Želmenys nuo Velykų stalo padės stiprinti sveikatą

zelmenys 2Velykų stalas neįsivaizduojamas be margučių, žalumynų.

Etnologai sako, kad viskas, kas dar žaliuoja, kas iškentėjo sunkią žiemą ir pranašauja, kad toliau bus daug žalumos, atsiduria ant Velykų stalo. Ypač žemaičiai, Mažoji Lietuva mėgo viską išpuošti žalumynais – ir kumpį, ir sūrį, ir sviestą.

Nusprendę velykoms susidaiginti kviečių ar avižų, jų želmenimis galėsite ne tik pavasariškai papuošti aplinką, bet ir pastiprinti sveikatą.

Kviečių želmenų jėga

Augalų želmenys yra natūralių vitaminų šaltinis. Tai lengvas ir švarus maistas, padedantis sureguliuoti įvairius sveikatos sutrikimus. Šiuo metu Lietuvoje itin populiarūs daiginti kviečiai, kurių galima nusipirkti sveiko maisto parduotuvėse arba sėklų susidaiginti namuose.    Gyvybę bei energiją savyje sukaupę kviečių želmenys, riešutai, sėklos sugeba sugrąžinti sunegalavusio ar pavargusio kūno galias.

Kviečių želmenyse ir šviežiose želmenų sultyse gausu chlorofilo, enzimų, vitaminų A, B, B12, C, E, K, amino rūgščių, mineralų ir daugiau nei 90 žmogui reikalingų mikroelementų.

Taip pat šiose sultyse gausu folinės rūgšties, kalcio, kalio, geležies, magnio, fosforo, natrio, cinko. 50 ml želmenų sulčių prilygsta 890 g įvairių daržovių.

Mokslininkai nustatė, jog geriant kviečių želmenų sultis, kraujas apsivalo nuo teršalų, sustiprėja žmogaus imuninė sistema. Be to, kviečių želmenys padeda išsivaduoti nuo riebalų pertekliaus. Skystas deguonis, esantis kviečių želmenų sultyse, stimuliuoja virškinimą, skatina mąstymą, apsaugo kraują nuo oksidacijos.

Kaip užsiauginti ir vartoti?

Nusipirkite švarių, geriausiai ekologiškai užaugintų kviečių sėklų. Nuplaukite jas ir pamerkite į vandenį.

Po 12 valandų vandenį nupilkite, o grūdus padaiginkite pakreipę stiklainį 45 laipsnių kampu dar 12 valandų.

Išberkite grūdus į padėklą ant plono sluoksnio žemės, sudrėkinkite, uždenkite kitu padėklu ir palikite 2-3 dienoms (kai kurie augintojai tikina, kad, norint užauginti išties kokybiškų želmenų, žemės sluoksnis turi būti ne plonesnis kaip 5 cm, tačiau dauguma apsiriboja 2 cm).

Ketvirtąją dieną atidenkite padėklą, pastatykite netiesioginėje saulės šviesoje ir kasdien po truputį drėkinkite.
Po 6-12 dienų, galite nuimti derlių: pjaukite želmenis kaip galima arčiau šaknų ir iš karto spauskite sultis.

Iš 100 g kviečių želmenų galima išspausti 60-70 g sulčių.

Rekomenduojama paros dozė – 30-40 g. Suvartokite iškart – ką tik išspaustos sultys dėl greitai žūstančių enzimų vertingos tik apie valandą.

Dozę didinkite palaipsniui, pradėkite nuo 10 g per dieną – kitaip dėl aktyvaus organizmo valymosi galite pasijusti tarsi apsinuodiję.kvieciu-zelmenys

Kviečių želmenų sultis galima maišyti su morkų, burokėlių, arbūzų, ananasų ar obuolių sultimis.

Gerosios želmenų sulčių savybės

Atgaivina enzimus. Žmogaus organizmas – lyg didelė biologiškai aktyvi chemijos gamykla. Po mūsų oda visą laiką vyksta tūkstančiai cheminių reakcijų. Daugelio jų variklis – enzimai. Enzimai yra gyvybės energija: ar mes gydome žaizdas, ar sumanome lieknėti, – visur pagrindinį darbą atlieka enzimai.

Kiekvienas mūsų veiksmas – nuo galvojimo iki virškinimo ar judėjimo – yra susijęs su tūkstančių enzimų veikla. Enzimai yra ypač svarbūs kraujo valymo procesuose, neutralizuojant nuodų poveikį organizme.

Nors jie pakankamai galingi „valytojai“, tačiau ilgainiui jų galia susilpnėja. O atgaivinti mes juos galime gerdami ką tik išspaustas kviečių želmenų sultis.

Kaupia energiją. Kviečių želmenų sultyse esantis chlorofilas yra viena svarbiausių medžiagų ir turi begales privalumų. Jei jis nebūtų toks gležnas, gal taptų vienu geriausiu medicinos ginklu. Chlorofilas yra gyva saulės baterija, kaupianti energiją, tokią reikalingą gyvybei palaikyti.

Chlorofilas ypač veiksmingas gydant anemiją, kadangi didina raudonųjų kraujo kūnelių skaičių, padeda atsinaujinti pagrindiniam organizmo apsivalymo organui – kepenims, palengvina lėtinius vidurių užkietėjimus, mažina dujų kiekį organizme, neutralizuoja blogus kūno kvapus.

Įveikia ligas. Šviežios kviečių želmenų sultys yra ne tik gaivus gėrimas, bet ir idealus maistas kiekvienam, norinčiam išvengti ligų ir pataisyti sveikatą. Kviečių želmenis jūs galite naudoti organizmui valyti, dietai ir išvaizdai pagerinti, organizmo imuninei sistemai atnaujinti – užkirsti kelią ligoms.

Želmenų sultys taip pat tinka:

* Sumušimams, nudegimams, vabzdžių įkandimams, skaudančiai gerklei, opoms ir žaizdoms gydyti – jos pasižymi antiseptiniu poveikiu ir sparčiai tirpdo kraujosruvas.

* Veido kaukėms – želmenų sultys jaunina, standina ir valo odą.

* Vonioms – vos pusė stiklinės sulčių, įpiltų į vonią, gerina savijautą, suteikia energijos.

* Kojų vonelėms – išspaudas užpilkite šiltu vandeniu ir įmerkite pėdas, tai puikiai tonizuoja.

* Plaukų kaukėms – tepkite plaukų šaknis bent porą valandų prieš plovimą; tai stiprina plaukus, suteikia jiems žvilgesio, gydo pleiskanas.

* Sukramtyti kviečių želmenys puikiai malšina dantų bei dantenų skausmą ir tinimą, stabdo dantenų kraujavimą, malšina parodontozę.