Žemės budintojas Joris – lietuvininkų kultūros puoselėtojos I.Skablauskaitės rankose

joris indre su vaida ir dudininku„Už tai, kad visiems būtų geriau“ – tokie padėkos ir pagarbos žodžiai ir tokia nominacija skirti šilutiškei etnografei Indrei Skablauskaitei, kurią visos Lietuvos žmonės išrinko Jorio apdovanojimo laureate.

Šilutės muziejaus muziejininkė – etnografė, kultūrinių ir edukacinių renginių vedėja, lietuvininkų tarmės puoselėtoja. Tiek darbų, pareigų ir pomėgių turi I.Skablauskaitė, tapusi įspūdingos Jorio įteikimo šventės, surengtos antradienį ant Rambyno kalno, pagrindine heroje.

Indrės Joris – pirmasis į Klaipėdos apskritį atkeliavęs toks apdovanojimas. Jorio apdovanojimus šiemet jau trečią kartą surengė LRT televizijos laida „Gimtoji žemė“.

„Gimtosios žemės“ Jorės šventės ant Rambyno kalno vaizdo įrašą LRT televizija rodė šeštadienį, balandžio 27 d., 8.30 val.
Laidos rengėjai, paskatinti nuo seno švenčiamos gyvulių globėjo Ganiklio ir žalumos dievo Jorio garbinimo šventės, vėliau tapusios Jurginėmis, prieš mėnesį pakvietė kraštiečius pasidairyti po Lietuvos kaimus, miestelius, seniūnijas ir atrasti žmones, kurių darbas, visuomeninė veikla, kūryba nusipelnė aplinkinių dėmesio, pagarbos ir dėkingumo.

joris savivaldybejeNominantus „Gimtosios žemės Jorio apdovanojimams“ siūlė žmonės iš visos Lietuvos. Vėliau renginio organizatoriai kvietė visos Lietuvos žmones balsuoti už atrinktus 13 kandidatų ir išrinkti tuos, kurie verčiausi pagarbos, padėkos ir visų dėmesio.
Šiemet konkurencija buvo ypač didelė, nes organizatoriai nusprendė skirti ne tris Jorio nominacijas, kaip buvo ankstesniais metais, o tik vieną vienintelę.

Intriga išliko iki pat Jorio statulėlės įteikimo momento. Pati I.Skablauskaitė vėliau sakė, kad išgirdusi savo pavardę neteko žado. „Tai buvo toks šokas, kokio anksčiau niekada nebuvau patyrusi“, – prisipažino jauna moteris, Lietuvos žmonių įvertinta už ypatingą veiklą – senosios lietuvininkų tarmės išsaugojimą, populiarinimą, sklaidą.

Šventės vedėja, garsi Lietuvos etnografė Gražina Kadžytė, sveikindama laureatę, sakė, kad šis Indrės apdovanojimas – garbė visiems šalies etnografams, jų darbo pripažinimas.

Rajono vadovai, negalėję dalyvauti Jorio įteikimo šventėje, trečiadienį I.Skablauskaitę pagerbė Savivaldybėje. Rajono merė Daiva Žebelienė, dėkodama už krašto garsinimą, sakė pritarianti Indrės dukrytės Kotrynos žodžiams, kad jos mama toje šventėje buvo kaip princesė. Savivaldybės vadovai dėkojo Indrei už unikalią šviečiamąją veiklą ir netgi žadėjo apsilankyti jos vedamose lietuvininkų tarmės mokyklėlės pamokose ir išmokti nors keletą frazių senąja mūsų krašto tarme.

Laikydama rankose Jorio – senovės ganiavos dievo, galvijų globėjo ir tuo pačiu pavasario budintojo statulėlę, I.Skablauskaitė sakė ją priimanti kaip didžiulę paskatą saugoti mūsų krašto kultūrinį palikimą, savitumą.