Žieminių pasėlių plotai auga

Zieminiai paseliaiLietuvoje pastaraisiais metais užaugdavo geras žieminių javų ir rapsų derlius. Išankstiniais duomenimis, žieminių javų derlius 2015 m. sudarė 60,6 proc. bendro grūdinių augalų, o žieminių rapsų – net 85 proc. viso rapsų derliaus.  Tikėtina, kad 2016 metų žieminių javų ir rapsų derlius bus  didesnis, palyginti su praėjusiais metais, kadangi  ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės  žieminių  kviečių, kvietrugių, rugių, ir miežių pasėjo 6 proc., o žieminių rapsų – net 22 proc. daugiau nei 2015 m. derliui.

Iš viso žieminiais augalais 2016 m. derliui apsėta 904,4 tūkst. ha, iš jų žieminių javų – 753,4 tūkst. ha, rapsų – 151 tūkst. ha. Tiek ūkininkų ir  šeimos ūkiuose, tiek žemės ūkio bendrovėse sėjama daugiau  žieminių kviečių ir rapsų. Ūkininkų ir  šeimos ūkiuose 2016 m. derliui rapsų  pasėta net ketvirtadaliu daugiau nei 2015 m. derliui, tačiau  rugių ir kvietrugių pasėlių plotai nuosekliai mažėja.

2015 metais vidutinis žieminių javų derlingumas siekė beveik 5 t  iš ha, žieminių rapsų – 3,5 t iš ha. Jeigu oro sąlygos bus palankios, tikimąsi, kad ateinančių metų  vidutinio žieminių javų ir rapsų derlingumo  rodikliai bus taip pat geri.

Daugiausia žieminių augalų pasėta Šiaulių apskrityje – beveik 226 tūkst. ha arba  ketvirtadalis šalyje žieminiais  augalais apsėto ploto. Toliau seka Kauno, Panevėžio ir Marijampolės apskritys.