„Žibutės“ vaikai sveikatos sėmėsi gamtoje, baseine, patys gamindami salotas

zibutes darzelis_sveikata_pievoseSveikata – ne viskas, bet be sveikatos visa kita – niekas. Šie minties galiūno Sokrato žodžiai, ko gero, bus aktualūs tol, kol gyvuos žmonija.

O štai – vaikų mintys apie sveikatą: „Reikia daug bėgioti ir žaisti“, „Reikia gerti vaistus ir būsi sveikas“, „Būti geram…“, „Valgyti daug vaisių ir gerti pieną“, „Saugoti gamtą ir žaislus“ ir t.t.

Taip mano Šilutės lopšelio – darželio „Žibutė“ vaikai, kuriems sveikos gyvensenos principai dar kartą buvo priminti projekto „Sveikos gyvensenos ugdymas netradicinėje aplinkoje“ metu.

„Žibutės“ bendruomenė pavasarį pasitiko dalyvaudama respublikiniame projekte „Sveikos gyvensenos ugdymas netradicinėje aplinkoje“, kurį parengė Klaipėdos lopšelis – darželis „Liepaitė“. Projekto tikslas – formuoti sveikos gyvensenos vertybines nuostatas panaudojant netradicines edukacines aplinkas.

Dvi savaites „Žibutė“ ūžė lyg bičių avilys. Visi darželio vaikai mankštinosi sporto salėse, lauke ir zibutes darzelis_sveikata_sultyssveikatingumo komplekse esančiame mini baseine, klausėsi pedagogų pasakojimų apie sveiką gyvenseną, gamtą, aplinką ir įvairius pavojus, klimato taršą ir kaitą. Vaikai gamino vaisių ir daržovių salotas, gėrė įvairias žolelių arbatas. O žygis į užlietas Šilutės pievas, paukščių  stebėjimas ir vaikų piešinių paroda vainikavo mūsų dalyvavimą projekte.

Vaikai turi ir nori lėtai augti, neskubėdami dairytis po pasaulį, kaupti vaizdinius, turtinti vaizduotę, o mes esame jiems pavyzdys.

Tačiau daugelis mūsų vaikų per ilgai sėdi automobiliuose ir prie televizorių. Jie itin mažai bėgioja, šokinėja, laipioja, supasi sūpuoklėse. Vaikų pusiausvyra ir jausmai mažai išlavinti. Jie judėdami nejaučia savęs ir aplinkinio pasaulio. Dėl judėjimo stokos jų išgyvenimai skurdūs, smulkioji motorika neišlavėjusi.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, jeigu žmonės laikytųsi taisyklingos mitybos principų, būtų fiziškai aktyvūs – išvengtų  sudėtingų ligų (širdies ir kraujagyslių susirgimų, cukrinio diabeto, onkologinių susirgimų), mažėtų vaikų su įvairiais judėjimo sutrikimais.

Šveicarų psichologas Žanas Pjažė akcentuoja vaiko judėjimo svarbą jo emociniam, socialiniam ir pažintiniam vystymuisi. Judėjimo sutrikimai sutampa su kalbos vystymosi sunkumais. Dar daugiau: visuomenė, kuri nelavina jaunosios kartos jausmų, stabdo ir jos intelektinius gebėjimus.

zibutes darzelis_sveikata_baseinePSO, ragindama daugiau dėmesio skirti ligų profilaktikai ir sveikatos stiprinimui, į pirmą vietą iškelia sveikos gyvensenos ugdymą. Sveika gyvensena – tai kasdienis gyvenimo būdas, kuris gerina organizmo rezervines galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, išsaugoti ar net gerinti savo sveikatą. Sveika gyvensena prasideda nuo kiekvieno iš mūsų noro gyventi  sveikai ir rūpintis sveikata ne tada, kai susergame, o kai dar galime koreguoti tam tikrus sveikatos rodiklius.

Akivaizdu, jog mūsų sveikata yra ne tik tai, kas išmatuojama įvairiais metrais bei gramais, ir ne tik tai, ką galima greitai pataisyti prarijus vieną ar kitą piliulę. Sveikata glūdi mūsų santykyje su visata, su fiziniu bei dvasiniu pasauliu. Ji slepiasi mūsų gebėjime dirbti, džiaugtis, mylėti, tikėti. Juk  ne kas kita, o vaikystė kloja pamatus, kaip mes jausimės ir kokie sveiki būsime kitais gyvenimo tarpsniais.