Žemdirbių akcijoje Briuselyje Lietuvai atstovavo ir šilutiškis

zemdirbiai 5Keli šimtai Lietuvos, Latvijos, Estijos ūkininkų taikioje protesto akcijoje prie Europos Parlamento ketvirtadienį dar kartą reikalavo suvienodinti tiesiogines išmokas. Protestuoti į Briuselį buvo išskridę apie 170 žemdirbių organizacijų atstovų – visų Baltijos šalių ūkininkų. Jų gretose buvo ir mūsų krašto atstovas, ūkininkas iš Laučių Tomas Kazlauskas.

Paraginti Europą būti vienodai teisingą visoms savo šalims narėms prieš neeilinį Europos valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimą, kuriame buvo tariamasi dėl ES 2021 – 2027 m. daugiametės finansinės programos (DFP), – toks buvo taikios akcijos dalyvių tikslas.

Lietuviai – „uodegoje“

Lietuvos žemdirbių akcijos jau tampa gana dažnos ne tik savame krašte, bet ir Briuselyje, Šumano aikštėje. Žemdirbiai piketuoja taikiai, nekeldami problemų nei savo krašto, nei tenykštei vietinei policijai. Bet jie nuolat primena ES vadovams, kad šie nevykdo stojimo į ES sutarties reikalavimų ir įsipareigojimų naujosioms šalims.

Tiesa, 2013 m. vasarį Europos Vadovų Taryba sutarė, kad vėliausiai iki 2020-ųjų visų valstybių naujų narių žemdirbiai gaus 196 Eur/ha tiesioginių išmokų. Bet pasak žemdirbių, pažadai ir liko pažadais, jie ir dabar gauna tik 75 proc. pažadėtosios sumos.

Šiuo metu Lietuvos ūkininkai už vieną hektarą dirbamos žemės gauna 181 euro išmoką, ES vidurkis siekia 266 eurus. Pagal Europos Komisijos siūlymą, išmokos pirmaisiais metais netgi kristų, bet 2027 metų pabaigoje pakiltų iki 204 eurų.

„Šiandien esame visiškoje „uodegoje“, – sakė vienas paskutiniosios akcijos organizatorių, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas.

Laučiškis T. Kazlauskas sakė, kad ši akcija smarkiai suvienijo Lietuvos žemdirbius su kitų valstybių atstovais, jie pajuto, jog yra palaikomi ir didžiųjų ES narių.

Pranešama, kad šis protestas irgi buvo skirtas labiau ginti vidutinius ir smulkius ūkius.

Pasigirdo ir grasinimų teismu

Baltijos šalių žemdirbiai taip pat susirūpinę, kad augančios ES Žaliojo kurso ambicijos ir klimato kaitos klausimai nėra suderinti su tinkamu BŽŪP finansavimu, kad niekaip nesutramdomi sofos ūkininkai.

Kartu Briuselyje vykusi akcija buvo skirta ir išreikšti palaikymą Prezidentui Gitanui Nausėdai, kuris tądien mūsų šalies interesus gynė Europos Vadovų Taryboje. T. Kazlauskas taip pat dalyvavo susitikime su mūsų šalies vadovu. Pasak jo, susidarė įspūdis, kad Prezidentui nebus lengva vesti derybas. Bet, anot jo, akivaizdu, kad ir žemdirbių reikalavimų baigtis smarkiai priklausys nuo paties Prezidento pozicijos.

Akcijoje iš viso dalyvavo apie 300 ūkininkų: ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, po keletą vokiečių, prancūzų ir austrų. Akcijos dalyviai dėvėjo specialiai pagamintus marškinėlius, laikė plakatus.

„Iš Lietuvos skridome pilnas lėktuvas – visų žemdirbių asociacijų ir kitų organizacijų atstovų“, – sakė „Šilutės naujienoms“ T. Kazlauskas.

„Lietuva vykdo įsipareigojimus Europos Sąjungai, tad Europos Sąjunga pilnai turi įvykdyti savuosius“, – sakė prie protesto prisijungęs Europos Parlamento narys Bronis Ropė. Mokamos vienos žemiausių tiesioginių išmokų, anot jo, iškraipo konkurencines sąlygas ir neleidžia užtikrinti deramo pragyvenimo lygio Lietuvos žemės ūkio sektoriuje.

„Dabar yra pats trišalių derybų įkarštis, ateinančio finansinio laikotarpio ES biudžetas gali būti greit patvirtintas, reikia išnaudoti visas derybines galimybes, o jeigu nepavyks, ginčas gali persikelti į teismą“, – teigė proteste Briuselyje ūkininkus atstovaujantis Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

Tiesa, artimiausiu metu, pasak T. Kazlausko, naujų akcijų neplanuojama.