Žemės ūkio ministerija užtvindė visą Šilutės rajoną

STARKEVICIAUSŠilutės rajono ūkininkai susitikime su parlamentaru, Kaimo reikalų komiteto nariu Kazimieru Starkevičiumi, Andriaus Kubiliaus vadovaujamoje Vyriausybėje dirbusiu žemės ūkio ministru, guodėsi, kad šį pavasarį deklaruodami savo pasėlius sužinojo, jog pakeistas jų žemių statusas – jos tapo užliejamomis.

Pasak švėkšniškio ūkininko, mūsų kraštą turėtų ištikti tvanas, kad jo žemėse atsirastų Nemuno deltos upių vanduo. Bet šiemet Nacionalinės žemės tarnybos Šilutės žemėtvarkos skyriuje jis sužinojo, kad viso rajono žemės ūkio paskirties naudmenų statusas dabar yra vienodas – užliejamos teritorijos.

Iki šiol Šilutės rajono ūkininkų žemės buvo priskirtos prie nepalankių žemdirbystei, tad deklaruodami pievas ūkininkai už kiekvieną deklaruotą hektarą gaudavo 291 Eur Europos Sąjungos paramos išmokų ir dar 10 proc. priedą. Dabar, kai pakeistas žemės statusas, jiems liks tik 208 Eur/ha išmoka. Todėl rajono ūkininkai šiemet už pasėlius gaus keliais milijonais eurų mažiau, nei gaudavo lig šiol.

Žemės ūkio ministeriją „tvarko“ lobistai

Susirinkę ūkininkai Seimo nariui K.Starkevičiui sakė, kad norėtų sužinoti, kas konkrečiai atsakingas už tokias permainas ir kaip buvo įmanoma tą padaryti be jokių žemės tyrimų – vienu brūkštelėjimu pakeisti viso rajono žemių statusą, deklaracijų tvarkas ir t.t. Kaip jaustis ūkininkams, jeigu vos ne kasmet iš viršaus nukrenta „patobulinimai“, pastebimai bloginantys žemdirbių finansinę situaciją.

K.Starkevičius neigė prielaidas, kad pasikeitimus inspiruoja Europos Sąjungos fondai, pasak jo, tvarkas, kaip dalinti gaunamą paramą, kuria Žemės ūkio ministerijos biurokratai. Todėl ministrui svarbu atsirinkti, kurie pakeitimai pagerintų ūkininkų veiklą ir padidintų gaunamą paramą, o kurios tvarkos yra parengtos pavienių lobistų užsakymu.

Anot K.Starkevičiaus, prieš kelerius metus jo vadovaujama ministerija jau buvo pradėjusi mažinti vadinamųjų „sofos ūkininkų“ (realiai nedirbančių žemės ūkyje, bet sugebančių gauti išmokas) skaičių. Dvejus metus galiojo tvarka, kad deklaruojantys pievas ūkininkai privalėjo turėti ir galvijų, kitaip jiems nebuvo mokamos išmokos. Bet nuo šių metų pradžios vėl paskelbta, kad deklaruojant pievas nebereikia nurodyti laikomų galvijų skaičių. K.Starkevičiaus nuomone, šis pavyzdys rodo, kad lobistų grupės vėl nugalėjo.

K.Starkevičiui nerimą kelia ir neseniai ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus viešai išsakyta nuomonė, kad reikia keisti ūkininko žemės valdų ribą, kuri dabar yra 500 ha. Parlamentaro nuomone, tokia daug metų galiojanti riba yra reali, netrukdo vystyti ūkį, o didesnių valdų gali norėti tik žemių spekuliantai.

K.Starkevičiaus nuomonei pritarė ir į susitikimą atėję rajono ūkininkai.

Kas kaltas?

Sugrįžus prie pokalbio apie žemės paskirties statuso pakeitimą Šilutės rajone, K.Starkevičius kalbėjo, kad šilutiškiai turėtų neprarasti vilties atstatyti teisingumą. Jis pažadėjo inicijuoti Seimo Kaimo reikalų komiteto išvažiuojamąjį posėdį dėl žemės statuso klausimų, o rugsėjo – spalio mėnesiais šis klausimas galėtų būti sprendžiamas Seimo posėdyje.

Sudėtingiausia K.Starkevičiui buvo atsakyti į ūkininkų klausimą, kas kaltas dėl tokio visiškai nepagrįsto žemės statuso pakeitimo. Juos domino, kaip už tai turėtų atsakyti Žemės ūkio ministerijos valdininkai, kurių sprendimu bus padarytas milžiniškas nuostolis rajono ūkininkams.

Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Alfredas Nausėda priminė rajono merui Vytautui Laurinaičiui, kad apie galimą žemių statuso pakeitimą jis rajono vadovui pranešęs dar balandžio 2 dieną. Tačiau, pasak A.Nausėdos, iki pat pasėlių deklaracijų pildymo pradžios, gegužės vidurio, ministerijos klerkai slėpė, kad žemės statusas Šilutės rajone tikrai pakeistas. Todėl ūkininkai dėl tokio absurdiško pakeitimo negalėjo net savo nuomonės išsakyti.

V.Laurinaitis ūkininkus ramino, kad apie žemės statuso problemą jis  netrukus kalbės su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene. Juk tik trečdalis rajono žemdirbystės paskirties žemės galėtų būti priskirtos užliejamoms teritorijoms. Todėl, pasak mero, teks stengtis, kad biurokratai savo klaidą ištaisytų.

Be kita ko, V.Laurinaitis prasitarė, kad atsakomybę dėl žemdirbius užgriuvusios problemos turėtų dalintis ir rajone išrinkti Seimo nariai, ir Ūkininkų sąjunga, ir Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vadovas bei specialistai, gal net ir savivaldybės Taryba, kad pražiūrėjo, laiku nesureagavo ir nepakėlė triukšmo dėl netikusių ministerijos veiksmų.

Toks rajono mero paaiškinimas mažai guodė ūkininkus – jie jau nebesitiki, kad pasibaigus pasėlių deklaravimui žemės statusas bus pakeistas atgaline data ir jie nepatirs nuostolio. Jie norėtų, kad kada nors ir kas nors iš valdininkų, laiku neatlikusių pareigų, atlygintų žalą ar bent būtų išvaryti iš tarnybos.

K.Starkevičius pritarė, kad dėl savo interesų ūkininkai privalo kovoti, jis įsitikinęs, kad verta tai daryti. Jis teigė negalintis švaistytis pažadais, nes nėra Seimo valdančiosios koalicijos politikas, bet žadėjo kartu su Seimo Kaimo reikalų komiteto nariais padėti spręsti šilutiškių žemių statuso problemą. O kalbėdamas apie valdžios ir konkrečių biurokratų atsakomybę, K.Starkevičius ūkininkams patarė juos nubausti patiems – rinkimuose.