Labiau pavasarį, o ne tikrą lietuvišką žiemą primenantys orai „susuko galvas“ ir žieminiams javams. Tiesa, kol kas žiemkenčių augintojai dėl to galvos labai nesuka ir sako, kad prognozės dėl būsimo derliaus arba nuostolių paaiškės kiek vėliau, kai žiema susivoks, kad yra tikra žiema.
Prognozės nėra liūdnos
Tarvydų kaime ūkininkaujantis Algimantas Elijošius, šiuo metu žieminiais kviečiais ir rugiais apsėjęs maždaug 70 ha laukų, pasakojo, kad šiųmetę žiemą žieminių grūdinių kultūrų atžvilgiu galima vertinti dvejopai. Nėra grėsmės, kad žiemkenčiai iššals, tačiau ramybės neduoda daubose ir lomelėse besikaupiantis vanduo, kuris javus paprasčiausiai pūdo.
„Kadangi iškrenta ir nemažai kritulių, o Šilutės regionas pasižymi lengvomis žemėmis, kurios dėl tokių orų nėra pašalusios, lietus labai greitai išplauna trąšas, tad pavasarį jų reikės daugiau“, – jau dabar žino A.Elijošius.
Jei orai ir toliau laikysis tokie pat, didelės bėdos, pasak ūkininko nebus. Svarbu tik viena – kad staigiai neatšaltų. Jeigu taip vis dėlto atsitiks, reikėtų, kad žiemkenčius padengtų šaknis saugantis sniegas.
Pasak A.Elijošiaus, nesant sniego, be didelių vėjų, žiemkenčiai gali puikiai žiemoti net ir esant minusinei 10 laipsnių temperatūrai. Tačiau užėjus didesniems šalčiams būtina, kad javų šaknis saugotų bent 5-10 cm storio sniego sluoksnis.
„Blogiausia, kas dabar gali atsitikti, kai nėra sniego, – staigiai pašalti. Javai dar „neužmigdyti“, šalčiams nepasiruošę, tad jei paspaustų 15 laipsnių šaltis, būtų didžiuliai nuostoliai, pavasarį laukai liktų tušti“, – sakė A.Elijošius.
Nervus gadinsis pavasarį
Žieminius rugius, kviečius, kvietrugius ir rapsus auginantys ūkininkai tikisi, kad nesiskubinanti žiema nesmogs visu pajėgumu ir orai javams bus palankūs bei keisis palaipsniui.
Kol kas galvos sau nesuka ir 16 ha žieminių rapsų Usėnų kaime pasėjęs jaunasis ūkininkas Vitalijus Vičkus.
„Kol kas į laukus net nevažiuoju žiūrėti, kam man nervus gadintis ir paskui visą laiką galvoti, kaip kas bus. Pavasarį nuvažiuosiu ir bus matyti, ar reikės laukus atsodinti“, – sakė didelių nuostolių praėjusią žiemą patyręs ūkininkas.
Vyras prarado beveik 90 proc. pasėlių: iššalo visi rapsai, o iš beveik 60 ha kvietrugių teliko maždaug 10 ha.
Praėjusią žiemą Šilutės rajone iššalo per 20 proc. žiemkenčių. Daugiausiai žalos žiemos šalčiai pridarė rapsams – žuvo daugiau kaip 80 proc. visų pasėlių.
Rašyti atsakymą