Žemaitkiemiškius papiktino ne bomba, o išminuotojų pasivažinėjimai

bomba 83Antradienį 16 val. Saugų seniūnijos Žemaitkiemio kaime geležinkelį remontavę darbininkai aptiko nuo karo likusius sprogmenis – du 88 mm minosvaidžio sviediniai vienas nuo kito gulėjo 5 metrų atstumu. Iki artimiausios sodybos buvo apie 30 metrų.

Dar vienas panašus pavojingas radinys toje pačioje apylinkėje, tik kiek tolėliau pievose, rastas trečiadienio pavakarę.

Išminuotojai iš Tauragės į Žemaitkiemį važiavo abi dienas iš eilės, o aplinkiniai gyventojai neslepia nustebimo dėl tokio specialiųjų tarnybų darbo: „Šilutės naujienoms“ jie sakė, jog tai toli gražu ne vieninteliai kartai, kai į Žemaitkiemį skuba išminuotojai. Čia jie sprogmenį nukenksmino ir prieš mėnesį. Nereikia būti matematiku, kad sugebėtum suskaičiuoti, jog žymiai naudingiau būtų iš karto metalo detektoriais ar kitokia įranga patikrinti platesnį plotą, nei kaskart važinėti po porą šimtų kilometrų ten ir atgal…

„Gal išminuotojų vadai taip nurašo kurą savo naudai?..“ – tarpusavyje svarstė žemaitkiemiškiai.

Išminuotojai važinėjo pirmyn – atgal

Pirmuosius 2 sviedinius antradienį Žemaitkiemyje aptiko geležinkeliečiai ir tuoj apie tai pranešė Bendrajam pagalbos centrui. Į Žemaitkiemį išskubėjo civilinės saugos specialistai, policijos pareigūnai. Pastarųjų atvyko net 5. Jie sustabdė eismą ir geležinkeliu į Klaipėdą, ir kelyje Šilutė – Kintai, mat sprogmenys gulėjo visai šalia šiame kelyje esančios pervažos.

Savivaldybės Civilinės, priešgaisrinės ir gyventojų saugos skyriaus vedėjas Romualdas Renčeliauskas apėjo arčiausiai esančias 4 sodybas ir įspėjo jų gyventojus, kad, kol atvyks išminuotojai, šie nevaikščiotų kiemuose, nestovėtų ir prie langų. Mat sprogimo bangos nusviestos skeveldros gali skristi apie 100 metrų, o artimiausios sodybos stovi keliasdešimties metrų atstumu nuo radimvietės.

Iš Tauragės buvo iškviesti ir Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminavimo tarnybos specialistai. Pastarųjų atvyko trys, atsigabeno reikalingą techniką. Išsivežė sviedinius ir sprogdino Juknaičių karjere.

Eismas keliu ir geležinkeliu buvo atnaujintas tik apie 18.30 val.

Jau kitą dieną, apie 17 val., į tą pačią apylinkę vėl skubėjo policija, civilinės saugos specialistai ir išminuotojai nukenksminti tolėliau pievose rasto sprogmens. Čia žemė iškėlė II pasaulinio karo laikų 105 mm artilerijos sviedinį.

„Šį kartą ypatingų saugumo priemonių imtis nereikėjo, nes radinys gulėjo atokiau nuo gyvenamųjų sodybų, tad pavojaus gyventojams nekilo“, – sakė R.Renčeliauskas.

Išminuotojai ir šį kartą radinį išsivežė.

Ar išminuotojai nemoka skaičiuoti?

Tą patį trečiadienio vakarą „Šilutės naujienoms“ paskambinęs Žemaitkiemio gyventojas stebėjosi, kad specialiosios tarnybos turi laiko ir lėšų pasivažinėjimams. Anot jo, daugiau apie panašius radinius jis iš viso niekam nepranešiąs, nes išminuotojų darbas tik piktina.

„Važiuoja tokius kelius dėl kiekvienos bombytės, kurią kažkas pamatė. Atvažiavę aptveria teritorijas, uždaro kelius kelioms valandoms. Negi šiuolaikišką techniką turinčios tarnybos specialistai negalėtų tuo pačiu bent 50-ies metrų spinduliu aplinkui plačiau patikrinti? Gal iš karto daugiau tų bombyčių susirinktų?“ – svarstė žemaitkiemiškis.

Jis siūlė suskaičiuoti, kiek degalų išdegina iš Tauragės pirmyn ir atgal važinėjantys išminuotojai, kiek darbo valandų sugaišta nuo darbo atitraukti geležinkeliečiai, policijos pareigūnai, ir priminė, kad visa tai iš bendros mūsų visų – mokesčių mokėtojų sąskaitos.
O kur dar vietinių ūkininkų pasipiktinimas dėl to, kad šie negalėjo laiku į savo pievas pas gyvulius patekti, lankstus daryti priverstų namo važiuojančių kintiškių nuostoliai?

Žmogus sakė padaręs išvadą, jog tik dėl materialinės naudos – galimybės nurašyti kurą – galima taip važinėti po porą šimtų kilometrų kasdien, pasiimti vieną „bombytę“.

Žvalgybai reikia pasiruošti

J.Vitkaus inžinerinio bataliono vyriausiasis išminuotojas Raimondas Ališauskas, pats buvęs Žemaitkiemyje, tokias prielaidas neigia.

Anot R.Ališausko, platesnės vietovės valymas atliekamas visada, kai toje apylinkėje randama daugiau nei 1 sprogmuo. Būtų atliktas ir šįkart, bet antrąją dieną sprogmenį aptikę žmonės apie tai išminuotojams pranešė tik vakarop (šioje vietoje priminsime, kad jie jau žada ir visai nebepranešti).

Norint pasirengti apylinkės valymo operacijai, išminuotojams reikia nusivežti daugiau žmonių, reikia ir laiko, nes būtina aptverti vietovę, atlikti kitus paruošiamuosius darbus. Pasak R.Ališausko, pasirengimui reikia maždaug pusdienio.

Bet vyr. išminuotojas patikino, kad jis jau informavo bataliono vadovus apie situaciją Žemaitkiemyje ir kitą savaitę toks platesnės vietovės valymas bus atliktas ir šiame kaime. Šiuo metu vyksta darbų derinimas su kelininkais, geležinkelininkais ir kitomis tarnybomis. Nuodugniai bus patikrintas maždaug 20-30 arų plotas.

R.Renčeliauskas informavo, kad ir Savivaldybė kreipsis į kariškius dėl vietovės išžvalgymo. O gyventojus jis dar kartą įspėja, kad žemėje aptikus įtartinų radinių, jų negalima liesti. Reikia kaip nors pažymėti tą vietą, nieko prie jos neprileisti, kol atvyks pareigūnai, ir skubiai skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112.