Žemės gelmes siūloma tirti ir išgauti paprasčiau, tačiau atsakingiau

 

0.488359001520427704Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos pateiktam naujam Žemės gelmių įstatymo redakcijos projektui. Pirmą kartą per 17 metų sistemiškai peržiūrėtame dokumente siekiama įtvirtinti aiškius žemės gelmių valdymo, naudojimo, priežiūros ir kontrolės organizavimo teisinius pagrindus, užtikrinti atitiktį ES teisės aktams.

„Šiuo metu galiojantis leidimų tirti žemės gelmes, naudoti žemės gelmių išteklius ir ertmes išdavimo, jų galiojimo sustabdymo ar panaikinimo reglamentavimas nėra pakankamas ir išsamus, – teigia aplinkos viceministras Dalius Krinickas. – Taip pat jis sukuria neproporcingą administracinę naštą ūkio subjektams bei valstybės institucijoms, kai asmenims, siekiantiems įgyti teisę tirti žemės gelmes, suteikiama teisė užsiimti žemės gelmių tyrimu ir atskirai išduodamas leidimas vykdyti tyrimą konkrečiame objekte.“

Žemės gelmių įstatymo projektu į nacionalinę teisę įtraukiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvų nuostatos, reglamentuojančios leidimų žvalgyti, tirti ir išgauti angliavandenilius išdavimą, naftos ir dujų operacijų jūroje saugą ir tam tikrų valstybės ir privačių projektų poveikio aplinkai vertinimą.

Įstatymo redakcijoje siūloma, kad leidimo požeminiam vandeniui būtų reikalaujama, jeigu vidutiniškai per parą iš vandenvietės išgaunama ar planuojama išgauti 10 m3 ir daugiau. Išimtis taikoma žemės ūkio veiklą vykdantiems asmenims (išskyrus žemės ūkio produktų perdirbimą ir iš jų pagamintų maisto ar ne maisto produktų realizavimą), kai iš vandenvietės per parą išgauna 100 m3 ir daugiau gėlo požeminio vandens.

Įstatymo projekte išlaikomas dualistinis modelis, kai leidimai naudoti plačiai paplitusius išteklius (tokius kaip smėlis, žvyras, požeminis vanduo) išduodami ne konkurso tvarka, o retus, ypač vertingus (pvz., kvarcinis smėlis, gintaras, angliavandeniliai) – konkurso tvarka. Tačiau keičiasi leidimų naudoti žemės gelmių išteklius, išduodamų ne konkurso tvarka, išdavimo procedūrų eiliškumas: teritorijų planavimo procedūros atliekamos prieš išduodant leidimą, o ne po to, kaip yra dabar.

Siekiant užtikrinti racionalų žemės gelmių ir jų išteklių naudojimą ir apsaugą, siūloma įtvirtinti, kad atviru kasybos būdu išgaunamų naudingųjų iškasenų telkiniuose draudžiama statyti statinius, įrengti įrenginius, tiesti inžinerinius tinklus, įveisti mišką ar sodą, įrengti dirbtinius vandens telkinius, keisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir žemės sklypo būdą. Naujojoje įstatymo redakcijoje taip pat atsisakoma mažųjų karjerų instituto, nustatoma teisė be leidimo naudoti geoterminę energiją.