Žiema atėjo, ir prasidėjo: viršyta pusės mėnesio kritulių norma, mašinų plaukiojimas į Rusnę ir šalčio gniaužtai

 PotvynisPamariškiai laukė, laukė ir sulaukė – žiema atėjo. O atėjusi gerokai spustelėjo: vėjus įsuko, termometrų stulpelius smarkiai žemyn timptelėjo, Rusnės kelią dar labiau paskandino ir sniego kaip reikiant privertė.

Tad dabar jau nebeturime teisės keiksnoti, kad žiema „tokia netikra“, nes meteorologų prognozės su kaupu pildosi.

Per 4 dienas – daugiau nei pusė mėnesio kritulių normos

Kaip ir prognozavo meteorologai, po lietingų Kalėdų ir dar lietingesnio Naujųjų sutikimo pagaliau sausio 4-ąją įžengė žiema. Tądien ji buvo kiek skystoka – iki pat vakaro drėbė šlapią sniegą ir tik vakarop, jau gana storai juo padengusi kiemus, gatves ir namus, jį sustingdė. Tuomet 20 valandą termometrų stulpeliai jau rodė 4-5 laipsnius žemiau nulio.

O naktį į ketvirtadienį jau kad smogė: ryte šilutiškių termometrai rodė minus 8, o kai kur ir minus 9 laipsnius, 10 valandą jau buvo visi 10 laipsnių žemiau nulio.

Šilutės hidrometeorologijos stoties vyresnioji stebėtoja Ona Bubulienė informavo, jog tuo metu žemės paviršiuje buvo 14 centimetrų sniego. Daugiausiai kritulių gavome per visą trečiadienio parą, mat tada iš viso jų mūsų krašte iškrito 23,3 mm į kvadratinį centimetrą. Kadangi sniegas buvo šlapias, jis labai sukrito.

Apskritai šiemet sausio pradžia pasižymėjo ypač gausiu kritulių kiekiu: jų per 4 pirmąsias paras iškrito 35,1 mm, kai viso sausio norma yra 58 mm. „Tai gana daug“, – sako O.Bubulienė.

Lygindama šiemetinę žiemą su keliomis buvusiomis, O.Bubulienė sako, kad „ne kažką“ turėjome ir pernai. Štai 2015-ųjų gruodį sniego nebuvo visai, o gausiau tą žiemą pasnigo tik 2016 m. sausio 23 d. Tačiau jau 25-26 dienomis tas sniegas ištirpo.

Gausesnės ir itin ankstyvos sniego dangos buvome sulaukę 2012-ųjų gruodį, kai pasnigo jau gruodžio 1-ąją. Gruodžio 14 dieną tuomet Šilutėje būta 14 cm sniego – tiek pat, kiek šiemet sausio 4-ąją. Tas sniegas, nors šiek tiek aptirpęs, išsilaikė iki 2013 metų sausio pabaigos.

Rusnės kelyje – vėl išbandymai

Nuo praėjusių metų gruodžio 29 dienos keliaujantys į Rusnę žmonės susidūrė su vandens kliūtimi. Iš  pradžių vairuotojams teko savo automobilius murkdyti 10-15 cm gylio 200 metrų ilgio baloje. Tai nemenkas išbandymas ir stresas vairuotojams, pirmąkart įveikiantiems tokią kliūtį, tačiau įprasta kelionė rusniškiams ir nuolatiniams salos svečiams.

Gal ir gerai, kad niekas negirdi, kaip rusniškiai keiksnoja visas valdžias, kurios šitiek metų žada statyti estakadą, tačiau rezultato kaip nėra, taip nėra.

Trečiadienį, sausio 4-osios, ryte, apie 9 valandą, į Rusnę važiuodama moteris posūkyje nesuvaldė „Renault Scenic“, nuslydo nuo kelio ir sustojo tik apvirtusi apsemtoje pievoje. Laimė, „Renault“ apvirto ne ant stogo, todėl vairuotojai pavyko pačiai išlipti iš automobilio.

