Žolinė Švėkšnoje – pas M.Nogaitį

38975593 221411408550928_530790436604739584_nRugpjūčio 15-oji – švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena, nuo V amžiaus žinoma viena seniausių švenčių, išlikusi iki šių dienų. Ji reiškia naujo derliaus šventinimą, dėkojimą. Tądien bažnyčiose buvo šventinami laukiniai augalai ir gėlės, vaistažolės, daržovės, nes tikėta, kad tai turi magiškų galių apsaugoti namus nuo perkūno, piktųjų dvasių, gaisrų ar ligų.  Anuomet susirinkdavo visa giminė, nes pasak patarlės: „kas per Žolinę neviešės, tas visą gyvenimą nieko neturės“. Tad kartu pašventindavo naujo derliaus vartojimo pradžią, ragavo derliaus vaisių ir 12 patiekalų, iš naujojo derliaus kepdavo duoną, aukodavo gyvulius, pasveikindavo naujai susikūrusias šeimas ir naujagimius, prisimindavo mirusiuosius.

Į bažnyčią nešamos ir jau pašventintos augalų puokštės buvo laikomos pagarbiai visus metus, nes jos gelbėdavusios visais atvejais: susirgusius ligonius girdydavo jų nuoviru, kišdavo už šventųjų paveikslų, susirgus gyvuliui smilkydavo, mirusiesiems užkišdavo už pagalvės.
39099580 295449121037800_4840246684518711296_n
Rugpjūčio 10-osios popietę paminėti Žolinę kvietė Švėkšnos tradicinių amatų centras. Šiltu oru lepinami susirinkusieji įsikūrė Vilkų kampo kaime pas Mindaugą Nogaitį – kraštotyrininką, „Jokūbo“ statulėlės nominantą, pedagogą, bandonijų ir armonikų muziejaus įkūrėją, dainų autorių ir atlikėją. Muziejaus terasa, kurioje svečiavosi praktikuojanti žolininkė Virginija Rudienė, padvelkė kvapų ir spalvų gama: džiovintos gėlės ir augalai, fermentuoti lapai ir žiedai, arbatų skonis ir jų kvapas… Viešnia pasakojo, kaip stiprinti sveikatą mus supančiais augalais, kokios jų gydomosios savybės, pritaikymo galimybės mūsų gyvenime. Pasisėmę žinių, ragavome įstabaus skonio arbatas: fermentuoto gauromedžio su dedešvomis, jazminų ir katžolių, šilingių arbatos, o šafranui prilygstantis serentis nustebino savo savybėmis ir skoniu.

Atsikvėpti nuo arbatžolių magijos į muziejų kvietė M.Nogaitis. Didžiausią dėmesį prikaustė jo bandonijų ir armonikų kolekcija: nuo seniausios iki naujausios, nuo mažiausios iki didžiausios. Nuostabiausia, kad buvo galima ir pamatyti, ir išgirsti kaip sodybos šeimininkas jas prakalbina, suteikia joms naują gyvenimą.

Užbaigiant Žolinių minėjimą bandonijų ir armonikų muziejuje, Švėkšnos tradicinių amatų centras pristatė savo naują edukaciją – kraičio skrynios marginimą, kurio metu visi norintys galėjo augaliniais motyvais ištapyti savo skrynutes.