Žemaičių Naumiestyje – senių besmegenių desantas

zemaiciu naumiescio_besmegeniai_DSCN9947Kai daugiau nei prieš savaitę spalvotų lempučių auroje suspindo gražioji žaliaskarė Šilutėje, prieššventinio pasiruošimo ir laukimo banga kaip virusas nusirito per seniūnijas. Jų centruose, pagrindinėse aikštėse, viena po kitos nušvito įžiebtos Kalėdų eglės.

Penktadienį Kalėdų dvasia apgaubė Žemaičių Naumiesčio gyventojus, švėkšniškius ir juknaitiškius.

Pastarieji būrėsi ne tik įžiebti eglutę, bet ir kvietė į uždarymo renginį, kuriame atsisveikino su visus metus garbingai neštu „Mažosios Lietuvos kultūros sostinė 2016“ titulu.

Šeštadienį Kalėdų senelis aplankė ir traksėdiškius bei kartu su jais įžiebė žaliaskarę.

Šventė su seniais besmegeniais

Prieššventiniu unikalumu šiemet išsiskyrė Žemaičių Naumiesčio gyventojai, kurie, likus savaitei iki Kūčių, savo miestelio pagrindinėje aikštėje „apgyvendino“ net 11 stilizuotų senių besmegenių.

Idėja papuošti miestelį besmegeniais ir suburti kuo daugiau bendruomenių ir šeimų šiemet kilo Žemaičių krašto etnokultūros centro kolektyvui. Pastarojo darbuotojai su seniūnu Virginijumi Stasiuliu pakvietė ūkininkus prisidėti prie šventinės nuotaikos sukūrimo. Ūkininkai Mantas Stasiulis, Kęstas Žvirblis ir Petras Stasytis į miestelį atvežė balta plėvele apsuktus 22 šieno rulonus.zemaiciu naumiescio_besmegeniai_DSCN9958

Sudėjus du rulonus vieną ant kito, Žemaičių Naumiesčio Pergalės aikštėje sustojo 11 baltų milžinų. Penktadienį nuo ankstaus ryto turgaus aikštėje jie džiugino visus atvykusiuosius į kalėdinę mugę.

Žemaičių krašto etnokultūros centro direktorius Valerijonas Krutikovas pasidžiaugė, kad šiemet, kai pirmą kartą buvo paviešintas kvietimas registruotis ir puošti savo besmegenius, atsirado net 11 dalyvių. Tai UAB „Pas Virgą“ kolektyvas, Žemaičių Naumiesčio mokyklos – darželio bendruomenė, „Gerumo namų“, miestelio bibliotekos, gimnazijos ir muziejaus darbuotojai, menininko Eugenijaus Šuldiakovo dailės grupė, Ritos ir Artūro Barakauskų šeima, Virginijos ir Rimvydo Bartulių šeima, Žemaičių Naumiesčio bendruomenė, užeigos „Skambalinė“ kolektyvas ir, žinoma, patys idėjos autoriai – Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotojai.

„Norėtume, kad kitais metais atsirastų dar daugiau senių besmegenių kūrėjų, kurie galėtų prieš šv. Kalėdas papuošti savo besmegenius“, – sakė V.Krutikovas. Anot jo, šių metų rezultatas džiugina, bet nesinori užmigti ant laurų – užmojai vis auga. Tikimasi, kad besmegenių kūrimui kitąmet pavyks suburti ne tik vietos gyventojus, bet ir aplinkinių seniūnijų žmones, organizacijas, o skaičius išaugs keliskart.

Kvietė į kalėdinę mugę

„Šis rytas visai kitoks nei įprasta“, – penktadienį prisipažino Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė – vadybininkė Adma Baltutienė, sutikta turgaus aikštėje, tarp prekeivių ir pirkėjų. Anot jos, šventinę nuotaiką artėjant eglutės įžiebimo valandai padėjo sukurti ne tik gražūs besmegeniai, kurie savo kitoniškumu papuošė aplinką, ją pagyvino, bet ir kalėdinė mugė. Joje savo rankdarbiais, namie keptais skanėstais prekiavo nemažai vietos ir aplinkinių vietovių gyventojų.

Štai siuviniais, nėriniais ir namie užaugintų žąsų skerdiena prekiavo naumiestiškė Loreta Eriksonienė, gražiai dekoruotais saldumynais praeivius viliojo ir ką nors įsigyti kvietė Nijolė Mauricienė.

Nuostabiais kalėdiniais vainikais pirkėjus žavėjo Laima Girulienė ir Vitalija Dulkienė, autentiškus karpinius ir autorines knygeles pardavinėjo laučiškė tautodailininkė Teresė Lorančienė, savo keptais „grybukais“ prekiavo pagryniškė Dalia Sauspreškienė, vaistažolėmis – rusniškė Valentina Baužienė, žuvimi iš Ventės viliojo Daiva Kuršaitienė, kruopščiai numegztų ir karoliukais dekoruotų pirštinių įsigyti kvietė naumiestiškė Danutė Bielskienė, pačios megztomis kojinėmis ir šlepetėmis prekiavo Birutė Macnorienė, naminio obuolių sūrio įsigyti kvietė Zina Micevičienė. Smagiai prie kalėdinės naumiestiškių mugės šiemet prisijungė ir Laučių kaimo bendruomenės narės Danutė ir Gintarė, atvežusios įvairių skanėstų ir saldumynų. Taip pat malonių kalėdinių dovanėlių įsigyti kvietė „Gerumo namų“ darbuotojos, surengusios ir 1 euro linksmąją loteriją.

Tai – tik dalis visų prekeivių, kurie Žemaičių Naumiesčio aikštėje mugės pirkėjus viliojo kvapais ar suko galvas jiems kitomis autentiškomis grožybėmis. Jei dar iki to ryto kas nors ir nebuvo apsisprendęs, ką šiemet šv. Kalėdų proga dovanos savo artimam žmogui, iš kalėdinės mugės jis neišėjo tuščiomis ir taip vieno rūpesčio išsprendimu pasilengvino savo prieššventinio laukimo naštą.

Vakaras – su ratuotu Kalėdų Seneliu  

Smagiausia ir labiausiai vaikų laukta programa visus subūrė aikštėje, kai miestelį apgaubė vakaro tamsa. Čia atvykusieji galėjo pasidžiaugti ne tik didingai pūpsančiais seniais besmegeniais ir gražia eglute – kalėdinę nuotaiką padėjo sukurti ant didelio ekrano rodomas animacinis filmas. Vėliau šurmulyje pasirodė ir vieni svarbiausių vakaro svečių – išpuoštu triračiu atmynęs Kalėdų senelis, jį lydintys Tigriukai, linksmuolių Nykštukų šeimyna.

Naumiestiškių kalėdinės eglės įžiebimo šventėje nebuvo užmiršti ir svarbiausi kalėdinės nuotaikos kūrėjai – senių besmegenių gamintojams, šieno rulonus atvežusiems ūkininkams, seniūnijos darbuotojams buvo įteiktos simbolinės dovanėlės. Paskui, kai vakaro šventė tęsėsi su gimnazijos ir mokyklos – darželio vaikų parengta koncertine programa, Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotojai kvietė sušilti prie arbatos puodelio bei pasivaišinti vafliais.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.