Žemaitukai nurisnojo per Šilutę

zemaitukai   1pAplink Lietuvą apsukę apie 1500 kilometrų, Šilutę pasiekė unikalaus žygio dalyviai – 12 žemaitukų veislės žirgų, 10 raitelių, vežimas su žygeivių manta ir skalikė Alka beveik mėnesį keliauja palei Lietuvos valstybinę sieną ir savo žygį skiria Lietuvai garsinti.

Žygio dalyviai antradienį apie 16 val. kirto Pagėgių ir Šilutės savivaldybių ribą ties Usėnų seniūnija ir nesustodami apie 17.30 val. pasiekė Šilutę. Iki žygio finišo jiems dar buvo likę joti apie 200 kilometrų.

Stabtelėję Lietuvininkų gatvėje, ties „Deims“ viešbučiu, ir senojo Turgaus aikštėje, žygio „Žemė – žmogus – žirgas“ komanda sulaukė didelio šilutiškių susidomėjimo.

Žemaitukais aplink LietuvąZEMAITUKAI VADAS

Žemaitukais aplink Lietuvą – per 1700 kilometrų per penkias savaites – tokį žygį surengė Žemaitukų arklių augintojų asociacijos nariai. Rytoj, spalio 10 dieną, raiteliai finišuos ten, kur pradėjo žygį – Šventojoje.

Pagrindinis žygio rengėjas ir sumanytojas, kelių tarptautinių žygių žemaitukais dalyvis Vaidotas Digaitis sako, kad žygis skiriamas Etnografinių regionų metams, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui, kompozitoriaus, visuomenės veikėjo, kunigaikščio Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms metinėms paminėti, taip pat 1935 metais ir 1975 metais buvusiems žygiams žirgais atminti. Aplankyti visi Lietuvos etnografiniai regionai.

Žygio dalyviai jojo palei valstybinę sieną arčiausiai esančiais keliukais. Kėlėsi per Ventos upę, kurią perbrido ne tik žirgai, bet ir pertempta karieta. Keliautojai aplankė Žagarę, Didžiasalį, Medininkus, Eišiškes, ties Druskininkais ir Jurbarku kirto Nemuną, aplankė Ožkinių kaimą šalia Punsko, Rambyno kalną.

Iš Kintų kelsis į Nidą 

zemaitukai 1vaziuojaIš Šilutės raiteliai patraukė į šilutiškio verslininko Rimgaudo Višinsko įmonėje „Kintai“ esantį viešbutį, o pernakvoję išplaukė laivu į Nidą. Pasiekę Klaipėdą iki Šventosios jos pajūriu.

Pasak V.Digaičio, šiuo žygiu nešama žinia, kad žemaitukų veislė – viena seniausių, turinti unikalią genetinę struktūrą ir istoriją. Seniausias lietuviškas arklio pavadinimas yra ašvienis. Žmogus ir žirgas žemaitukas visada buvo ir yra vienybėje – „vienis“. „Žemė – žmogus – žirgas“ – tai mūsų šaknys, – yra įsitikinęs V.Digaitis ir jo bičiuliai.

„Visur esame labai mielai priimami. Kiekvienoje gyvenvietėje, kur tik sustojome poilsiui ar nakčiai, žmonės mus vaišina savo gėrybėmis, tuo ką sugeba geriausiai užauginti ar pagaminti“, – kraštiečių vaišingumą gyrė žygeiviai.

Tik vieno visuomet jie pagarbiai atsisako – alkoholinių gėrimų, net ir lengviausio sidro. Per visą kelionę visi žygio dalyviai nevartoja jokio alkoholio. Kaip teigia pats V.Digaitis, tai nėra jokia auka, anot jo, – „juk žmogus be alkoholio gali apsieiti lygiai tai pat, kaip ir be žiurknuodžių“.