų ir šalį paliktų…

Tai buvo prieš 26 metus.

„Atgajos“ vadas Saulius Gricius iš gyvenimo pasitraukė 1991m. Tikriausiai net nenujautė, kad po ketvirčio amžiaus daugybė lietuvių ilgėsis totalitarinio režimo ir rusiško kerzinio bato…

Mes su Asta likome to paties žygio eilinėmis su plunksna – iki šiol. Žygis už Tėvynę, manau, nesibaigė ir nesibaigs nei su Sauliaus, mano ir kito eilinio išėjimu Anapilin…

Rūta Oginskaitė („Lietuvos rytas“) Lietuva švedo akimis: „Atgajos“ žygiai ir jos vado tragedija.

{jcomments off}