Žiema paspaudė: vieversys negrįžo, o Šilutėje – kaip Varėnoje

SALTIS„Tie šalčiai – kaip stichinė nelaimė“, – taip Lietuvą užplūdusį speigą rytais bandydami užvesti nebeužsivedančius automobilius jau kelintą dieną keiksnoja šilutiškiai. 

Ir jie teisūs, mat jau viję žiemą iš kiemo lyg ir turėjome vilties, kad toji taip ir nebeateis. Bet akivaizdu, kad nepakankamai triukšmavome, mat tik dabar tikruosius jos nagelius ir pajutome.

Beje, pirmadienio naktį ir paryčiui šalčiai Šilutėje ne tik nė laipsniu nenusileido šalčiausiu Lietuvos tašku vadinamos Varėnos temperatūrai, bet priešingai – net 0,8 laipsnio viršijo tenykštę. O ir ateinančios paros žada tik dar didesnius speigus.

Tad ar begalime stebėtis, kad net ir pavasario pranašas vieversėlis, gimtinėn turėjęs sugrįžti vasario 24-ąją – Vieversio dieną – dar snapo neparodė. Ir anot ornitologų, neparodys dar bent porą savaičių…

Šalčiu susilyginome su Varėna

Šilutės hidrometeorologijos stoties vyresnioji stebėtoja Ona Bubulienė „Šilutės naujienoms“ sakė, jog pirmadienį paryčiui Šilutėje užfiksuotas 23 laipsnių šaltis. Tuoj po 8 valandos termometrų stulpeliai buvo nukritę iki 23,2 laipsnių. Net ir 10 val. šaltis dar viršijo 18 laipsnių.

„Laimė, kad vėjo visai nėra, jei dar jis papūstų, būtų labai žvarbu“, – sakė O.Bubulienė. 

Žinia, esant tokiems šalčiams pradinukai gali neiti į mokyklas. Tačiau kelios „Šilutės naujienų“ kalbintos šilutiškės mamos sakė savo atžalas mokyklon išleidusios. Anot pašnekovių, viena – vaikų tiesiog nėra su kuo palikti, o vieniems namuose nesaugu; antra – mažiesiems miestelėnams iki mokyklos tereikia vos vieną ar dvi gatves pereiti, tad nosių jie tikrai nespės nušalti.
Beje, tą pačią 8 val. Varėnoje buvo užfiksuoti minus 22 laipsniai, Kybartuose – minus 22,5, o štai arčiau mūsų esančiuose Telšiuose termometrai buvo nukritę tik iki minus 13,3 laipsnių.

Bet ir artimiausios dienos ir naktys nieko gero nežada: šals tik dar labiau, o atlėgti speigai turėtų nebent savaitgalį.

Palyginus su sausio mėnesiu, vasaris kad ir nepateisino pūgų mėnesio vardo, tačiau šalčio dribtelėjo su kaupu. Mat šiemetinio sausio vidutinė temperatūra buvo net aukštesnė už vidutinę daugiametę – siekė 0,7 laipsnius šalčio, kai šio mėnesio vidutinė temperatūra yra minus 2,1 laipsnio. Tik kritulių šiemetinis sausis nepagailėjo – jų iškrito 79,2 mm, kai norma yra 58 mm.

Vieversys prognozėmis neužsiima

Visų laukiama Vieversio diena ėjo ir praėjo, o to pilkojo pavasario pranašo dar niekas mūsų laukuose nematė. Nematė net ir Ventės ornitologijos stotyje, kur visus sparnuočius stebi ir registruoja ornitologai. Stoties vedėjas Vytautas Jusys net nustebo, kai pasiteiravome, ar vieversėlis jau atliko savo priedermę paskelbti pavasarį.

„Kur į tokį speigą jis skris? Jei būtų išlikęs tas atodrėkis, kuris buvo prieš kelias savaites, gal ir būtų parskridęs“, – svarstė ornitologas.

V.Jusys tik folkloru pavadina liaudies svarstymus, esą jei vieversys anksti parskrenda, tai pavasaris dar toli, o jei jis vėluoja, šiluma jau čia pat. Anot pašnekovo, paukščiai savo gyvenime vadovaujasi tik esama situacija ir jokiomis prognozėmis neužsiima.

Anot V.Jusio, nieko keisto šiemet dar nėra, mat jis pamena, jog būta metų, kai vieversys pasirodė tik kovo 26-ąją. O kol kas Pamario pievose jam pavyko pamatyti vos vieną kitą gervę ir kelias pilkąsias žąsis. Ir dar neaišku, ar tos pilkosios nėra iš tų, kurios čia ir peržiemoti iš pradžių tokią netipišką žiemą     buvo likusios.

Ornitologai savo darbą dirba ir per speigus, nors gaudykles kiekvieną rytą randa apšerkšnijusias. Štai per vasarį Ventėje iš viso sužieduota 500 sparnuočių, 27 iš jų – sekmadienį, 25 dieną. O iš viso šiemet jau sužieduotas 2001 trisdešimties paukščių rūšių atstovas.

„Viliojame juos dabar obuoliais, bet nežinau, kaip dabar reikės vilioti, kai ir tie obuoliai sušalo“, – sakė ornitologas.