Žemės ūkio ministerija paramos Šilutės ūkininkams neskirs

pienininkai mitinge 1Šilutės rajono savivaldybė gavo Žemės ūkio ministerijos atsakymą į prašymą kompensuoti dėl šiemetinių liūčių krašto žemdirbių patirtus nuostolius. Ministerija pranešė, kad paramos mūsų žemdirbiams nesuteiks.

Jau rašėme, kad rugsėjo pradžioje rajono savivaldybė kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją, prašydama skirti kompensacijas mūsų krašto ūkininkams, patyrusiems nuostolių dėl šiemetinių liūčių. Prie prašymo buvo pridėta ir Šilutės hidrometeorologijos centro pažyma apie liepos ir rugpjūčio mėnesiais iškritusių kritulių kiekius, kurie šiemet smarkiai viršijo įprastines daugiametes normas.

Prieš kelias dienas gautas ŽŪM atsakymas nepradžiugino nei Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus specialistų, nei rajono žemdirbių. Ministerija teigia, kad nėra galimybių kompensuoti žemdirbių nuostolius.

Atsakyme teigiama, jog „įvertinant tai, kad dėl nepalankių klimato reiškinių pastaruoju metu ūkininkai vis dažniau susiduria su padidėjusia ekonomine ir aplinkos rizika, ūkininkams, apdraudusiems pasėlius ir (arba) augalus nuo tokių stichinių reiškinių, kaip sausra, kruša, liūtis, audra, iššalimas, kompensuojama iš Lietuvos valstybės biudžeto lėšų iki 50 proc. draudimo įmokų. Lietuvos teisės aktai <…> sudaro sąlygas gauti draudimo įmokų kompensacijas pasėlius ir (arba) augalus apdraudus bet kurioje privačioje draudimo įmonėje”.

Ministerija ramina tik tuo, kad žada paankstinti ES tiesioginių išmokų mokėjimą.

ŽŪM informuoja, kad aptarti šiųmečio derliaus grūdų supirkimo aktualijas buvo pakviesti grūdų augintojų ir supirkėjų atstovai, kurių buvo prašoma „supratingai įvertinti žemdirbiams iškilusias problemas nuimant šiųmetį grūdų derlių ir nežlugdyti savo potencialių partnerių taikant sankcijas už neįvykdytas sutartis”.

ŽŪM taip pat kreipėsi į Lietuvos bankų asociaciją, prašydama tarpininkauti, kad komerciniai bankai ar kredito unijos sudarytų žemdirbiams galimybę derėtis su kreditavimo įmonėmis dėl paimtų paskolų grąžinimo terminų pratęsimo kuo palankesnėmis sąlygomis.

„Dėl javapjūtės metu vyravusių lietingų orų skelbti šalyje ekstremalios situacijos nenumatoma. Suteikti žemdirbiams finansinę paramą iš Žemės ūkio ministerijai skirtų 2016 m. biudžeto asignavimų neturime galimybės”, – rašoma ministerijos rašte.

Tad teisus buvo buvo Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis, kompensacijų galimybę pavadinęs „nuline”…