Žemaičių Naumiesčio muziejaus ekspozicijos laukia lankytojų

muziejininke naumiestyje valentina pielikieneŽemaičių Naumiestyje esančiame muziejaus pastate, įsikūrusiame Pergalės a. 17, net penkerius metus nebuvo vykdyta veikla. Vis dėlto sąstingis nutrauktas – Šilutės Hugo Šojaus muziejaus Žemaičių Naumiesčio filiale ekspozicija paruošta, o nuo liepos mėnesio čia laukiami ir lankytojai.

Ši žinia nudžiugino net tik įstaigos darbuotojus, bet ir visus naumiestiškius bei miestelio svečius.

Aprodyti antrame pastato aukšte įkurtą ekspoziciją ir papasakoti muziejaus šių dienų aktualijas maloniai sutiko muziejininkė Valentina Pielikienė.

Įvairūs ekspozicijų kampeliai

Erdvioje salėje įkurti net keli skirtingų ekspozicijų kampeliai. Etnografiniame kampelyje galima išvysti senove alsuojantį miegamojo kambarį, taip pat eksponuojami ir buities įrankiai bei indai.

Priešais – šventųjų skulptūrėlių ekspozicija, žydų, katalikų bei evangelikų šventieji raštai. „Turime žydų Šventąjį raštą, taip pat išlikusią paskutinio Žemaičių Naumiesčio rabino Jokūbo Lesino šeimos nuotrauką. Džiaugiamės, kad galime eksponuoti 1920 metais išleistų įvairių giesmynų bei maldaknygių“, – pasakojo V.Pielikienė.

Įkurta čia ir vietos meistro Dovo Srūgio pagamintų baldų ekspozicija. „Jis kadaise sukonstravo vargonus mūsų bažnyčiai, garo mašiną, taip pat gamindavo baldus. Tai buvo išties gabus meistras“, – kalbėjo muziejininkė.

Žemaičių Naumiesčio muziejuje taip pat galima išvysti unikalių porcelianinių indų su Šilutės ar kitų vietovių atvaizdais.
Vienas seniausių eksponatų Žemaičių Naumiesčio muziejuje – linų mintuvas. „Net iš Vilniaus atvykę muziejininkai sakė, kad tokio eksponato jie neturi“, – teigė V.Pielikienė.

Taip pat čia galima išvysti druskos smulkinimo aparatą, sviesto formeles su įvairiais ornamentais, sviestamušes. Miegamojo kambario ekspozicijoje yra ir du žaisliniai vaikiški vežimaičiai.

Anot V.Pielikienės, mažesnėje salėje planuojama rengti kilnojamųjų parodų pristatymus, mat muziejaus fonduose yra daugybė vertingų eksponatų. Taip pat bus skirtas ir kampelis Žemaičių Naumiesčio muziejaus įkūrėjui Benediktui Orentui.

Muziejaus istorijos takais

1952 metais tuometėje Žemaičių Naumiesčio vidurinėje mokykloje mokytojas B.Orentas įkūrė Kraštotyros muziejų. Nuo tada muziejus naumiestyje sventukaiprasidėjo didžiulę išliekamąją vertę turintis darbas, kuris džiugins dar daug ateities kartų. Mokytojas kartu su mokiniais rinko eksponatus iš vietos gyventojų. Vėliau jis pradėjo susirašinėti su žymių naumiestiškių giminėmis, gyvenančiomis svečiose šalyse. Rasti laiškai, atkeliavę ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Rusijos, taip pat Jungtinių Amerikos Valstijų. „Šis žmogus dirbo iš idėjos ir dėl to, kad mūsų praeitis būtų išsaugota, matoma visiems“, – gražių žodžių negailėjo V.Pielikienė.

1962-aisiais muziejui suteiktas Visuomeninio muziejaus statusas, o 1970 metais jis perkeltas į pastatą, kuriame muziejus veikia ir dabar. Po dešimtmečio jam suteiktas Liaudies muziejaus vardas, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1992-aisiais jis tapo Šilutės muziejaus filialu. Dar po dešimties metų šis kultūrinis židinys pervadintas Žemaičių krašto etnokultūros centro padaliniu, o nuo šių metų gegužės grąžintas Šilutės muziejaus pavaldumui.

2010 metais ryžtasi pastato renovacijai, todėl muziejus laikinai uždarytas. Tuokart manyta, kad neilgam. Deja, suklysta. 2013-aisiais baigus renovacijos darbus muziejus negalėjo pradėti vykdyti savo veiklos… Praėjo dar dveji metai ir galiausiai išaušo ilgai laukta diena, kuomet muziejus atvėrė savo duris lankytojams. Tai galima pavadinti istoriniu įvykiu.

Moderniai įrangai pirkti pinigų negavo

Anot muziejininkės V.Pielikienės, prieš tai čia dirbusi Nijolė Stanelienė sukūrė labai gražią viziją, kokios ekspozicijos, kokie stendai turėtų būti įkurti muziejuje. Deja, planams įgyvendinti negautas finansavimas. „Vos pradėjusi čia dirbti taip pat rašiau projektą, kad gautume finansavimą ekspozicijos įrengimui. Deja, pinigėlių negavome. Vėliau pažiūrėjome, kam skirtas finansavimas. Labai gaila, kad remiami didmiesčių muziejai, galerijos, o maži miesteliai užmirštami, tarsi čia niekam nieko nereikėtų. Tad versimės su tuo, ką turime“, – atviravo V.Pielikienė.

Nors prieš renovaciją žinota, kad antrajame aukšte bus įkurtas muziejus, bet neatsižvelgta, jog muziejaus erdvėje turi būti kuo mažiau langų. „Dabar turime edves tamsinti, o užuolaidoms ar žaliuzėms taip pat nėra pinigėlių. Tačiau Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotoja mums padovanojo etnografiniais motyvais papuoštas popierines karpytas užuolaidėles“, – sakė muziejininkė.

Po penkerių metų pertraukos Žemaičių Naumiesčio muziejus jau žengė pirmuosius žingsnius pristatydamas muziejines vertybes, kurių dauguma reprezentuoja liaudies meno grožį. „Už didžiulę pagalbą rengiant ekspoziciją esu dėkinga Šilutės muziejaus darbuotojoms Ingai ir Natalijai, kurios čia atliko milžinišką darbą“, – sakė V.Pielikienė.

Muziejaus darbo laikas

Pirmadieniais – penktadieniais 9.30-18.00 val.
Ekspozicijos lankymas 11.00-18.00 val.