Į įvykio vietą atskubėję greitosios pagalbos medikai išvežė šoką patyrusią ir lediniame vandenyje sušalusią moterį.
Ugniagesiai gelbėtojai rūpinosi, kaip ištraukti „Renault“ iš vandens.

Automobiliai lipa ant tralų

Trečiadienį 11 valandą vandens lygis ant kelio Šilutė – Rusnė pasiekė 23 cm, todėl lengvųjų automobilių „plaukiojimas“ buvo nutrauktas, ir Šilutės kelių tarnybos darbuotojai juos pradėjo kilnoti tralais.

Sausio 4-osios dienos vakare tarp 16-18 valandos automobilių vairuotojai tralo paslaugos laukė po pusę valandos, o kai kuriems teko palūkuriuoti ir dar ilgiau. Eilėje stovėjo iki 15 automobilių. Tralus su automobiliais tampė tik du kelininkų traktoriai.

Sausio 5 dienos rytą automobilių eilė buvo trumpesnė, nes dirbo jau 3 tralai. Kai kuriems vairuotojams išbandymą „užlipti“ ant tralo apsunkino aplediję tralo takai, nes spustelėjus 10 laipsnių šaltukui metalas labai greit apsitraukia ledu.

Vieni kelininkus barė, kiti gyrė

Beje, pirmasis sniegas ant kelių visada sukelia vairuotojų priekaištų.

„Gal galite kokį straipsniuką parašyti apie tai, jog mūsų rajone visiškai keliai neprižiūrimi. Nuo to kenčia mūsų transportas. Šilalėje, Tauragėje, Pagėgiuose – na, visur keliai kaip keliai, tik grįžti į Šilutę – iškart tragedija… Nejaugi kelininkai su valdininkėliais patys druską valgo, kad keliams nebelieka.“

„Šilutės rajono keliai – tikrai tragedija. Eilinė žiema ir eilinė netvarka. Pavyzdys – Tauragės keliai, 10 balų prižiūrimi ir valomi. Tai ne mūsiškiai apsileidę. Kažin, ar rajono meras važinėjasi ir mato, kokia netvarka keliuose????? Aš pakraupęs, nors turbūt ne vienas aš. Yra ir daugiau vairuotojų, taip manančių!!!!!!“

„Jau pietūs, o keliai – vien ledas. Gal druskos pritrūko?“ – tokių emocionalių žinučių, išmargintų šauktukų ir klaustukų šūsnimis, „Šilutės naujienų“ redakcija ketvirtadienį gavo nemažai. Žmonės piktinosi ir prastos būklės keliais, ir mažai valytomis, slidžiomis šalutinėmis Šilutės gatvėmis ir šaligatviais.

Bet būta ir kitokių pastebėjimų. Štai dar prieš 7 valandą į darbą važiavusi viena šilutiškė pasidžiaugė švariai nuvalytomis būtent šalutinėmis Šilutės gatvėmis. Panašias emocijas išsakė ir rusniškis: anot jo, dar prieš 7 val. pagrindinės miestelio gatvės irgi buvo švarios. Šie pašnekovai sakė norintys padėkoti jas valantiems kelininkams ir komunalininkams.

Žiema nesitrauks

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad šeštadienio naktį orai mažai keisis. Žymesnio sniego neprognozuojama, vėjas bus silpnas. Šalčio banga ir toliau veršis į šalį: daugelyje rajonų termometrai rodys net 20-25 laipsnių šaltį, tik keliais laipsniais šiltesnis oras vėl bus vakariniuose rajonuose.

Šeštadienio dieną į daugelį vakarinių rajonų atslinks nauja negausaus sniego porcija. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietvakarių vėjas. Aukščiausia temperatūra dieną sieks 13-18 laipsnių, vakariniuose rajonuose vietomis bus 8-10, pajūryje – 3-5 laipsniai šalčio.