Žarnyno virusai siunčia vaikus į ligoninę

zarnyno virusas copySausį pas šeimos gydytojus plūstelėjo žarnynų sutrikimų varginami šilutiškiai. Infekcijos pirmiausia užpuolė vaikus, tačiau netrūksta ir negaluojančių suaugusiųjų.

Visuomenės sveikatos specialistai ramina, jog sergančiųjų skaičius tikrai neartėja prie pavojingos ribos. Tačiau ragina pasisaugoti, nes žiema – virusinių infekcijų plitimo metas.

Sirgo darželinukai

„Prieš savaitę buvo sunegalavę daug vaikų, tačiau dabar grupė jau pilna, todėl, manau, kad ligas įveikėme”, – sakė vieno miesto lopšelio – darželio direktorė.

Virusą pasigavusios darželinukės mama pasakojo, kad savaitgalį dukrytė ėmė nesustodama vemti, viduriavo, bet temperatūros neturėjo. Vėmimas po dienos baigėsi, viduriavimas tęsėsi ilgiau – kone savaitę.

Mama dukrai girdė daug skysčių, gerųjų žarnyno bakterijų, virškinimo fermentų ir davė vaistukų, stabdančių viduriavimą. To užteko, po savaitės ligos simptomų nebeliko.

Bet po kelių dienų sunegalavo ir vyresnioji, po poros dienų ją medikai rekomendavo guldyti į ligoninę. Medikų priežiūroje mergaitė buvo dvi paras, vėliau gydymą tęsė namuose.

Virusų yra įvairių

„Šiemet, galima sakyti, virusiniai žarnyno susirgimai mūsų nevargina, ta prasme sunkesni buvo praėjusieji metai. Sergančiųjų virusinėmis žarnyno infekcijomis turėjome ir rudenį, ir vasarą, ir pavasarį. Šie susirgimai pavojingi tuo, kad sukelia karščiavimą, gausų viduriavimą ir vėmimą, todėl žmogus netenka daug skysčių”, – sakė Šilutės ligoninės Pediatrijos skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė.

Dažniausiai vaikai užsikrečia rota arba noro virusais. Dabar sergančių rota virusu Pediatrijos skyriuje nėra nė vieno, vyrauja kiti virusai – noro arba entero. Ligoniams taikomas įprastas gydymo būdas – lašinami skysčiai, stabilizuojama žarnyno veikla.

Nustatyti tikslų viruso tipą Šilutės ligoninės medikai neturi galimybės: tyrimai brangūs, Ligonių kasos už juos nemoka, o tėvai irgi nenori mokėti.

Rota ir nora virusų infekcijos panašios, tačiau pastaroji labiau sukelia vėmimą ir viduriavimą, o karščiuojama ne taip intensyviai kaip rota infekcijos metu.

Nora infekcija daugeliui trunka trumpiau nei rota virusas, tačiau vaikams dehidratacija išsivysto gana greitai, tad gydymas tas pats, kaip ir rota viruso.

Abu virusai plinta iš žmogaus žmogui, pirmieji ūmaus gastroenterito, t.y. vėmimo ir viduriavimo požymiai, atsiranda per 2 paras nuo kontakto su užsikrėtusiuoju.

Dažniausiai rota viruso infekcija serga vaikai nuo 3 iki 24 mėnesių amžiaus, o neskiepyti penkiamečiai beveik visi būna persirgę šia infekcija. Noro virusinės infekcijos epidemiologinių duomenų nėra daug, bet apie 11-15 proc. jaunesnio amžiaus vaikų viduriavimų sukelia būtent šis virusas.

Pasak specialistų, tiek vienu, tiek kitu virusu užsikrečiama per burną. Virusai į aplinką išsiskiria su išmatomis, o į žmogaus organizmą patenka per apkrėstą maistą, vandenį, buities apyvokos daiktus, žaislus. Todėl labai dažnai virusine žarnyno infekcija pirmiausia užsikrečia vaikai, kurie linkę viską dėti į burną ar bent palaižyti.

Sergant labai svarbu gerti kuo daugiau skysčių.